הממונה על ההגבלים צפויה לאשר למשפחת עופר לרכוש את בריטיש

האישור יותנה בכך שבתוך כמה שנים תמכור החברה הממוזגת שני נכסים מהותיים שלה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> לאחר בחינה מדוקדקת שנמשכה כמה חודשים מול שוכרים, בעלי נכסים ונציגיהם, צפויה רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים, לאשר בימים הקרובים את עסקת הענק שבמסגרתה ירכשו החברות מליסרון ואחים עופר השקעות, שבשליטת משפחת עופר, את השליטה בחברת הנדל"ן המניב בריטיש ישראל (71%) מידי המיליארדרים ליאו נואי ופויו זבלודוביץ'. הרכישה תתבצע תמורת כ-1.7 מיליארד שקל, ובכך תהפוך החברה הממוזגת לקבוצת הקניונים הגדולה בישראל.

לפי דרישת הממונה, אחד מהנכסים המהותיים חייב להיות במרכז והנכס נוסף חייב להיות בצפון. דרישה זו של קן נועדה כנראה להגביל את כוחה של החברה הממוזגת מול השחקנים האחרים בענף.

הנכסים הבולטים של מליסרון-בריטיש ישראל באזור המרכז הם קניון רמת אביב (שווי מוערך של כ-1.7 מיליארד שקל), הקניון הגדול בפתח תקווה (שווי מוערך של 948 מיליון שקל), קניון רננים ברעננה (שווי מוערך של כ-891 מיליון שקל) וקניון רחובות (שווי מוערך של כ-868 מיליון שקל). הנכסים הבולטים בצפון הם הקריון בקרית ביאליק (שווי מוערך של כ-1.8 מיליארד שקל) וגרנד קניון בחיפה (שווי מוערך של כ-1.1 מיליארד שקל).

ככל הידוע, דירקטוריון מליסרון והנהלת אחים עופר דנו בימים האחרונים בהצעת הממונה, ולפי הערכות קיימים סיכויים גבוהים כי כבר בימים הקרובים ייענו להצעתה. אז ניתן יהיה להשלים את העסקה עד סוף החודש, שכן ממילא התמורה בגין מכירת הנכסים הללו תיכנס לקופת החברה שתהיה בבעלותם.

לא מן הנמנע כי לאור הדרישה של קן צפויה משפחת עופר לדרוש מהבעלים הנוכחיים של בריטיש ישראל הנחה בהיקף של של כמה עשרות מיליוני שקלים (על פי הערכות, בין 50 ל-100 מיליון שקל). הסיבה לכך היא חבויות מס עתידיות בגין מימוש שני הנכסים.

כדי להקל על הנטל תרכוש משפחת עופר את בריטיש באמצעות מליסרון (60%) ואחים עופר השקעות (40%), ותממן את העסקה באמצעות מקורות עצמיים, מימון בנקאי והנפקת איגרות חוב.

בשבוע שעבר שלחה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) מכתבי שימוע למליסרון, עופר פיתוח ועופר השקעות ולשלושה בעלי תפקידים בהן: אבי לוי, גולן מדר ואלי העליון. במכתבים אלה ציינה הפרקליטות כי בכוונתה להעמידם לדין בגין עבירות תרמית בניירות ערך, בקשר לניסיון לכאורה להעלות את שער האג"ח של מליסרון במהלך נובמבר 2009.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker