דניה סיבוס במו"מ מתקדם למכירת 75% מכביש 431 לקרן תשתיות

הרוכשת - קרן תשתיות ישראל שתזרים לאפריקה 200 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מיכאל רוכוורגר

>> קבוצת אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב ובניהולו של איזי כהן, ממשיכה במסע המימושים כדי לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח והבנקים, בהיקף של מיליארדי שקלים. ל-TheMarker נודע כי דניה סיבוס, חברה בת של אפריקה ישראל, מצויה במשא ומתן מתקדם עם קרן תשתיות ישראל (IIF), למכירת 75% מאחזקותיה בחברת נתיבי היובל - מפעילת כביש 431 - לפי תג מחיר של כ-200 מיליון שקל. מחיר העסקה משקף לנתיבי היובל שווי של כ-270 מיליון שקל, הנמוך בעשרות אחוזים מהשווי שלפיו הוערך בעבר כי דניה תמכור את אחזקותיה.

בעבר ניהלו מגעים עם דניה סיבוס גופים מוסדיים שונים, בהם קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל, לרכישת אחזקותיה בכביש 431, אך מגעים אלה לא הבשילו לכדי עסקה. על פי העסקה המתגבשת כעת עם קרן תשתיות ישראל, דניה סיבוס תיוותר עם אחזקה של 25%.

נתיבי היובל, חברה בת של דניה סיבוס, זכתה ב-2005 במכרז לסלילת כביש 431 בשיטת PFI, שבה הזכיין מקים, מתחזק ומתפעל את הכביש למשך 25 שנה תמורת תמלוגים מהמדינה. כביש 431 נפתח לתנועה בפברואר 2009, לאחר שנסלל במשך כשלוש שנים ובעלות של כ-2.5 מיליארד שקל.

ואולם, על פתיחת הכביש העיב ההפסד הגולמי של יותר מ-200 מיליון שקל שרשמה דניה לפני כמה שנים בעקבות תכנון לקוי של עלויות הכביש, שמחק כמעט כליל את הונה העצמי וחייב את החברה האם אפריקה ישראל להזרים לה הון. זאת לצד בדיקות שביצעה רשות ניירות ערך, שבעקבותיהן אולצה החברה לבצע התאמות לדו"חות. זהו כביש הרוחב הארוך בישראל (22 ק"מ - מחבר בין ראשון לציון למודיעין) שנסלל בשיטת PFI.

בינואר-ספטמבר 2010 הניב כביש 431 רווח גולמי של כ-4.7 מיליון שקל, לעומת כ-2.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה. עבור אפריקה מדובר במימוש של כביש נוסף לאחר שהשלימה באחרונה את מכירת אחזקותיה (50%) בחברת דרך ארץ, מפעילת כביש 6, לשיכון ובינוי וקרן תשתיות ישראל (בשיתוף משקיעים מוסדיים), תמורת כ-500 מיליון שקל וברווח של כ-200 מיליון שקל.

קרן תשתיות ישראל נמצאת בבעלות קבוצת הביטוח והפיננסים הראל (40%), עו"ד יהודה רווה (40%) וירון קסטנבאום (20%), המנהל את הקרן. קרן תשתיות מחזיקה באופן ישיר ועקיף בכביש 6 בעקבות העסקה שסוכמה לפני כחודש להעברת הבעלות בדרך ארץ, שהוחזקה עד לאחרונה בידי אפריקה ישראל (37.5%), שיכון ובינוי (37.5%) וחברת אייקון הקנדית (25%). בתום עסקה מורכבת ומדורגת יצאו אפריקה והקנדים מהפרויקט, בעוד שיכון ובינוי הגדילה את האחזקות ל-50%. ביתרה תחזיק קבוצת מוסדיים בהובלת קרן תשתיות ישראל, בהם הראל, לאומי פרטנרס, עמיתים ואלטשולר שחם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker