חגי שלום מבסס את שליטתו בטיב טעם: רכש 5% נוספים מהחברה תמורת 16.5 מיליון שקל

לאחר הרכישה הנוכחית, שיעור אחזקותיו של שלום בחברה יעלה ל-51.7%

ערן אזרן
ערן אזרן

חגי שלום, יו"ר דירקטוריון ומנכ"ל טיב טעם הולדינגס מגדיל את נתח השליטה ברשת המרכולים ב-5% נוספים ועולה לאחזקה של 51.7%. נתח המניות החדש נרכש מקובי טרייביטש, בעל השליטה לשעבר בטיב טעם, תמורת 16.5 מיליון שקל. העסקה בוצעה מחוץ לבורסה, לפי מחיר של 3.3 שקלים למניה. באמצעות רכישה זו שלום מבסס את שליטתו בטיב טעם, לאחר שבמהלך חודש יוני האחרון קנה כבר 6% נוספים ממניות החברה, ונהפך לבעל השליטה בה.

טרייביטש, מצדו, הציע 30% מהון מניותיו ברשת המרכולים (11% מכלל מניות החברה), כאשר קצת פחות ממחציתן נרכשו על ידי שלום והשאר על ידי גופים מוסדיים. עבור המניות שהציע קיבל טרייביטש סכום כולל של 36.6 מיליון שקל, וכתוצאה מהעסקות ירד שיעור אחזקתו בחברה ל-25.5% בלבד.

שלום נכנס לשותפות ברשת המרכולים בנובמבר 2009, כאשר הציל אותה ממצב של חדלות פירעון עקב אי תשלום חוב למחזיקי אג"ח. באותה העת, רכש שלום כ-38% מהון מניות של טיב טעם בתמורה ל-38 מיליון שקל והעמיד הלוואת בעלים בסך 32 מיליון שקל לצורך פירעון האג"ח, וקיבל אופציית רכישה נוספת למניות.

"המטרה שלי ברכישה הנוכחית היתה לעבור את רף 50% האחזקות בחברה - רף שיאפשר לי ברבות הימים להיות מדולל לאחר הנפקה שנבצע", הסביר שלום בשיחה עם TheMarker. "אני מאמין במניית טיב טעם, וזו השקעה כדאית מבחינתי. עברנו מהפך בשנת 2010 ואנחנו נמשיך בו בשנה הבאה. יש לנו כוונה להשביח את כוח האדם, וכן לפתוח 3-5 סניפים נוספים של הרשת בהתאם לאתרים שנמצא". מאז נכנס שלום לטיב טעם ב-2009, מניית החברה הספיקה לעלות כבר ב-500%.

שלום התרעם בדבריו על החלטתם מהימים האחרונים של יו"ר ההסתדרות עופר עיני ויו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, להעלות את שכר המינימום ל-4,300 שקל. לדברי שלום, העלאה כזו תביא להעלאת מחירים דרסטית או לפיטורים של עשרות עובדים המועסקים על ידו בחברת הארגז - חברת תעשייה מוטית יצוא. "אין לנו יכולת לספוג העלאה של 450 שקל בשכר. הקמעונות היא תעשייה עתירת כוח אדם, עם שולי רווח נמוכים מאוד. מה שיישאר לנו זה לסגור את הייצור בארץ ולעבור להודו - שם משלמים 150 דולר ליום ולא 1,400 דולר", התרעם.

שלום התרעם על ברוש, שאמור לדבריו לדאוג ולייצג את התעשיינים, אך בפועל נתן את ידו להעלאת השכר. "החברות שלי נשענות על יצוא, ואנו כבר נאלצים להתמודד עם שער חליפין של 3.5 שקלים. גם זינוק בהכנסות החברות לא מביא לי רווחים", ציין שלום. "ככה עוזרים ליצוא כששער החליפין נמצא עמוק באדמה? כולנו אוהבים את העובדים - אך ברוש הוא בן-אדם חלש שלא יודע לעמוד על העקרונות שלו".

הכנסותיה של טיב טעם ברבעון האחרון צמחו ב-13% ל-274 מיליון שקל, לעומת 242 מיליון ברבעון המקביל שנה שעברה. הרווח התפעולי של החברה קפץ ל-16.2 מיליון שקל לעומת פחות ממיליון שקל בשנה שעברה. בשורת הרווח הנקי עברה החברה לרווח נקי חיובי (המיוחס לבעלי המניות של החברה) של 12.9 מיליון שקל לעומת הפסד של 6.2 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker