במעלות מודאגים מרמת המינוף של אי.די.בי: התחזית הורדה מ"יציבה" ל"שלילית"

מעלות: אם עסקת מכתשים תצא בסופו של דבר אל הפועל, תהיה לכך השפעה חיובית על המינוף

ערן אזרן
ערן אזרן

רמת המינוף הגבוהה של אי.די.בי אחזקות, שבשליטת נוחי דנקנר ומשפחת מנור ולבנת, ואי הוודאות בקשר לעסקת מכתשים אגן הביאו את חברת דירוג האשראי מעלות להוריד את תחזית הדירוג של החברה מ"יציבה" ל"שלילית". במעלות מודאגים מרמת המינוף הגבוהה של הקבוצה, העומדת מעל ל-60%, לאחר שכבר הגיעה ל-70% ברבעון השני של השנה.

בנוסף לחשש כלפי יחס חוב-הכנסות (LTV) של החברה, מציינים במעלות גם את אי הוודאות בנוגע לעסקת המכירה של מכתשים אגן לכמצ'יינה, וכן את "מתווה העסקה הייחודי", כלשונם, הכולל קבלת הלוואה מהרוכשת. במעלות אמנם מסייגים חשש זה וכותבים שאם אכן העסקה תצא בסופו של דבר אל הפועל, הרי שתהיה לכך השפעה חיובית על המינוף הגבוה של הקבוצה, אך מציינים כי אין בידם עדיין לכמת השפעה זו. על אף הורדת תחזית הדירוג, במעלות מאשרים דירוג A+ לחברה, ומציינים כי על אף המינוף הגובה, לחברה רמת נזילות גבוהה העומדת על 3.9 מיליארד שקל, מועדי החזר חוב נוחים ונגישות טובה מאוד למקורות מימון מקומיים ובינלאומיים".

הדירוג שמפרסמת מעלות לקבוצת אי.די.בי. תקף לחמש חברות שבקבוצה, ביניהן אי.די.בי. החזקות, אי.די.בי. חברה לפיתוח, דיסקונט השקעות, כלל תעשיות והשקעות וכור. אי.די.בי, בניהולו של חיים גבריאלי, סיימה את הרבעון השלישי בהפסד נקי (המיוחס לבעלי המניות) של 298 מיליון שקל, לעומת רווח של 296 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2009. התוצאות החלשות נבעו מרווח מינימלי של 4 מיליון שקל בגין האחזקה (בשרשור) במניות בנק ההשקעות השווייצי קרדיט סוויס, לעומת רווחים ממימושים של 435 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker