איזי אנרגיה תמכור 4 תחנות דלק בכ-7 מיליון דולר - ותשכור אותן ל-20 שנה

מדובר בעסקת מכירה וחכירה חוזרת, באמצעותה תשיג החברה מימון להמשך התרחבותה בארה"ב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

כשבועיים לאחר שמינתה את אורן זהבי לתפקיד המנכ"ל, מדווחת היום חברת תחנות הדלק איזי אנרגיה כי תמכור ארבעה שטחי מקרקעין בארה"ב לקרן נדל"ן מקומית תמורת 6.7 מיליון דולר. מדובר בנכסים שעליהם בנויות תחנות דלק וחנויות נוחות, שיוחכרו לאחר המכירה לאיזי למשך 20 שנה עם אופציה להארכה ל-20 שנה נוספות. תמורת השטחים תשלם איזי דמי שכירות של 612 אלף דולר בשנה, אשר יועלו ב-2% במשך כל שנה. המחיר מגלם תשואה גבוהה של 9.1% לקרן הרוכשת.

אין זו הפעם הראשונה שאיזי אנרגיה מבצעת עסקה מסוג Sell and Lease Back - מכירה וחכירה חוזרת. בדומה לעסקה הנוכחית מכרה החברה ב-2010 ארבעה מתחמים של תחנות תדלוק וחנויות נוחות תמורת כ-6 מיליון דולר; ב-2009 מכרה החברה 6 תחנות נוספות בקליבלנד תמורת כ-7 מיליון דולר, ואילו ב-2008-7 העבירה החברה 25 תחנות לצד שלישי תמורת עשרות מיליוני דולרים. מטרת החברה בעסקות הללו היא הרחבת פריסת רשת תחנות הדלק, תוך ייצור תזרים מזומנים למימון המשך ההתרחבות ועסקות רכישה נוספות.

"רכישת תחנות הדלק ומכירת הקרקע שעליה נבנו הן חלק מאסטרטגיית החברה", הסביר אורן זהבי, בנו של בעל השליטה בחברה אלי זהבי ומנכ"ל החברה החדש שמונה לפני כשבועיים. זהבי הבן כיהן עד היום כסגן יו"ר החברה החל מהקמתה ב-2006 והחליף את המנכ"ל הפורש אבי גפן. "אסטרטגיה זו נועדה לאפשר לנו להשיג מימון להמשיך את ההתרחבות תוך השגת חוזים לטווח ארוך להפעלת התחנות, וזאת מבלי להשקיע הון עצמי לשם כך".

"המימון שאנו משיגים בדרך זו טוב יותר ממימון בנקאי: בעוד שהבנקים מממנים בדרך כלל הלוואות של עד 80% מהנכס, בדרך זו אנחנו משיגים את מלוא המימון. מצד אחד - הרוכש מקבל תשואה מובטחת גבוהה על הנכס, ואילו אנחנו מצליחים לקדם את העסק המרכזי שלנו - תחנות הדלק - כמעט מבלי להידרש להון משלנו. אנחנו כמובן מרוויחים מתפעול תחנות הדלק וחנויות הנוחות, ולעיתים, כמו שקרה בעסקות קודמות, אנחנו גם מרוויחים ממרווחי המכירה והרכישה".

איזי אנרגיה הראתה לפני מספר חודשים כוונה להיכנס לתחום חיפושי הנפט בישראל, לאחר שהגישה יחד עם רציו בקשה לקבלת רישיון "חוף". הבקשות נדחו על ידי הממונה על חיפושי הנפט מכיוון שלא עמדו בדרישות המינימאליות. איזי אנרגיה פועלת לאיתור, רכישה והפעלה של מקבצי תחנות דלק בארה"ב וזה היה לה ניסיון ראשון לכניסה לתחום החיפושים בישראל. החברה מנהלת כיום קרוב ל-100 תחנות דלק וחנויות נוחות ברחבי ארה"ב. מתחילת השנה עלתה מניית החברה ב-6%, והיא נסחרת כעת לפי שווי שוק של 74 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker