הסיכון של ישראל מלחיץ יותר מרחוק

הזרים מתמחרים את הסיכון של ישראל באופן שלילי יותר

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

בבוקר שבת החריד פיצוץ את מסוף אספקת הגז של חברת EMG המספקת גז לישראל. תחילה נראה היה כי הפיצוץ אירע בצינור המספק גז לישראל, אך מאוחר יותר התברר כי מדובר בצינור לירדן ולסוריה. בכל מקרה, האספקה לישראל הופסקה לכמה ימים, ולכל ברור כי הסיכון למערכת ההולכה עלה. אלא שמנהלי ההשקעות המחזיקים במניות ובאיגרות חוב של ספקית הגז לא נשמעו מוטרדים במיוחד: "איני יודע עד כמה הפיצוץ חמור", אמר אחד מהם. "בכל מקרה אי אפשר לעשות כרגע דבר עם ההשקעה. זוהי שותפות מוגבלת, ויעברו שנים עד שנוכל לצאת ממנה", הוא סיכם.

למרות האירועים עלו אתמול מחירי האג"ח של אמפל לרמת תשואה של 7%-7.4%. במלים אחרות, שוק ההון מעריך כי רמת הסיכון הנשקפת לאמפל אינה גבוהה במיוחד. ייתכן שחלק מההסבר אפשר לייחס לכך שהנכס העיקרי של אמפל הוא אמנם אחזקה של 12.5% ב-EMG, אך זו אינה האחזקה היחידה שלה. אחזקה מהותית נוספת היא 100% בגדות, המספקת שירותי אחסון ושיווק של מוצרים כימיים. בנוסף היתה לה אחזקה בסמייל, שנמכרה תמורת כ-700 מיליון שקל.

אלא שיש לזכור כי אחד מתפקידיהם של מנהלי ההשקעות המוסדיים הוא לא רק לקבוע היכן להשקיע את הכסף כדי לקבל תשואה, אלא גם לנהל את הסיכון של תיק ההשקעות. ניהול הסיכון כולל גם את הגורמים הגיאופוליטיים העלולים להשפיע על ההשקעה, ובמקרה של EMG יש לא מעט גורמים כאלה. הסיכונים הללו ניתנים לכימות בשוק ההון, למשל באמצעות CDS, תעודת הביטוח על אג"ח של המדינה, שמחירה נקוב באחוזים מהסכום המבוטח. לעומת האווירה החיובית יחסית באג"ח של אמפל, ה-CDS של ישראל לחמש שנים זינק ביום שישי ב-7% לרמה של 1.45%, בדומה לרמתו בתחילת המהומות במצרים. במקביל זינק ה-CDS של מצרים לחמש שנים ב-10%, לרמה של 3.79%. המשמעות היא שמשקיעים זרים מתמחרים את הסיכון של ישראל באופן שלילי יותר מאשר משקיעים מקומיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker