נוטשת את ת"א 35: אופקו של פיליפ פרוסט עוזבת את הבורסה

חברת הפארמה, שנסחרת בשווי של 6 מיליארד שקל, תימחק מהמסחר בתוך שלושה חודשים ■ מנייתה היוותה 1.4% בלבד ממדד ת"א 35

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיליפ פרוסט
פיליפ פרוסטצילום: תומר אפלבאום

פחות מחצי שנה לאחר שחברת מיילן הכריזה על מחיקת מנייתה מהמסחר בתל אביב, הולכת בדרכה חברת פארמה נוספת - גדולה פחות ובעיקר הרבה פחות מוצלחת: אופקו הלת' , שבשליטת פיליפ פרוסט (36%), הודיעה אמש שתמחק את מניותיה מהמסחר בתל אביב ותמשיך להיסחר בנאסד"ק. מחיקת המסחר תיכנס לתוקפה בתוך שלושה חודשים.

אופקו, שנסחרת בשווי של 6 מיליארד שקל, היא חלק ממדד ת"א 35 ומהווה 1.4% ממנו. על מנת להקטין את השפעת ענף התרופות על המדד, הוא הורחב מ-25 ל-35 חברות והמשקלות בו שונו החל מפברואר 2017. אולם נראה שרפורמת המדדים לא היתה דרושה , לפחות מההיבט הזה, בשל מחיקת מיילן ואופקו והירידה החדה בשווייה של טבע.

פרישתה של אופקו לא תותיר חלל גדול בבורסה בתל אביב, בשל המקום הזניח שתפסה בה החברה. מחזור המסחר היומי הממוצע בה ב-6 החודשים האחרונים היה 6.25 מיליון שקל,  ומאז שנרשמה למסחר בתל אביב ברבעון השלישי של 2013, היא איבדה 64% משווייה והשילה 84% משיאה במאי 2015. אופקו שעשויה לצאת ממדד ת"א 35 כבר בעדכון הבא ב-3 במאי תוחלף כנראה במדד זה על ידי פתאל אחזקות שנסחרת בשווי של 5.6 מיליארד שקל לאחר שעלתה ב-21% מז הונפקה בסוף פברואר 2018 .

המשקיעים המוסדיים הישראליים הגדולים באופקו מחזיקים החזקות זעירות: מבטחים מחזיקה ב-0.46% מהחברה בשווי 28 מיליון שקל, ו הראל מחזיקה ב-0.44% מאופקו בשווי 27 מיליון שקל.

הירידה החדה בשווייה של אופקו, בשנים שבהן מדד התרופות בבורסה של ניו יורק עלה ב-24%, נבעה מהעובדה שהיא השקיעה סכומים לא קטנים בחברות פארמה שאף אחת מהן לא הצליחה, וכל מוצריהן נחלו הצלחה מסחרית זעירה, אם בכלל. אופקו הפסידה 650 מיליון דולר בחמש השנים האחרונות.

הידרדרותה של אופקו למעמד של קוריוז סימנה את דעיכת מעמדו של פרוסט, לשעבר יו"ר חברת טבע ויזם שביצע כמה מימושים מוצלחים, ובראשן מכירת חברת איווקס לטבע תמורת 7.4 מיליארד דולר בפברואר 2006

אופקו נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב בעקבות רכישת חברת פרולור באפריל 2013, בעסקה בעלי עניין שבה פרוסט היה בעל השליטה בשתי החברות. פרולור, שפיתחה גרסה ארוכת טווח של הורמון גדילה לילדים, נרכשה אז תמורת 480 מיליון דולר בעסקת מניות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker