מנכ"ל איקאה: "זה אירוע שיכול לרסק עסק"

בחדרים קטנים בסניף איקאה בראשון לציון מצטופפים העובדים ומנסים לחזור לשגרה. המנכ"ל מתרוצץ ומנסה להבין את היקף הנזק. "נחווה אובדן מכירות קשה", אומר שלומי גבאי. "אבל נפתח במועד גם את הסניף השלישי בקרית אתא". כך התמודד מנכ"ל איקאה ביום שאחרי השריפה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

>> מי שהגיע אתמול בצהריים לסניף איקאה בראשון לציון לא יכול היה למצוא זכר לאירוע שהתרחש רק יום קודם לכן בחנות הרשת בנתניה. החנות בראשון לציון מלאה באנשים שכל מעייניהם היו נתונים לספה או למערכת המדפים שהם רצו לקנות. אף אחד לא דיבר שם על השריפה - כולם היו עסוקים בקניות.

הדלת במשרדו של גבאי סגורה. לא מדובר במשרד שבו הוא רגיל לשבת, אלא בחדרון קטן. מחוץ לדלת אפשר לשמוע אותו מוסר הודעה לתקשורת בנוגע לעתיד העובדים. כשאנחנו נכנסים, גבאי מודיע שהוא רוצה ללכת לאכול. "זו הארוחה הראשונה שלי מאתמול", הוא אומר. השעון מראה 14:00.

בדרכנו למסעדה של החנות עוצרים אותו עובדים וזורקים מלות עידוד. במהלך הארוחה הטלפון לא מפסיק לצלצל. על הקו עוד ועוד שיחות מגורמים עסקיים שמתנדבים לעזור. "אין כמעט גורם עסקי שלא התקשר להציע עזרה", מספר גבאי. התשובה שלו לכולם זהה: "תודה רבה, נצא מזה מחוזקים".

"הדבר שהכי הייתי רוצה לעשות עכשיו זה מסאז', ואז לנסוע לאיזה צימר עם ספרים, מוסיקה וסיגר", הוא אומר בעודו מנגב פיתה עם חומוס. בין לבין הוא מציג תמונות שצילם אתמול באייפון. בתמונות הוא נראה בתוך החנות השרופה כשהוא חבוש קסדה צהובה ופניו מפויחים. "הצלחנו להציל את הנתונים שהיו במחשבים, וכך העובדים יקבלו את המשכורות שלהם בזמן", הוא אומר בשמחה.

גבאי מספר על בוקר עמוס במיוחד שעבר אתמול. הוא הספיק כבר לעשות הערכת מצב עם העובדים בנתניה, לפגוש את נציג עירית נתניה שהגיע למתחם בעיר, לבדוק בראשון לציון את היערכות המוקדים הטלפוניים, ומשם שוב לנתניה - לפגוש את הבעלים מתיו ברונפמן, שהגיע בלילה במיוחד מארה"ב.

מלאי ל-25 שבועות

אחרי הארוחה מגיעים לדבר האמיתי: ישיבה זריזה עם סמנכ"ל התפעול, יגאל סיסו, על מצב המלאי. "יש לנו פחות או יותר תמונת מצב מבחינת נפחים", מעדכן סיסו. לדבריו, שליש מהסחורה של החנות בנתניה נשרפה, שמהווה שישית מהסחורה של הרשת בישראל. "נשרפו 1,000 ספות ו-150 מטבחים. אם החנות בראשון לציון מגבירה את קצב המכירות שלה ב-30%-40%, לפי התחזית, יש לנו מלאי שמספיק ל-14-15 שבועות. מעבר לכך, יש מלאי באוניה בים של 18 אלף קוב - כלומר בערך מלאי ל-10 שבועות נוספים. הסחורה בים אמורה להגיע לכל המאוחר עוד 12 שבועות. כלומר, אנחנו מסודרים עם מלאי ל-25 שבועות".

רבע שעה לאחר מכן, נערכת הפגישה הקשה מכולן - עם סמנכ"לית ומנהלת משאבי אנוש באיקאה. הפגישה הזאת, היא מבקשת, צריכה להתקיים עם גבאי בפרטיות.

בינתיים במשרדים, 15 עובדי המוקד הטלפוני של החברה, שהוקם במוצאי שבת, מנסים להרגיע לקוחות מוטרדים. "אין לי מה לדאוג, אני יודע שתמיד יצטרכו אותנו", אומר ברק שליל, אחד המוקדנים, שמתגורר בנתניה. "סידרו לנו הסעה מנתניה, אז עכשיו נעבוד מכאן".

גם הילד מתגייס

האתגרים של גבאי לא צפויים להסתיים בקרוב. בניגוד להודעה הקודמת של החברה, שלפיה החנות בנתניה תיפתח תוך חצי שנה עד שנה, כיום גבאי כבר מעריך שהדבר יקח כשנה. עם זאת, גבאי מצהיר כי "האירוע לא יעכב את פתיחת חנות איקאה השלישית בקרית אתא, המתוכננת ל-2013".

גבאי מודע לקשיים שעומדים בפניו בשנה הקרובה. "בוודאי שנחווה אובדן מכירות קשה ב-2011", הוא אומר. "אנחנו משערים שהמכירות בחנות בראשון לציון יגדלו, אבל לא יודעים בכמה. היום הן גדלו ב-10% לעומת יום ראשון רגיל, אבל עוד מוקדם לייחס את זה למשהו".

לדברי גבאי, "אירוע משמעותי כזה יכול לטלטל חברות, ואם אין לחברה חוסן ויכולת לקבל החלטות מהר - זה יכול לרסק עסק. המזל שלנו הוא שיש בעלים שמגבה אותנו. אתם תראו, לכל שבת יש מוצאי שבת, ותוך שנה נהיה עם חנות לתפארת".

לפני שאנחנו נפרדים מגבאי, הוא מרשה לעצמו לצחוק בפעם הראשונה. "התקשרו לספר לי שהבן שלי חבש על עצמו קסדה של כבאי ואמר שהוא הולך לעזור לאבא לכבות את השריפה", הוא אומר בחיוך.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker