הערכות: הונה של משפחת מובארק - 40-70 מיליארד דולר

רוב ההון מושקע בבנקים בבריטניה ובשווייץ ובבתים יוקרתיים בארה"ב, בבריטניה ובמצרים

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק

>> הונה של משפחת נשיא מצרים חוסני מובארק הוא כ-70 מיליארד דולר, להערכתם של מומחים למזרח התיכון. לדבריהם, רוב הונו של מובארק מושקע בבנקים בבריטניה ובשווייץ, או בנדל"ן בלונדון, ניו יורק, לוס אנג'לס ונכסים יוקרתיים על חופי הים האדום.

לפי דיווח שפורסם בינואר בעיתון "אל ח'בר", מובארק מחזיק בין היתר בבתים במנהטן ובאזור רודיאו דרייב היוקרתי בבוורלי הילס. בניו של מובארק, גמאל ועלאא, גם הם מיליארדרים. גמאל, שנחשב עד לאחרונה ליורש שלטונו של אביו, מחזיק בבית בשכונת בלגרביה היוקרתית שבמרכז לונדון.

אמני ג'מאל, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת פרינסטון, אמרה כי ההערכות לפיהן משפחת מובארק שווה בין 40 ל-70 מיליארד דולר מציבה אותה בשורה אחת עם המנהיגים העשירים של מדינות המפרץ. "המיזמים העסקיים שבהם היה מעורב מתקופת הצבא ועד לנשיאות תרמו רבות להונו האישי", אמרה ג'מאל לרשת ABC. "היתה גם הרבה שחיתות בשלטון וניצול של כספי הציבור לצבירת רווחים אישיים", הוסיפה.

"אל ח'בר" דיווח כי רוב הונה של משפחת מובארק הוחזק בחשבונות בבנקים כמו UBS השווייצי ובנק אוף סקוטלנד, השייך ללוידס הבריטי. עם זאת, העיתון הודה כי המידע אינו מעודכן.

כריסטופר דיווידסון, פרופסור לפוליטיקה של המזרח התיכון באוניברסיטת דורהם, אמר כי מובארק, אשתו סוזן ושני בניהם היו מסוגלים לצבור הון באמצעות כמה שותפויות עסקיות עם חברות ומשקיעים זרים. לדבריו, רוב מדינות המפרץ דורשות ממשקיעים זרים לתת לשותפים עסקיים מקומיים נתח של 51% במיזמים. במצרים, לעומת זאת, הנתח הזה הוא בקושי 20%, אך עדיין מאפשר לפוליטיקאים ולבעלי ברית להרוויח כסף רב. "כמעט כל פרויקט זקוק לחסות, ומובארק היה בעמדה שבה יכול היה לנצל כל עסקה", אמר.

ההכנסה השנתית הממוצעת למשפחה במצרים היא 2,070 דולר, לפי נתוני הבנק העולמי. כ-20% מהאוכלוסייה המצרית חיה מתחת לקו העוני, לפי דו"ח של ה-CIA ב-2010.

"האחים גמאל ועלאא שותפים בחברות המסחר והתעשייה הגדולות במצרים, והם לא משלמים כמעט כלום", כתב אלדין אלאסאר בספרו "The Last Pharaoh: Mubarak and the Uncertain Future of Egypt in the Obama Age". לפי הספר, השניים מחזיקים ברשת המסעדות צ'ילי'ס במצרים, בסוכנויות רכב של יונדאי וסקודה ובחברת הטלקום וודאפון. מנצור עמר, יו"ר החברה המחזיקה בזיכיון לסניפי צ'ילי'ס, הכחיש כל קשר למשפחת מובארק, וכך גם נציגה מטעם סוכנויות הרכב של יונדאי במצרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker