עמי גינזבורג

מדד שעורכת חברת המדדים הבינלאומיים של מורגן סטנלי. המדד כולל מניות של חברות במדינות המפותחות מחוץ לארה"ב וקנדה. ראשי התיבות בשמו של המדד מייצגים את אירופה (E), אוסטרליה (A) והמזרח הרחוק (FE). מבין מדינות המזרח הרחוק בולטת במדד בעיקר יפן, שמשקלה במדד הוא 23%. המדינות המתפתחות באסיה אינן מיוצגות בו.

מדד EAFE נועד לאפיין את ההבדל בביצועים בין השוק האמריקאי לשוק הבינלאומי, ולאפשר למשקיעים בשוק הבינלאומי לבחון את ביצועיהם מול מדד יחס כלשהו. המדד נמצא בשימוש כבר יותר מ-30 שנה. קרן הסל הזרה (ETF) שעוקבת אחר המדד נסחרת בניו יורק תחת קוד המסחר EFA.

חברת המדדים הבינלאומיים של מורגן סטנלי (MSCI) נחשבת לחלוצה בפיתוח מדדי מניות מחוץ לשוק האמריקאי. בשנים האחרונות מדדים אלה מקבלים תשומת לב רבה בעקבות מחקרים שהראו כי השקעה מחוץ למדינה שבה חי המשקיע נחוצה כדי לפזר את הסיכונים בתיק ההשקעות.

לפני כ-20 שנה, המתאם בין מדד EAFE למדד 500 S&P, שמייצג את השוק האמריקאי, היה נמוך. השקעה במדינות מרוחקות נחשבה אז לפעולה שמפזרת ביעילות את הסיכון בתיק. ואולם בשנים האחרונות המתאם בין השווקים עלה מאוד, והפיזור הגיאוגרפי נחשב ליעיל פחות מבעבר.

למרות זאת, קרן הסל EFA פופולרית בקרב המשקיעים האמריקאים, ונמנית עם חמש קרנות הסל הגדולות בארה"ב. בחמש השנים האחרונות הניב מדד EAFE תשואה נמוכה (כ-2%), המשקפת את המשבר הקשה בכלכלות המפותחות. התשואה של מדד EAFE בתקופת זמן זו דומה לזו שהניב באותו הזמן מדד 500 S&P האמריקאי.

ginzburg@themarker.com.ami

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker