לא נרתעים מחברות ענק - מוסיפים את גולדמן סאקס לתיק

משקיעים חוששים מחברות גדולות, אך זו דווקא הזדמנות

יותם עירוני, רן שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם עירוני, רן שחם

בתור משקיעים אנו עסוקים תמיד בחיפוש אחר הזדמנויות. הזדמנויות כרוכות בסיכון, אך השוק טועה לפעמים באומדן הסיכון או ההזדמנות. אחת התופעות שגורמת לשוק להחמיץ הזדמנויות היא סלידה גורפת מתחומים מסוימים או מחברות עם אפיון מסוים.

אחת התכונות שמשקיעים סולדים מהן היא גודל. אמנם סלידה זו מנוגדת לחוק בסיסי והגיוני של הכלכלה, חוק היתרון לגודל - אך בהחלט ייתכן מצב שבו חברה מיצתה את פוטנציאל הצמיחה שלה, ולכן לא תוכל לגדול עוד. אלא שנראה שישנן כמה חברות שזוכות לתמחור נמוך בשל גודלן הרב - שלא בצדק. אחת הדוגמאות לכך היא מיקרוסופט.

בשבוע שעבר הסברנו כאן מדוע תחרות מלחיצה אותנו כאשר מדובר במניית אפל. המכפיל של אפל הוא גבוה מאוד, וכל התכווצות של רווחיותה תשפיע לרעה על התמחור שלה. אצל מיקרוסופט, שנסחרת במכפיל סביר, הסיפור הוא שונה. זאת, במיוחד כשיש לה 44 מיליארד דולר במזומן בקופתה. מיקרוסופט ממשיכה גם להשיק מוצרים מוצלחים ופופולריים כמו מערכת ההפעלה 7 windows ומנוע החיפוש bing (שבו בחרה פייסבוק כמנוע החיפוש שלה).

עוד ענק שאוהבים לשנוא הוא בנק ההשקעות גולדמן סאקס. רבים טוענים שמדובר בבנק השקעות לא מוסרי. הצלחתו להימנע מפגעי משבר האשראי האחרון מעוררת תיאוריות קונספירציה רבות בנוגע לקשריו עם הממשל.

מנהלי הבנק אינם מלאכים כמובן, אולם הם בסך הכל מצליחים לעשות את מה שמתחריהם היו רוצים - להרוויח הרבה כסף ולהיות גורם דומיננטי בכל שוק שבו הם פועלים.

לגולדמן סאקס לא נותרו מתחרים רבים לאחר המשבר האחרון. הבנק צפוי ליהנות כמעט לבדו מעסקות מיזוג ורכישה בסדרי גודל עצומים שיתבצעו בשנים הקרובות. גם בהנפקות האחרונות שבהן שימש גולדמן בתור חתם כבר היו לו פחות שותפים, ובאופן כללי נראה כי הוא עומד בפני שנתיים מעניינות. אנו מנצלים את החולשה הקלה במניית גולדמן סאקס בעקבות פרסום תוצאות הרבעון שחלף - שהיו מתחת לציפיות האנליסטים - ורוכשים אותה לתיק שלנו.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המנוהל הוא וירטואלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker