מה יקרה לקרנות הכספיות אם הזרים ינטשו?

אם הביקושים יירדו, בנק ישראל יצמצם הנפקת המק"מים

נתן שבע
שתפו בפייסבוק

באחרונה פורסם שמשקיעים זרים מחזיקים ב-27% משוק המק"מ. מה יכול לקרות לקרנות הכספיות אם יוטל מס על השקעות של זרים במק"מ או אם יתרחש אירוע ביטחוני שיגרום ליציאתם מהשוק?

נילי מרמת גן

לפי הערכות, משקיעים זרים הגדילו את החשיפה לשוק המק"מ בשנה האחרונה מרמה של מיליארדי שקלים בודדים ליותר מ-30 מיליארד שקל. המק"מ אטרקטיבי עבור הזרים - הריבית על מק"מ לשלושה חודשים היא בחישוב שנתי 2.1%, לעומת ריבית כמעט אפסית שמשולמת על פיקדון לשלושה חודשים בארה"ב.

בכירים בתעשיית הקרנות מעריכים שאם יתרחש אירוע שבגינו יחליטו זרים לצמצם את אחזקותיהם במק"מ, מחירי המק"מים יירדו, מה שעלול לגרום לירידה גם בשווי הקרנות הכספיות. ואולם פגיעה כזו צפויה להיות לטווח קצר. המק"מים שבידי הקרנות הכספיות ובפיקדונות הבנקאיים הם בהיקף קטן יחסית. בשל הביקושים הערים של הזרים, התשואה בשוק המק"מ נמוכה, ופיקדונות בנקאיים גדולים המתחדשים מדי שבוע מעניקים תשואה דומה למדי לשל מק"מ לשלושה חודשים - כ-2%. לכן, הקרנות מעדיפות פיקדונות.

בנוסף, מק"מ לשלושה חודשים הוא מוצר שכמעט מקביל באופיו לכסף מזומן, מכיוון שהוא נפדה בתוך זמן קצר. לכן, אם תשואת המק"מים תעלה עקב נטישת מאסיבית פתאומית של זרים, סביר להניח שיהיו מספיק ידיים מקומיות שירצו לרכוש אותם.

ייתכן אף שיהיו על המק"מ השפעות מנוגדות. כך למשל, אם הביקושים יירדו, בנק ישראל עשוי לצמצם את הנפקת המק"מים.

*קרנות כספיות - קרנות שמשמשות תחליף להחזקת מזומן. הקרנות הכספיות משקיעות בעיקר במק"מים ובפיקדונות לטווח קצר

שאלות ניתן לשלוח למייל ami.ginzburg@themarker.com

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker