כלל פיננסים: "המשבר במצרים הוא הזדמנויות לרווח של חברות הגז המקומיות"

"יציאת משקיעים זרים תחליש את השקל, ותשפיע עליו אפילו יותר מהפעולות להחלשתו של בנק ישראל והאוצר"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
TheMarker Online

בית ההשקעות כלל פיננסים סוקר את המאורעות האחרונים במצרים וקובע כי המשבר הוא "הזדמנויות לרווח של חברות הגז המקומיות".

- האטה משמעותית של הכלכלה המצרית, שתפגע בעיקר ברווחיות חברות הפועלות מול מצרים.

- חשש לגבי ציר התחבורה הימי של תעלת סואץ, המהווה נתיב תחבורה עיקרי בין אסיה לאירופה. בין השאר עוברות דרכו כ-1.8 מיליון חביות נפט ביום.

- חשש להתרחבות המרד למדינות ערביות נוספות, ובמיוחד לערב הסעודית, מפיקת הנפט הגדולה בעולם (כ-10 מליון חביות נפט ביום).

לעניין הגז טוען אמיר כהנוביץ מכלל פיננסים כי "אמנם היצוא של ישראל למצרים שולי ומוערך במעט מעל 100 מיליון דולר, אך ישראל מייבאת גז בהיקף גדול ממצרים, היקף שעוד מתוכנן להתרחב בצורה משמעותית בשנים הבאות, עם סיום בנייתן של תחנות כוח המופעלות בגז. בשנת 2010 יבאה ישראל ממצרים גז בהיקף של 2.1 BCM ואלה צפויים לעלות ל-3 BCM ב-2011 ועד ל-8 BCM בעוד מספר שנים.

"העסקה הגדולה ביותר שעומדת על הפרק היא עסקת יבוא גז בשווי של כ-4 מיליארד דולר ל-20 שנה על ידי החברה לישראל. נכון להיום חצי מהעסקה התבצעה מול קידוח תמר וחצי תוכננה למצרים. ייתכן כי אי הוודאות ממצרים תביא את החברה לישראל להעדיף לתת גם את החצי השני של העסקה לתמר, מה שמצד אחד יתמוך מאד בהכנסות המדינה, שגוזרת יותר מ-50% מס על רווחי הגז, אך מצד שני לגרור לעליית מחירי הגז ומחירי החשמל למשקי הבית ולמפעלים בישראל.

"גם אם ישראל תצליח לעמוד בצד ולא להסתבך, עדיין סביר שמשקיעים מהעולם לא ירגישו בנוח עם השקעות כאן, וזה עוד לפני שקלול המשמעויות הכלכליות של הגדלת הוצאות הביטחון, אם ידרשו, ובמיוחד אם אי היציבות תתפשט גם לשטחי גדה.

כלל פיננסים מציינים כי "יציאת משקיעים זרים מישראל תחליש את השקל, ועשויה להשפיע עליו אפילו יותר מהפעולות להחלשתו של בנק ישראל והאוצר יחד. תוצאה נוספת של יציאת משקיעים זרים עשויה להיות עלייה בתשואות האג"ח, במיוחד הארוכות, מה שיכביד על הוצאות המימון של הממשלה ויקשה על הצמיחה. עם זאת יתכן שמשקיעים ישראלים יעברו ממניות לאג"ח ויפצו על בריחת הזרים, מה שימנע את עליית התשואות ואולי אף יצליח להביא לירידתן".

"לסיכום, במוקד המשקיעים יהיו היחלשות השקל, אי ודאות לגבי האג"ח הממשלתיות הישראליות, עליית מחיר הנפט, הזדמנויות לרווח של חברות הגז המקומיות, וירידת שווקי המניות. בתרחיש החמור העולם הערבי כולו נכנס למפולת דומינו שתעכב משמעותית את הצמיחה העולמית".

ועדיין, מסתייגים בבית ההשקעות, ואומרים כי "מאד ייתכן כי בסופו של דבר השפעות המהומות יהיו לבסוף קטנות, יגררו לירידות שערים צנועות של 4%-5%, שמשקפות אי וודאויות ללא השלכות ריאליות, ויסתיימו בתוך מספר ימים. זהו מסוג הדברים שאי אפשר להבין לאן הם מתגלגלים, עד שהם מתגלגלים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker