שיכון ובינוי ו-GES זכו במכרז להקמה והפעלה של מתקן לטיפול בפסולת בשפד"ן

הזוכות ויתרו בהצעתן על מענק הקמה, בעוד המתחרה - קבוצה משותפת לורידיס ותהל - ביקשה מענק הקמה של 400 מיליון שקל מהמדינה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיתקן מיחזור
מיתקן מיחזורצילום: מירב מורן

ועדת המכרזים הבין-משרדית, בראשותו של סגן בכיר לחשב הכללי נחמיה קינד, להקמה ולהפעלה של מתקן לטיפול בפסולת במתחם השפד"ן, הכריזה היום (ג') על ההצעה הזוכה. החברה הזוכה היא Zero Waste שבבעלותן השווה של שיכון ובינוי ו-GES, שהצעתה גברה על זו של הקבוצה המשותפת לחברות ורידיס ותהל.

ההתמחרות במכרז נגעה לגובה מענק ההקמה שביקשה כל אחת מהקבוצות. שיכון ובינוי ו-GES זכו לאחר שבהצעתם וויתרו על מענק הקמה, בעוד שעל פי הערכות הקבוצה המשותפת לורידיס ותהל ביקשה מענק של 400 מיליון שקל.

מתקן הטיפול בפסולת - שיוקם במתכונת B.O.T (בנה, תפעל, העבר) יטפל ב-1,000 טונות פסולת מדי יום, באמצעות תהליך ביולוגי ובסיוע ידע שתספק חברת Stabag האוסטרית. המתקן יניב את כל תוצרי המיחזור, כולל גז מתאן שיופק מהפסולת וישמש להפקת חשמל באמצעות תחנת כוח בהספק של עד 12 מגה-וואט - ותוכל למכור את החשמל שתפיק בתעריף מובטח. החומר האורגני שיופק בתהליך המיחזור ישמש להכנת קומפוסט באיכות חקלאית. המתקן החדש יהיה הראשון בישראל שיפעל באמצעות תהליך מיחזור ביולוגי. כיום 80% מהפסולת הנוצרת בישראל מוטמנת בקרקע, מצב בעייתי, שגורם לזיהום מי תהום, זיהום אוויר ופליטת גזי חממה. חברת Zero Waste תתכנן, תממן ותקים את המתקן לתקופה של 25 שנים - שתחל לאחר 3 שנות ההקמה שייספרו החל ממועד הסגירה הפיננסית של ההסכם מול המדינה.

מתקן המיון יתמודד על הטיפול באשפה מול המטמנות הקיימות כיום, ויגבה דמי כניסה (Gate Fee) מרשויות מקומיות ומקבלני אשפה עבור החיסכון הכספי שיפיקו מטיפול באשפה במרכז הארץ - כאשר כיום הן צריכות להוביל אותה למטמנות דודאים ואפעה שבדרום.

המדינה תספק ל-Zero Waste רשת ביטחון, כך שאם הכנסותיה מהפעלת המתקן יהיו נמוכות מ-115 מיליון שקל בשנה, תקבל 75% מההפרש - עד לסכום מצטבר של 150 מיליון שקל על פני 25 שנות התפעול. לעומת זאת, במידה שההכנסות יהיו גבוהות מ-125 מיליון שקל בשנה תקבל המדינה 20% מההפרש. המדינה גם תפצה את Zero Waste אם היטל ההטמנה במטמנות הקיימות ירד מתחת ל-97 שקל לטונה, ובכך תספק את הוודאות הרגולטורית שמבטיחה את התחרותיות של הפרויקט - מצב לא טריוויאלי למיזם עסקי ארוך טווח בישראל.

ההכרזה על ההצעה הזוכה התאפשרה לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים דחה עתירה של עיריית ראשון לציון ואיגוד ערים דן נגד המשרד להגנת הסביבה, שבה ביקשו את ביטול המכרז, בין השאר בטענה לבזבוז כספי ציבור. השופט עודד שחם דחה את העתירה, ופסק לעותרות הוצאות בסכום של 22 אלף שקל.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker