רשות ני"ע מהדקת את הפיקוח על יועצי השקעות - יוכלו להשתתף רק בכנסים בעלי אופי מקצועי

רשות ני"ע: כאשר למפגש נלווית טובת הנאה מצד מנהלי הנכסים הפיננסיים, עולה חשש להפרת החוק

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
TheMarker Online

רשות ניירות ערך מהדקת את הפיקוח על כנסים הנערכים למען ובהשתתפות יועצי השקעות. באחרונה אישרה מליאת הרשות נוסח מעודכן של הוראות מכוח חוק הייעוץ לעניין זה, שבהן יישמה, בין היתר, תובנות מביקורת רוחב שנערכה על ידי מחלקת השקעות ברשות.

לפי ההוראות יועץ ההשקעות רשאי להשתתף רק בכנס מקצועי, שתכליתו הבלעדית היא העמקת היכרותו את הנכסים הפיננסיים המשווקים על ידי מארגן הכנס או נותן החסות לכנס ואת הגורמים העומדים מאחוריהם. לעומת זאת, היועץ אינו רשאי להשתתף ב"כנס מטעם" שמטרתו הרחבת ידיעותיו הכלליות, שכן בכנס מסוג זה, שאין בו תרומה להכרת הנכסים הפיננסיים או הגורמים העומדים מאחוריהם, יש משום מתן טובת הנאה.

בשנים האחרונות, מציינים ברשות ני"ע, חלו התפתחויות משמעותיות בשוק ההון, הן בהיקף ובאופי הגורמים הפועלים בשוק והן בהיקף המוצרים ובמורכבותם. לפיכך, גבר הצורך בהרחבת ידיעותיו של יועץ ההשקעות בנוגע לטיבם של המוצרים ולהעמקת היכרותו עם יצרניהם ומנהליהם.

על רקע זה, נערכו כנסים שבהם נכללו אטרקציות שונות - הופעות, כיבוד וכדומה - שלא היו קשורות לנושא הכנס או להתמחותם הייחודית של המשתתפים בו. מסיבה זו, החליטה הרשות להדק את הפיקוח שלה על כנסים אלה ולפרסם הוראות ברורות מתי מותר ומתי אסור ליועצי השקעות להשתתף בהם. הרשות מבהירה כי מפגש עם מנהלי הנכסים הפיננסיים לשם העמקת ההיכרות עימם ועם מוצריהם אינו, כשלעצמו, בגדר קבלת טובת הנאה. יחד עם זאת, כאשר למפגש האמור נלווית טובת הנאה מצד מנהלי הנכסים הפיננסיים, עולה חשש להפרת החוק. השתתפות יועץ השקעות בכנס הנערך ביוזמת מנהל נכסים פיננסיים או בחסותו, כאשר היועץ או מעסיקו אינם משלמים תמורה מלאה עבור השתתפות היועץ בכנס, מעלה, על פניה, חשש לקבלת טובת הנאה.

עוד מבהירה הרשות כי יועצי ההשקעות רשאים להשתתף ב"כנס מטעם" רק כאשר הכנס הוא כנס מקצועי, אשר תכליתו הבלעדית היא העמקת הכרתו של יועץ ההשקעות את הנכסים הפיננסיים המשווקים על ידי מארגן הכנס או נותן החסות לכנס ואת הגורמים העומדים מאחוריהם. תכלית מקצועית זו אמורה למצוא ביטויה בצביונו הענייני והסולידי של הכנס על כל היבטיו (לרבות אופי הכנס, מיקומו והכיבוד הנלווה לו).

במסגרת הבדיקה שערכה הרשות נבחן מספר רב של הזמנות ל"כנסים מטעם", ונמצא כי במרבית ההזמנות מושם דגש על הכיבוד בכנס. כך למשל , עולה מן ההזמנות כי משך הזמן המוקדש לכיבוד המשתתפים בכנס הוא מהותי ואף משתווה לעיתים למשך הזמן המוקדש לתוכן המקצועי, וכי אופי הכיבוד המוגש בכנסים שמשכם קצר חורג מכיבוד קל שהיה מן המצופה שיוגש בנסיבות מעין אלה. על מנת שלא יעלה חשש להפרת החוק, נדרש כי הכיבוד בכנס, אם בכלל, יהיה נלווה לתוכן המקצועי, שולי לו ותואם את מאפייני הכנס ומשכו, כך שלא יעלה חשש כי הוא משפיע על החלטתו של היועץ בדבר השתתפותו בכנס.

יחד עם זאת, יועץ ההשקעות רשאי להשתתף ב"כנס מטעם" בו מועברות הרצאות בנושאים מקצועיים שאינם מתייחסים דווקא למוצרים הפיננסיים הרלוונטיים, אם ההרצאה מועברת על ידי הגורמים העוסקים בניהול הנכס הפיננסי באופן שמאפשר התרשמות ממקצועיותם. על הכנס לעסוק אך ורק בהצגה של הנכסים הפיננסיים המנוהלים על ידי מארגן הכנס או נותן החסות לכנס או בהצגה של הגורמים העוסקים בניהול הנכסים הפיננסיים, לרבות הרצאות בנושאים מקצועיים אחרים שיועברו על ידם, באופן שמאפשר התרשמות ממקצועיותם.

הרשות הודיעה כי השתתפות בכנסים המשלבים תכנים מקצועיים עם תכנים בידוריים אסורה וכי לא תקבל כל טענה של יועץ השקעות לפיה השתתף רק בחלק מקצועי של הכנס או כי לא ידע על קיומו של תוכן בידורי בכנס, אם מידע בעניין זה נכלל בהזמנה שהועברה לו באמצעות מעסיקו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker