הפניקס וכלל חשופות לנזק של כחצי מיליארד שקל

לשתי החברות יש ביטוחי משנה בחו"ל, כך שהתשלום שבו יאלצו לשאת יהיה נמוך יחסית

נועם בר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

<<יום לאחר השריפה במתחם איקאה בנתניה, הנזק מתחיל להתברר. צוותי השמאים שעובדים עם חברות הביטוח נכנסו אתמול למתחם והחלו לאמוד את הנזקים שגרמה השריפה למבנה ולתכולת המתחם. מלבד אלפי הרהיטים שעלו באש, נשרפו גם משרדי הנהלת החברה וציוד אלקטרוני יקר.

הנזק המיידי למבנה - שמוחזק באופן שווה על ידי החברות בריטיש וישראלום - מוערך ב-150 מיליון שקל. אתמול פירסמו שתי השותפות הודעה לבורסה שלפיה יש להן ביטוח על הנזק למבנה. לפי ההודעה, צפוי לחברות אובדן הכנסות בשל חוסר היכולת להמשיך להשכיר את המבנה לאיקאה. ב-2009 הסתכמו הכנסות בריטיש וישראלום מהשכרת המתחם בן ה-24 אלף מ"ר ב-27.5 מיליון שקל - הכנסה שנתית של 1,160 שקל מכל מ"ר. על פי הערכות, פתיחה מחודשת של המתחם תהיה רק בעוד חצי שנה עד שנה, מה שצפוי לגרור אובדן הכנסות מצטבר משכירות של 14-27 מיליון שקל.

את הנזק הזה, כולל הנזק החמור למבנה, תצטרך לשאת על גבה קבוצת הביטוח הפניקס - אך לא לבד. מזלה של הפניקס הוא שגילגלה את מרבית האחריות הביטוחית שלקחה על עצמה הלאה למבטחי משנה שונים בחו"ל. ההערכה היא שבסופו של דבר הנזק שיישאר בהפניקס יסתכם במיליוני שקלים עד עשרות מיליוני שקלים בודדים.

במקביל, מתמודדת איקאה עם נזק חמור לציוד הרב שהיה בו - רהיטים וציוד עסקי. הנזק הזה מוערך עד עכשיו בעשרות מיליוני שקלים. ואולם הנזק הגדול יותר שעמו תיאלץ איקאה להתמודד הוא אובדן ההכנסות בשל השבתת הפעילות. ב-2009 הסתכמו מכירות איקאה בסניף נתניה ב-496 מיליון שקל. ההכנסות ב-2010, שעליהן צפוי להתבסס חישוב אובדן ההכנסות לצורך תשלומי הביטוח, עדיין לא סוכמו סופית, אך הן מוערכות ביותר מ-320 מיליון שקל.

בשני סוג הנזקים, תכולה ואובדן הכנסה, תצטרך לשאת כלל ביטוח שביטחה את החברה. בפוליסה על אובדן ההכנסות שרכשה איקאה מכלל ישנו כיסוי ביטוחי מלא ומקיף לפגיעה בהכנסות. גם כלל העבירה את מרבית החשיפה הביטוחית למבטחי משנה בחו"ל. עדיין לא ברור אם בחישוב תשלומי הביטוח על אובדן הכנסות יקוזז הגידול בהכנסות הסניף השני בראשון לציון.

פוליסת אובדן ההכנסות שמחזיקה איקאה לא מכסה את אובדן ההשתכרות של עובדי איקאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker