מחלום על 10% תשואה למציאות של 4.5%

חוסכים רבים במסלול הכללי של ילין לפידות הועברו בתחילת 2016 למסלול אג"ח סולידי והפסידו את האפשרות לתשואות הגבוהות הגלומות בחשיפה רחבה למניות ■ עם זאת דמי הניהול נותרו גבוהים, גם בהשוואה למסלול מנייתי ■ ילין לפידות: "הודענו לחוסכים על השינוי"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יאיר לפידות, מנכ"ל בית ההשקעות ילין לפידות
יאיר לפידות, מנכ"ל בית ההשקעות ילין לפידותצילום: דודו בכר

כחוסכים, אין יותר מתסכל מלהצטרף לקופת גמל מובילה במסלול כללי ולגלות אחרי כמה שנים שבלי ששמתם לב מדיניות ההשקעות שונתה, הקופה נהפכה לסולידית במסלול אג"ח — ופספסתם תשואה בשנים הטובות של השוק.

זה מה שקרה לש', שבחר עוד בעשור הקודם להצטרף לקרן ההשתלמות הכללית הגדולה של ילין לפידות , וגילה באחרונה שבשנים האחרונות הקרן מוגדרת קרן אג"ח עם מדינות השקעות שונה וסולידית יותר, כשהתשואה שמושגת בה בעבורו נמוכה ומאכזבת.

עד לפני שנתיים, היתה קרן ההשתלמות הכללית של ילין לפידות אחת הכוכבות הגדולות של ענף הגמל וההשתלמות. היא הובילה את טבלאות התשואות, ובד בבד נענתה מציבור החוסכים בגיוסים גדולים של מיליארדי שקלים. זו היתה קרן ההשתלמות הכללית המרכזית והגדולה של ילין לפידות. במקביל, התחילו בבית ההשקעות לטפח לצדה את קרן השתלמות ב', שגם היא הוגדרה קרן במסלול כללי, אך היתה אגרסיבית יותר.

החל בתחילת 2016, נדרשו חברות הגמל על ידי רשות שוק ההון להפסיק להחזיק ביותר מקופת גמל אחת באותו מסלול השקעות, מכיוון שזה מבלבל את החוסכים ומקשה עליהם להשוות את הביצועים. דרישת הרשות היתה שבמסלול הכללי לא תהיה יותר מקרן השתלמות אחת. בילין לפידות, שהחזיקה אז בקרן ההשתלמות הרגילה ובקרן השתלמות ב', בחרו להשאיר דווקא את קרן השתלמות ב' כקרן היחידה שלהם במסלול כללי, ואילו את קרן ההשתלמות הרגילה והגדולה שלהם, שהיתה גם אחת הגדולות בענף הגמל — החליטו להפוך לקרן סולידית יותר במסלול אג"ח עם חשיפה למניות של עד 25%.

לשם השוואה, בשנים שקדמו לשינוי היתה מדיניות החשיפה המנייתית בקרן עד 34%, עם ממוצע חשיפה של 28%. כיום החשיפה המנייתית של הקרן נמוכה בהרבה — 21%–22%. שינוי המדיניות מתבטא היטב בתשואות לחוסכים בקרן. תשואות 2017 במסלול הכללי של קרנות ההשתלמות נעו בטווח שבין 10.6% ל–6.3%. לעומת זאת, קרן ההשתלמות של ילין לפידות, ששינתה את המסלול מכללי לאג"ח, הניבה ב–2017 תשואה של 4.5% בלבד.

הפתרון הטוב שלא נבחר

לילין לפידות היתה אפשרות טובה יותר בעבור החוסכים שרצו להצטרף למסלול כללי עם מדיניות השקעה לא סולידית. במקום לשנות את מסלול הקופה והמדיניות בה, הם יכלו פשוט לסגור אותה למצטרפים חדשים. לרשות שוק ההון זה לא היה מפריע, שכן הדרישה שלה לקופה אחת בלבד בכל מסלול חלה רק על קופות מגייסות, ולא על קופות שסגורות למצטרפים חדשים. כך למשל, באלטשולר שחם נתקלו בבעיה דומה כשגם להם היו שתי קרנות השתלמות במסלול הכללי. בעקבות דרישת הרשות, העדיפו באלטשולר שחם פשוט לסגור את אחת משתי הקרנות הכלליות למצטרפים חדשים ולהשאיר את האחרת פתוחה לגיוסים. פתרון כזה שומר בעבור החוסכים בקרן על המסלול המקורי שאותו בחרו.

פתרון כזה דורש מבית ההשקעות לשלם מחיר לא קטן, כשכל היסטוריית התשואה הטובה שיש לקרן שנסגרת למצטרפים חדשים נהפכת ללא רלוונטית בגיוס של מצטרפים חדשים. לעומת זאת, הפיכת מסלול הקרן לסולידי שומר על התשואה וגם מאפשר לה להציג היסטוריית תשואות טובה וייחודית במסלול סולידי, שבמהותו מאופיין בתשואות נמוכות. מצטרפים חדשים אינם מכירים את ההיסטוריה של הקרן ואיך היא השיגה את התשואות שמוצגות להם. בכל מקרה, אין כאן כוונה לומר שבילין לפידות בחרו את הפתרון משיקולים שמיטיבים אתם, אלא רק לציין יתרונות שנובעים בפועל מהפתרון שהם בחרו.

הצד המוזר של דמי הניהול

בילין לפידות אומרים שהודעה על השינוי נשלחה לכל עשרות אלפי החוסכים באותה קרן השתלמות שהמדיניות בה שונתה. אלא שכרגיל במקרים כאלה, רבים מהחוסכים אינם שמים לב להודעות כאלה ואינם מודעים למשמעותן. כשמסתכלים במבט רוחבי על כלל הקופות בענף הגמל, רואים שרוב ככל הגיוסים והנכסים הם בקופות כלליות, כשבמסלולים סולידיים היקפי הנכסים המנוהלים נמוכים מאוד. השינוי שעשו בילין לפידות במסלול של קרן ההשתלמות הגדולה שלהם, מציב אותה כקרן הגדולה בענף הגמל שאינה קרן כללית עם נכסים מנוהלים בשווי של 7 מיליארד שקל. עובדה זו מלמדת שמרבית החוסכים שהיו בקרן לפני שינוי המדיניות לא הגיבו כמצופה בהעברת הכספים לקרן השנייה שנשארה כקרן יחידה במסלול הכללי, ונשארו בקרן עם המדיניות החדשה הסולידית. קשה להאמין שדבר כזה יתבצע מבחירה, כשרוב המצטרפים למסלול כללי יעדיפו מעצמם להיות פתאום במסלול סולידי. הגיוני יותר שהם לא שמו לב לשינוי במדיניות.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

בדרך כלל, נהוג שדמי ניהול שנגבים במסלולי אג"ח סולידיים, הם נמוכים יותר מאלה שנגבים במסלולים כלליים ומנייתיים. שינוי מסלול הקרן הכללית של ילין לפידות למסלול אג"ח יצר מצב מוזר שבו דמי הניהול היקרים יותר נגבים בקרן האג"ח הסולידית. כך בממוצע נגבו ב–2017 בקרן הזאת דמי ניהול של 0.78% מהצבירה, ואילו בקרן האגרסיבית יותר במסלול הכללי נגבו דמי ניהול ממוצעים של 0.74% מהצבירה.

מילין לפידות נמסר: "עד 2016 נוהלו בילין לפידות שתי קרנות השתלמות במסלול כללי, אחת עם שיעור חשיפה של 25% למניות, והשנייה עם שיעור חשיפה של 35% למניות. בהוראת משרד האוצר, החל בינואר 2016 ניתן לנהל קרן השתלמות אחת בלבד במסלול כללי. בעקבות ההוראה, קרן ההשתלמות בעלת החשיפה הפחותה למניות הוסבה למסלול אג"ח עד 25% מניות. הודעה על השינוי פורסמה בכלי התקשורת, באתר האינטרנט, נשלח מכתב לכל חוסך בקרן ההשתלמות, ושיעורי החשיפה למניות פורטו בדו"חות השנתיים. חוסכים שבחרו לשנות את מסלול ההשקעה ביצעו את השינוי באמצעות סוכן ביטוח, יועץ השקעות או נציג ילין לפידות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker