בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברות הפנסיה: גבו מהעמיתים כסף על ביטוח שלא רלוונטי להם

הבקשה הוגשה נגד חברות ביטוח ובתי השקעות המנהלים קרנות פנסיה, משום שגבו ממאות אלפי עמיתים רווקים ואחרים פרמיות על ביטוח שארים שלא רלוונטי להם כלל

נועם בר
השוואת מחירי ביטוחים
השוואת מחירי ביטוחים

בשבועות האחרונים הוגשה לבית הדין לעבודה בתל אביב בקשה לתביעה ייצוגית, נגד שורה של חברות ביטוח ובתי השקעות שמנהלות קרנות פנסיה חדשות. הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה בעקבות חשיפת Themarker בחודש מארס, שלפיה יותר מ-90% מהעמיתים הרווקים בקרנות הפנסיה משלמים פרמיה חודשית על כיסוי שארים שלא רלוונטי להם כלל, ולא מעניק להם דבר. התופעה מקיפה מאות אלפי חוסכים, ופוגעת להם משמעותית בחיסכון הנצבר לפנסיה.

החברות הנכללות בתביעה הן מגדל, שמנהלת את קרן הפנסיה מקפת; כלל, שמנהלת את קרן הפנסיה מיטבית; מנורה-מבטחים, שמנהלת את קרן הפנסיה מבטחים; הראל; הפניקס; בית ההשקעות מיטב-דש.

תשלום שנתי על כיסוי שארים לעמית שהצטרף לקרן הפנסיה בגיל 30

תשלום בקרן פנסיה על ביטוח שארים, או בשמו האחר - כיסוי למקרה מוות, נועד להבטיח כי במקרה שהעמית החוסך נפטר, יוכלו להמשיך השארים שלו – בני זוג וילדים עד גיל 21 -  להתקיים בכבוד באמצעות קצבה חודשית. בשונה מביטוח מנהלים, שמאפשר לחוסך לרשום את כל מי שירצה כמוטבים למקרה מוות, בקרן פנסיה רק בני זוג וילדים עד גיל 21 נחשבים לשארים שיכולים לקבל קצבה במקרה מוות של העמית. לכן, עבור רווקים מדובר בביטוח לא רלוונטי בשום צורה, ואינם אמורים לשלם עליו דבר. אך בפועל רובם מוציאים עליו מדי חודש עשרות ומאות שקלים.

רווקים שמצטרפים לקרן פנסיה מוכנסים אוטומטית למסלול ברירת מחדל, הכולל תשלום על כיסוי שארים. כדי לעבור למסלול בודד ללא הביטוח המיותר, הם נדרשים להגיש בקשה מיוחדת, הכוללת הצגת תעודת זהות עם ספח. אלא שגם אז, לאחר שנתיים הם יוחזרו אוטומטית למסלול ברירת המחדל, אלא אם שוב ביקשו אחרת מיוזמתם. עמיתים נוספים שכיסוי שארים אינו רלוונטי להם הם גרושים וגרושות, אלמנים ואלמנות וחד־הוריים, שילדיהם בני יותר מ–21 — גם הם משלמים את הביטוח לשווא.

ב-2012 הוגשו בקשות אחרות לתביעה ייצוגית על אותו נושא, אלא שהבקשות הסתיימו בהסתלקות של התובעים מהבקשה, תוך הסדר שבו התחייבו קרנות הפנסיה לפעול להגדלת המודעות של העמיתים המצטרפים לגבי התשלום הנוסף. "כיום - חמש שנים לאחר שהמבקשים בבקשה ההיא הסתלקו ממנה - ברור שלא אירע כל שינוי מהותי בבעיה שעוררה את הבקשה. גם היום מצורפים עמיתים צעירים רבים, שאין להם שארים, לקרנות הנתבעות, ומשלמים - ללא כל צורך וללא קבלת תמורה - דמי ביטוח בגין ביטוח שארים", נכתב בבקשה החדשה שהוגשה בנושא.

מגישי הבקשה מתקשים להעריך את היקף התשלום המיותר המצטבר שנגבה מהעמיתים, ומבקשים מבית הדין לתת צו שיסדיר את הנושא, כך שקרנות הפנסיה יידרשו לפעול בכל דרך, כדי למנוע מצב שבו עמיתים רווקים ואחרים משלמים כסף לשווא על ביטוח שלא רלוונטי להם.

העמיתים שמשלמים יותר כפי שמופיע בכתבה

רשות שוק ההון ידעה - ונמנעה מלהתערב

הבקשה לתביעה מגיעה על רקע הבחירה של רשות שוק ההון להימנע מלשנות את המצב הקיים, שבו כיסוי שארים נכלל במסלול ברירת המחדל, ומעדיפים להטיל את היוזמה לשינוי המסלול על העמיתים שהמסלול הזה לא מתאים להם. עמיתים כאלה נדרשים להוכיח בפני קרנות הפנסיה שאין להם שארים – לא ילדים ולא בני זוג ידועים בציבור. גם ההוראה להחזרה אוטומטית לאחר שנתיים מגיעה מרשות שוק ההון, כדי למנוע מצב שבו בזמן שחלף העמיתים נישאו ונולדו להם ילדים, והשארים יוותרו ללא כיסוי ביטוחי.

עם זאת, אין ספק שקרנות הפנסיה מתרשלות, ולא עושות מספיק כדי ליידע בנושא את העמיתים, גם אם הם רשומים אצלם כרווקים ללא ילדים, ולמנוע את המצב הקיים - שפוגע בעמיתים רבים במשך שנים ארוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker