שלושה מינויים אסטרטגיים

לציבור דרושים שומרים אמיצים

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החיסול הממוקד שביצע בשבוע שעבר אהוד ברק למפלגת העבודה וחילופי הבזק של כל שריה הציגו לנו שוב את שיטת הממשל ואת ערכי הממשל בישראל במלוא כיעורם. בהיעדר תוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח ומשרתי ציבור חזקים ועמידים בפני זעזועים פוליטיים ונורמות של המשכיות - מהלכים פוליטיים כאלה הם מכה נוספת לאפקטיביות הנמוכה של המגזר הציבורי בישראל. ואולם גם לפני שיימצאו הפתרונות להמשכיות בתפקוד הממשלות, יש שורה של יחידות רגולציה וביצוע של הממשל החסינות מחילופים ומזעזועים פוליטיים. שלוש מהן עומדות בימים אלה בפני חילופים של ההנהגה: שלושה מינויים אסטרטגיים עומדים בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו, ויש לו אחריות גדולה לבצע אותם במקצועיות ותוך תשומת לב למשמעות הכלכלית והשלטונית הגדולה שלהם.

האחריות של הרשות היא הרבה מעבר לעניינם של המשקיעים בשוק ההון. בידיה הסמכויות המשפטיות, הכלים האכיפתיים והלגיטימציה הציבורית לדאוג למשטר התאגידי בישראל: למשטר את רוב החברות והגורמים הפיננסיים במשק, לדאוג לכך שיפעלו בשקיפות, בהגינות ובמקצועיות.

המגזר העסקי ושוק ההון הישראלי מידרדרים בשנים האחרונות במדרון חלקלק של ניגודי עניינים, היעדר משטר תאגידי, אובדן העצמאות של המנהלים והדירקטורים, התכנסות למועדון מצומצם של בעלי שליטה ומנהלים שמקצים מאות מיליארדי שקלים של כספי ציבור באופן לא שקוף, לא מקצועי ולא ענייני.

הממונה על ההגבלים העסקיים:

מעטים הם הענפים במשק שלממונה על ההגבלים העסקיים אין נגיעה בהם. המשק הישראלי הוא עתיר מונופולים, אוליגופולים וקרטלים גלויים וסמויים. מבני השוק הלא תחרותיים בענפי משק רבים הם אחד החסמים העיקריים של התחרותיות במשק הישראלי. בהיעדר דינמיקה של תחרות, ממוקדים השחקנים בשימור הסטטוס קוו - מה שפוגע לא רק במחירים ובשירותים לצרכנים, אלא ביעילות ובחדשנות של המשק כולו.

נציב שירות המדינה:

מנהל כוח האדם של המגזר הציבורי - הרגולטור של רוב המשרות החשובות בזירה הציבורית. יחד עם הממונה על השכר באוצר, השניים הם אנשי המפתח בקביעת רמת המצוינות והמקצוענות בתאגיד החזק והחשוב ביותר בישראל - הממשלה. המגזר הציבורי סובל מאיכות כוח אדם נמוכה, מתרבות ארגונית חלשה ומאווירת בינוניות וייאוש. נציב שירות המדינה צריך להוביל יחד עם משרד האוצר וגורמים ממשלתיים נוספים מהפכת כוח אדם שתהפוך את שירות המדינה למקצועני, ליוקרתי, למתגמל ולמושך. שירות המדינה צריך אנשים טובים יותר, וחייב לדעת לשמר אותם ולמנוע מהם להתעייף, להתקרנף ולהתייאש.

יש קו שמחבר בין המינויים לשלושת התפקידים האסטרטגיים האלה: הצורך הדחוף לבלום את המגמה של התקרנפות ושל היחלשות הניהול במשק הישראלי, הצורך לייצר סביבה של מקצוענות, הצורך להחדיר לעומק ערכים של מריטוקרטיה - שלטון המקצוענות והכישרון.

חולשת המשטר התאגידי בישראל, היחלשות המגזר הציבורי, התחרות הנמוכה ברוב ענפי המשק והריכוזיות הגבוהה מאיימים על התחרותיות, על המקצוענות ועל האפקטיביות בכל השווקים: בשוק העבודה, בשוק ההון, בשוקי הסחורות והשירותים ובשוק המנהלים. נפוטיזם, מקורביזם, חבריזם - הקצאה לא יעילה של הון, כוח אדם ומשרות אוכלים בהדרגה כל חלקה טובה במשק ומעלים סימני שאלה לגבי סוג ההזדמנויות שיעמדו בעוד עשר ו-20 שנה בפני הילדים והצעירים בישראל.

יו"ר רשות ניירות ערך, הממונה על ההגבלים העסקיים ונציב שירות המדינה הבאים צריכים להיות אנשי מקצוע עצמאיים, חזקים ובעיקר אמיצים. הם צריכים להגיע לתפקיד עם נחישות לחולל מהפכות בתחומי האחריות שלהם, המבוססות על הגדרה מחדש של המשימות שעומדות בפניהם. הם צריכים לחשוב מחוץ לקופסה ומחוץ להיסטוריה של הארגונים שלהם, ולא להמתין לפוליטיקאים או למחוקקים לקבוע להם את המשימות ואת היעדים שלהם.

המגזר העסקי והמגזר הציבורי בישראל צריכים לערוך שינוי חד בתוואי שבו הם נעים, לכיוון של תחרותיות ואפקטיביות. שלושת הבוסים החדשים צריכים ליצור מנגנוני שוק נקיים מפרוטקציוניזם ומניגודי עניינים. אנחנו זקוקים ליותר מקצוענים, ליותר מקצוענות, להזדמנויות לטובים ולאנשים ישרים - אנחנו צריכים להכריז מלחמה על שלטון המאכערים הישראלי.

ראש הממשלה והשרים הממנים מקפידים לשמור על עמימות ועל שקיפות נמוכה ככל שהם יכולים סביב שלושת המינויים האסטרטגיים האלה. התוצאה היא שמקצוענים ראויים לא מציגים את מועמדותם ורשימות המועמדים מצטמצמות לאנשים בינוניים, שימהרו להתיישר עם הנורמות הקיימות במערכת.

המקצוענים הדרושים לנו בתפקידים האלה צריכים להיות מסוג חדש: הם צריכים להציג יעדים שאפתניים, לחרוג מהקו הסתגלני של קודמיהם ולתקשר לציבור את הדחיפות במהפכות שהם רוצים להוביל. למדינת ישראל יש אויבים רבים מחוץ לזירה הביטחונית ואנחנו צריכים להכריז עליהם מלחמה. שלושה רגולטורים אמיצים ונחושים בעמדות מפתח אלה צריכים להוביל אותה בשנים הקרובות - בנחישות, באומץ ובעיקר ללא מורא ומשוא פנים מול כוחות מושחתים, בינוניים, אנטי תחרותיים ואנטי כישרוניים שמרוצים מהסדר הקיים במשק הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker