2010 בהוצל"פ: עלייה ?של 33% בגביית חובות

רשות האכיפה גבתה מאזרחים חובות בסך 16 מיליארד שקל. בין הסיבות לגידול בגבייה: כניסתם לתוקף של הגבלות מחמירות על חייבים, כמו מניעת החידוש של רישיונות נהיגה ודרכונים

חיים ביאור

>> ב?2010 חל גידול משמעותי בהיקף גביית חובות מאזרחים באמצעות רשות האכיפה והגבייה - כך עולה מהנתונים המסכמים של הרשות שנמסרו אתמול לידי שר המשפטים, יעקב נאמן. מדובר בחובות של אזרחים למוסדות פרטיים וציבוריים, לאזרחים אחרים ולמשרדי הממשלה.?

לדברי מנהל רשות האכיפה והגבייה, דוד מדיוני, המגמה של גידול בגביית חובות של אזרחים החלה כבר ב?2009, אז הסתכמה גביית החובות מאזרחים ב?12 מיליארד שקל. ב?2010 הגיע היקף גביית החובות ל?16 מיליארד שקל - גידול של 33.1%. לנתון זה משמעות מיוחדת בשים לב לעובדה שלפני כשנה סגרה הרשות - בצעד שעורר ביקורת בקרב עורכי דין רבים - יותר מ?700 אלף תיקים של חייבים, שלא היתה בהם כל פעילות מאז 2005. מדובר בתיקים המתייחסים לחובות בסך כולל של 15 מיליארד שקל.? מדיוני מנה כמה סיבות לגידול בתשלום החובות מצד אזרחים: כניסתן לתוקף, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל, של הגבלות מחמירות הנוגעות לחייבים, כגון מניעת חידוש דרכון ורישיון נהיגה; הגבלת האפשרות ליציאה מישראל ומניעת אפשרות להחזיק בכרטיס אשראי כל עוד לא הוסדר החוב; הכנסת שיטות גבייה חדשות, בעיקר בנוגע לחובות כלפי משרדי הממשלה; קמפיינים לעידוד הסדרת החובות; ופנייה אישית לחייבים באמצעות התרעות אישיות שנשלחו לבתיהם.?

לדבריו, ב?2011 היקף הגבייה צפוי לעלות עוד. עם זאת, מציין מדיוני כי במאי הקרוב תיכנס לתוקפה הוראת שעה המעגנת הפסקה של הליכי מאסר בהוצאה לפועל כלפי החייבים למשך שנתיים, למעט בתיקי מזונות. לדבריו, יש חשש שיישום הוראה זו יוביל לירידה מסוימת בתשלום חובות.?

מהנתונים עולה עוד כי העלייה בגביית חובות ניכרת בכל דרכי התשלום, למעט בהכנסות ממחסני ההוצאה לפועל, שם יש ירידה של 1.1%. ההכנסות הגבוהות ביותר התקבלו כתוצאה מחילוט ערבונות, שם קיימת עלייה של 156% בהשוואה ל?2009. ?

עוד מתברר שכניסתן לתוקף של ההגבלות המחמירות הביאה להצפה של בקשות מצד אזרחים להשתמש באמצעים אלה כלפי מי שחייבים להם כספים. 5.5 מיליון בקשות כאלה הוגשו לרשות האכיפה והגבייה ב?2010, לעומת 2 מיליון בקשות ב?2009. מלאי התיקים בלשכות ההוצאה לפועל נכון לסוף 2010 הוא 3 מיליון תיקים פתוחים, לעומת 3.5 מיליון תיקים לסוף 2009.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker