ווליו בייס מעניקה אפסייד של 80% למניית אספן גרופ

על רקע השינוי האסטרטגי בחברה, האנליסט שי ליפמן מאמין כי אספן גרופ נסחרת עמוק מתחת לשווי הכלכלי שלה ■ "אנו מעריכים כי החברה תצמח בפעילות המניבה במערב אירופה, שם יש לה בסיס איתן. אספן נמצאת על קו הזינוק"

גיא ארז
גיא ארז
גיא אליאס
גיא אליאסצילום: אילן סבירסקי

חברת אספן גרופ , העוסקת בעיקר ברכישה, השכרה ניהול והשבחה של נכסים מניבים בישראל (20%) ובאירופה (80%), זוכה להמלצת קנייה אגרסיבית מגוף המחקר ווליו בייס.

מניית החברה, הנסחרת לפי שווי של כ-380 מיליון שקל, אמנם נחלשה מתחילת השנה בכ-15%, אך האנליסט שי ליפמן מאמין כי מחירה הכלכלי גבוה בשיעור חד בהרבה, כפי שהעריך גם בהמלצתו הקודמת. ליפמן הציב לחברה שווי כלכלי של כ-680 מיליון שקל, כלומר אפסייד של 78%, בעיקר בזכות פעילות הנדל"ן המניב שלה, ששוויו בספרי החברה נכון לסוף 2017 הוא 2.35 מיליארד שקל.

באוגוסט אשתקד החליטה אספן, שבשליטת רוני צארום (47%), להתמקד בפעילות הנדל"ן שלה, ומכרה מחצית מפעילותה הסולארית לקרן נוי תמורת 55 מיליון שקל, עם אופציה למימוש מלא באותו מחיר במשך שנתיים. היתה זו ההחלטה הראשונה של המנכ"ל גיא אליאס, שמוביל את האסטרגיה החדשה בחברה לאחר תקופה שבה פעלה החברה ללא מיקוד באחת מפעילויותיה.

נדל"ן החברה מתמקד בענפי התעשייה ולוגיסטיקה (37%), משרדים והיי-טק (47%) ומסחר (13%). תיק הנכסים שלה חולש על כ- 370 אלפי מ"ר שמתחלקים גאוגרפית בין גרמניה (31%), הולנד (45%), ישראל (20%) ושוויץ (4%), בתפוסה של כ- 92%. הכנסות החברה מדמי שכירות ב-2017 ירדו קלות לעומת השנה הקודמת והסתכמו בכ-152 מיליון שקל, וה-FFO מנדל"ן הסתכם ב-46.7 מיליון שקל, כ-7.8% פחות מב-2016. עם פרסום דו"חותיה השנתיים הכריזה אספן כי תחלק השנה דיווידנד של לפחות 15 מיליון שקל בארבע פעימות החל מהרבעון השני, הגוזר תשואה של כ- 3.1%.

"עיקר ההשפעה של השינוי האסטרטגי יבוא לידי ביטוי בתוצאות 2018, לאחר ש-2017 היתה להערכתנו שנת מפנה בחברה", מציין ליפמן. "ההתמקדות בפעילות המניבה במערב אירופה, הרחבתה על ידי רכישה יחד עם שותפים (בניהולה של אספן), מימוש הפעילות הסולארית, הגדלת ההון העצמי על ידי מכירת מניות באוצר, גיוס סדרת אג"ח  חדשה בריבית נמוכה וסיום בניית מלון כפר הים - כל אלה מציבים את החברה בנקודת זינוק נוחה מאוד ל-2018".

בחודש שעבר דיווחה החברה כי רכשה קומפלקס משרדים בהולנד, שם היא מחזיקה במטה המתפעל את הפעילות ביבשת. הרכישה, תמורת כ-96 מיליון שקל עם צפי לתשואה שנתית של 8% מהכנסות השכירות, בוצעה יחד עם שותפיה לעסקת הרכישה הקודמת במדינה בסוף 2017, מיטב דש ומנורה. "החברה מנהלת את  הנכסים עבור שותפיה ואנו רואים חשיבות לעסקות מסוג זה שמגדילות את היקף הפעילות של החברה ויכולות לספק לה בעתיד תשואות עודפות.  אנו מעריכים כי החברה תשאף להמשיך ולהגדיל את היקפי הפעילות במערב אירופה ורואים בכך צעד מבורך, בין היתר כי כך היא תהנה מיתרון לגודל".

נכס של אספן גרופ בהאג, הולנד
נכס של אספן גרופ בהאג, הולנד

בווליו בייס העניקו בעבר מחיר יעד של 10.4 שקל למניית אספן, אותו הם מעלים כעת ל-11 שקל למניה. זאת, לפי מודל שמרני הלוקח מכפיל נמוך של 10.5 על ה-FFO מהנכסים המניבים שלה, לפי הנתון ל-2017, בתוספת ה-FFO של שתי העסקות שחתמה החברה לאחרונה, בגילום שנתי. ליפמן העניק שווי של 577 מיליון שקל לפעילות הנדל"ן, ויחד עם שאר נכסי החברה (פעילות האנרגיה הסולארית - 55 מיליון, מלון רמדה בחדרה וקרקעות בישראל - 72.5 מיליון שקל), לפי שווים בספרים ובניכוי חוב של 12 מיליון שקל, הגיע לשווי כולל של 680 מיליון שקל.

מעבר לזאת, ליפמן מחזק את הערכתו החיובית למניה, שכן ה-FFO של הפעילות חושב לפי שער יורו נמוך של כ-4.04 שקל בלבד, בעוד הוא נסחר כיום לפי כ-4.32 שקל ליורו.  כמו כן, הנפקת סדרת האג"ח החדשה של החברה בשנה שעברה בריבית נמוכה, לצורך פירעון הלוואות ישנות ויקרות יותר על נכסיה בישראל ולפירעון של סדרה ה', תקטין כבר השנה את הוצאות המימון שלה.

"בשילוב עם חיזוק ההון העצמי על ידי מכירת מניות באוצר שביצעה החברה, תהיה למהלכים הנ"ל תרומה חיובית ל- FFO ב- 2018.  אנו מעריכים כי החברה תצמח בפעילות המניבה במערב אירופה, שם יש לה בסיס איתן. להערכתנו, לחברה פלטפורמה טובה להמשך הרחבת פעילותה, והיא נמצאת על קו הזינוק".

פרט לבעל השליטה צארום (47%), במניות אספן מחזיקים המוסדיים מיטב דש (13.9%), מנורה (8.9%) והראל (5.8%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker