השורטיסטים מחליפים טרף

למרות התנודתיות נמשכות עסקות השורט - בעיקר בגבעות

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

>> מכירה בחסר (שורט) היא פעולה שבה משקיע מוכר את המניה ומתחייב בעתיד לרכוש אותה. הרעיון הוא לייצר רווח מירידת המניה. מכירה בחסר נתפשת בעיני משקיעים רבים מעין "מניפולציה לא הגונה" - ולמרות זאת, מדובר באסטרטגיה נפוצה.

המוכרים בחסר, השורטיסטים, מעדיפים שכיוון המניה יהיה ברור - מעלה או מטה; במצב הראשון הם מפנים את הבמה למשקיעי הרכש (לונג), ובמצב השני הם קונים. גם במניות בעלות תנודתיות גבוהה הם לא אוהבים להשקיע. מניות הגז זינקו בחדות בעקבות גילויי מאגרי הגז בתמר ובלווייתן, אך גם ידעו ירידות חדות בעקבות ועדת ששינסקי והחששות מפני השפעתן השלילית של המלצותיה. למעשה, מניות הגז כבר נחשבות זמן רב מניות תנודתיות מאוד. למרות זאת, היו כמה משקיעים שלא חששו מהתנודתיות וביצעו מכירה בחסר במניות הגז, מתוך הנחה שהמחירים שאליהם הגיעו המניות גבוהים בהרבה מהשווי הכלכלי של החברה.

את השורט הגדול ביותר ביצעו המשקיעים בגבעות עולם - המניה שהפכה לחביבת המשקיעים. גבעות עלתה ב-99% בשנה האחרונה - ולמרות זאת, מחירה בספטמבר-אוקטובר 2010 התנדנד בתוך פער של 47%. נראה כי פערים אלה, ולא התנודתיות הגבוהה, משכו את השורטיסטים.

בסוף ספטמבר 2010 הגיעו יתרות השורט בגבעות עולם לשיא של כ-20 מיליון שקל. בשבוע שעבר הגיעו יתרות השורט בגבעות עולם לכ-8 מיליון שקל, ואילו כיום יתרות השורט נמוכות מ-6 מיליון שקל. המחיר של המניה מסוף ספטמבר עד היום ירד ב-30% - ירידה שבהחלט מניבה רווח נאה למוכרים בחסר. נראה כי לאחר שהשורטיסטים סעדו את לבם, בעקבות החיזוק שקיבלו המלצות ועדת ששינסקי מראש הממשלה, בנימין נתניהו, הם יחפשו טרף אחר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker