יו"ר מקורות: "אלחם עד הסוף, ההתנגדות לנו נובעת משנאה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> "אלחם עד הסוף, משום שזה לא רק נכון עניינית ועקרונית - אלא שבפועל, רק אנחנו יכולים להקים את המתקן באשדוד בדרך המהירה והטובה ביותר" - כך אומר ל-TheMarker יו"ר דירקטוריון מקורות, אלכס ויז'ניצר.

למי יש אינטרס כזה?

"יש שתי משפחות שמחזיקות בשווקי המים והאנרגיה (תשובה ועופר, א.ב.), ויכולות לשחק עם המחירים. זו ריכוזיות מובהקת".

המשפחות זכו בנתח השוק במכרזים פתוחים. מדוע שלא נקדם הקמה מהירה וזולה של מתקני התפלה בהתבסס על עקרונות שוק חופשי?

"הפקידים באוצר הפכו את המאבק הזה לאישי. הם סחבו רגליים עוד ב-2004, גם אז לא רצו לתת למקורות את המתקן. הם חשבו שחתימה על הסכם זו עוד חתימה - ונוצרה תרבות של אי כיבוד הסכמים. כך גם לא נותנים לנו מסלול ירוק לאישור קידוחי בצורת, וכך גם לא אישרו לנו עדיין רגולציה תומכת השקעות. הכל מתנהל על בסיס שנאה".

הפכתם זאת למאבק אישי עם איומי התביעה נגד פקידי האוצר.

"כשאתה שוגה אתה משלם על כך, אבל תראה לי פקיד אחד בממשלה שנושא באחריות אישית. תפקידנו הוא לספק מים לאזרח, ואני כבעל משרה נושא באחריות אישית לכך. אבל באוצר איש לא נושא באחריות. במקום כל ההידרדרות הזו היו צריכים להיפגש עמנו, ולפתור ביחד את הבעיות. המשק בסכנת קיום, וזה לא הזמן לקשקש. במקום לעבוד עוברים להילחם בבתי משפט".

בינתיים, בית המשפט דן בטענה לליקויים במכרז שניהלתם.

"בשנים האחרונות עמדתי בפני כל כך הרבה עתירות לבתי משפט, כך שלא אני, ולא יועציי המשפטיים, נרגשים מזה. תיאורטית, יכולה להיות עתירה נגד כל דבר. סתם מנפחים את הסיטואציה. במצבי חירום ממשלה צריכה לקבל החלטות קשות".

תוכלו בכלל להקים מתקן במחיר של 2.40 שקלים לקוב מים מותפלים?

"זה קשה מאוד, אבל נמצא פתרונות. אנו חושבים על איך להקים את המתקן ולא על רווחים. גם הסגירה הפיננסית במכרזי הממשלה זה לא דבר פשוט. להערכתנו, מתקן שיוקם במכרז יפעל רק עוד ארבע שנים לפחות - וזה כבר מאוחר מדי".

תסכימו להקים מתקן חלופי לאשדוד בגליל המערבי?

"אני חושב שהמתקן באשדוד צריך להיבנות בידינו, ונעשה הכל לשם כך. אני לא מחפש פיצויים, ושמרת זה סיפור אחר לגמרי. מדובר במתקן שלא יקום לפני 2015, ועד אז כבר נפתור את בעיית הבצורת. תנו לנו לעבוד, משק המים הוא שחשוב".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker