הופחתו עונשי המאסר לבכירים באל על ?ובבזק שהורשעו בקבלת שוחד

נורית רוט
שתפו בפייסבוק

>> בית המשפט העליון קיבל אתמול את עירעורם של שני בכירים לשעבר באל על ובבזק והפחית מעונשי המאסר שהוטלו עליהם בגין עבירות קבלת שוחד. עונשו של שמואל שמעוני, לשעבר הקניין הראשי של יחידת הרכש באגף הרכש של אל על, הופחת משנה לשבעה חודשי מאסר בפועל, ואילו עונשו של בנימין גולדרינג, לשעבר יו"ר ועד עובדי בזק במחוז הצפון, הופחת משנה לעשרה חודשי מאסר בפועל.?

ב?2000 הואשמו שמעוני וגולדרינג בקבלת שוחד מעציוני. בנוסף אליהם הואשם יו"ר הארגון הארצי של עובדי חברת החשמל, יורם אוברקוביץ', שנפטר במהלך המשפט ולפיכך הופסקו ההליכים נגדו; וכן אבנר גלעד, לשעבר חבר ועד העובדים הארצי של בנק הפועלים, שהיה גם רכז ועדת הקניות בבנק.?

באחד המקרים שבהם הרשיע השופט ג'ורג' קרא את עציוני, הוא הואשם בכך שנתן לגלעד סכום המוערך ב?100?500 אלף שקל, כדי שזה יטה את הכף לטובת זכייתה של נחם במבצע שי לפסח 1997 בבנק הפועלים. כמו כן, התיר עציוני לגולדרינג לבצע קניות בצרכניית נחם בחיפה מבלי לשלם בעבור המוצרים, בשווי שהוערך ב?50 אלף שקל, וכן נתן לשמעוני טובות הנאה, בהן מצלמה, טלפון אלחוטי והנחה ברכישת מוצרי חשמל בסכום כולל של אלפי שקלים בודדים. באפריל 2008 נגזרו על שמעוני, על גולדרינג ועל גלעד 12 חודשי מאסר בפועל ועל עציוני נגזרו 18 חודשי מאסר בפועל.?

השופט ג'ורג' קרא קבע בגזר הדין: "לא מצאתי לנכון לעשות הבחנה בין עונשי המאסר שיוטלו על מקבלי השוחד שמעורבים באותה פרשייה שכן ההתנהגות המושחתת, מושחתת היא ברמה הערכית העקרונית. גובה סכומי השוחד שקיבלו עובדי הציבור כאן לא צריך לשמש אינדיקציה לאורכה של תקופת המאסר שתוטל עליהם משלטעמי, אין הדבר משנה - 'תג המחיר' שבו 'מכרו' איש איש את יושרתו".?

הארבעה עירערו לבית המשפט העליון. עציוני וגלעד עירערו הן על הכרעת הדין והן על גזר הדין, בעוד שמעוני וגולדרינג עירערו על גזר הדין בלבד. ערעורו של עציוני נדחה פה אחד. ערעורו של גלעד נדחה ברוב דעות של השופטים אשר גרוניס ויורם דנציגר, בניגוד לדעתו של השופט ניל הנדל. באשר לשמעוני ולגולדרינג, קבע השופט גרוניס כי "אילו הפערים בסכומי השוחד שקיבל כל אחד מהשלושה - גלעד, גולדרינג ושמעוני - לא היו משמעותיים ניתן היה לקבל שיושתו עליהם עונשי מאסר זהים. ?

"ואולם, בענייננו מדובר בפערים כה גדולים עד שמטבע הדברים יש ליתן להם ביטוי אף בענישה... אין דינו של עובד ציבור המקבל שוחד בסכום של מאות אלפי שקלים כדינו של עובד ציבור המקבל אלפי שקלים". ?(ע"פ 4115/08?)

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker