דנקנר ממשיך להשקיע בנדל"ן אמריקאי: ירכוש בניין מסחרי בשיקגו ב-122 מיליו דולר

הרכישה תיערך על ידי חברת נכסים ובניין; התשואה בגינה תעמוד בשנה הראשונה על 7.24%

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

לאחר שרכש בתחילת אפריל 2010 את בניין HSBC בניו יורק תמורת 300 מיליון דולר, נוחי דנקנר מדווח היום על עסקה נוספת, הפעם בשיקגו. חברת נכסים ובנין, שבשליטת דיסקונט השקעות (78.38%), דיווחה היום כי תרכוש בניין מסחרי בעיר תמורת 121.5 מיליון דולר. סך דמי השכירות שישולמו יעמדו בשנה הראשונה על 8.8 מיליון דולר - סכום המגלם תשואה של 7.24%. דמי השכירות צפויים לעלות בשיעור ממוצע של כ-3% לשנה.

נכסים ובניין החלה לפעול בחו"ל ב-2005. נכון להיום החברה מעורבת בפרויקטים בתחום נדל"ן מניב ובנייה למגורים ברחבי ארה"ב, הודו, בריטניה, שווייץ, גרמניה ורומניה. הפרויקט הגדול שבו שותפה החברה הינו פלאזה לאס וגאס, יחד עם אלעד גרופ של יצחק תשובה. החברה, שנמנית על קונגלומרט אי.די.בי, שולטת אף בגב-ים וישפרו ומחזיקה בחברת מהדרין. החברה נסחרת לפי שווי שוק של יותר מ-2 מיליארד שקל והתווספה למדד ת"א 100 בחודש דצמבר האחרון. החברה ערכה אז מכרז מסווג למשקיעים מוסדיים שבו גייסה 300 מיליון שקל. מתחילת החודש ירדה המניה ב-2.5%, אך בשנת 2010 כולה המניה הוסיפה 10% בקירוב.

הנכס שרכשה נכסים ובניין הינו בניין המשמש למסחר בשטח של כ-95 אלף רגל מרובע (כ-8,800 מ"ר). הבניין מושכר לשני שוכרים: שטח של 90,100 רגל מרובע מושכר לשוכר אחד עד יולי 2024, כאשר לשוכר אופציה להארכה השכירות ב-10 שנים; שטח של כ-4,600 רגל מרובע בקומת הקרקע מושכר לשוכר שני עד לינואר 2019 עם אופציה להארכה ל-15 שנה.

אין מדובר בעסקה הראשונה של נכסים ובניין בארה"ב. בחודש אפריל הושלמה העסקה לרכישת בניין המטה של בנק HSBC בשדרה החמישית בניו יורק עם חברת כור תמורת כ-330 מיליון דולר. בניין מטה HSBC ממוקם בשדרה החמישית במנהטן בין הרחובות 39 ו-40 וכולל שני מבנים בני 12 ו-29 קומות בשטח בנוי כולל של כ-80 אלף מ"ר, המיועדים למשרדים ומסחר. סך דמי השכירות אשר ישולמו בגין השכרת השטחים האמורים בשנה הראשונה יהיה כ-45 מיליון דולר.

חברות ישראליות רבות מנצלות את השפל במחירי הנדל"ן בארה"ב ומשקיעות מאות מיליוני דולים בהנחה שמחירי הנכסים יעלו באופן דרמטי בשנים הבאות. שאול אלוביץ' ומשפחת ויל רכשו 26% ממתחם מגורים ב-47 מיליון דולר; חברת ביג רכשה בתחילת החודש מרכז קניות בטקסס בכ-35.5 מיליון דולר; זאת בנוסף ל-55% שרכשה מהמרכז המסחרי "וילאג' פוינט" בארה"ב בסכום של 65 מיליון דולר; גזית גלוב של כצמן וסגל רכשה באמצע 2010 שני מבנים למשרדים רפואיים ב-20.6 מליון דולר; וחברות ביטוח ישראליות שונות ביצעו מספר השקעות ריאליות בנדל"ן אמריקאי.

החברה הפקידה במועד חתימת ההסכם פיקדון של 10 מיליון דולר ויתרת התמורה תשולם עם השלמת העסקה ב-28 בפברואר 2011. בכוונת החברה לממן את העסקה על ידי הון עצמי, ואולי אף להשתמש באשראי בנקאי. נכסים ובניין מציינת בדיווח כי העסקה הוצעה לה על ידי חברת רוק ריל אסטייט (Rock Real Estate) שהינה חברה הנשלטת בנאמנות ובעליה היא משפחת שימל. ראש המשפחה, יעקב שימל, מכהן כדירקטור במספר חברות בקבוצת אי.די.בי. ובכללן גם בדיסקונט השקעות. גם אחיו, מרק שימל, מכהן כדירקטור בחברה.

תוכניתה של נכסים ובניין לבצע השקעות בנדל"ן בחו"ל פורסמה על ידה כבר בסוף שנת 2009. החברה, שמנוהלת על ידי סגי איתן, דיווחה אז כי התקשרה עם האחים שימל, לשיתוף פעולה להשקעות נדל"ן ברחבי העולם. הערכות היו כי בכוונת הצדדים להשקיע מאות מיליוני שקלים בבריטניה וכן במדינות נוספות במערב אירופה ובארה"ב. במסגרת ההסכם בין הצדדים, משפחת שימל זכאית ל-12.5% מהרווחים שינבעו ממימוש נכסים.

אין זו הפעם הראשונה שבה דנקנר מנצל שפל בתחום מסוים ומבצע בו השקעה מאסיבית. ב-2008, בשיאו של המשבר העולמי, דנקנר באמצעות חברת כור השקיע כ-4 מיליארד שקל בבנק השווייצי קרדיט סוויס. דנקנר ניצל אז את שוויין הנמוך של מניות הבנקים כתוצאה מהמשבר הפיננסי, והשקיע בבנק שנראה בעיניו אטרקטיבי ושנכווה בצורה מינימאלית ממשבר הסאבפריים בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker