המשקיעים הזרים גורמים לעיוות של שוק המק"מ

התשואה במק"מ נמוכה מידי ומתעלמת כמעט מהריבית העולה

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

>> "יש עיוות בשוק המק"מ", אמר אחד ממנהלי ההשקעות בימים האחרונים, "ריבית הבסיס היא 2% והיא צפויה לעלות עוד בחודש-חודשיים הקרובים. התשואות על המק"מ לטווחים של עד ארבעה חודשים הן פחות מ-2.25%". מנהל השקעות אחר אמר השבוע אף הוא כי "התשואות במק"מ פשוט נמוכות מדי".

גם במק"מ לשנה התשואות נמוכות יחסית ומסתכמות רק ב-2.6%. בשבוע שעבר החל בנק ישראל בניסיון להילחם בנהירת המשקיעים הזרים לשקל באמצעות הטלת הגבלות. ביום חמישי איבדו המק"מים עד 0.07%, שזו ירידה לא מבוטלת. אם כי בשני ימי המסחר האחרונים נבלמה ההיחלשות. המק"מ חזרו לטפס אתמול, ואילו התחזקות הדולר מול השקל נבלמה.

התשואה במק"מ לתקופה הרלוונטית מגלמת את ציפיות הריבית לתקופה הרלוונטית, כך שתשואות המק"מ כיום נמוכות מהריבית הצפויה. במילים אחרות המק"מ יקרים מידי. ייתכן שהמשקיעים אינם מאמינים לריבית החזויה של בנק ישראל, אבל ברור שהסיבה האמיתית היא המשקיעים הזרים. הם אלה שגרמו לעיוות. הם מחזיקים בכ-30% משוק המק"מ בהיקף של כ-40 מיליארד שקל והולידו ביקושים גבוהים למק"מ.

אם הריבית בארה"ב היא כמעט אפסית ובשאר העולם המערבי היא נמוכה מאוד, אך מתבקש שהמשקיעים הזרים יעדיפו את שוק המק"מ בישראל. הם לווים כסף בארה"ב למשל, ממירים אותו לשקלים, קונים מק"מ ונהנים מהפרשי הריבית. הסיכון בעבורם הוא כמובן הפיחות של המטבע הישראלי, שבינתיים לא קורה.

ומה עושים הישראלים? מנהלי הקרנות הכספיות, המנהלים כיום בכ-20 מיליארד שקל, מחזיקים במק"מ בחשיפה נמוכה יחסית. על פיקדונות בבנקים הגדולים, המתחדשים מדי שבוע, הם מקבלים תשואה של כמעט 2%. הם מעדיפים את הנזילות הגבוהה יותר בפיקדונות על פני השקעה במק"מ בתשואות נמוכות, שבעבורם הוא נראה פחות אטרקטיווי כעת. אולי הם יתחילו לרכוש כשהתשואה תעלה או שהזרים יממשו.

קשה בינתיים לדעת מה תהיה ההשפעה של ההגבלות החדשות. אם הזרים ימשיכו לראות את פער הריביות כאטרקטיווי, ההגבלות לא ירחיקו אותם. כמובן כל עוד השקל לא יברח להם מעלה. עד עכשיו ההיסטוריה הראתה שידם היתה על העליונה. אולי רק צעדים חריפים יותר יעצרו את הזרים מלהמשיך ולעשות סיבובים קצרים על המק"מ והשקל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker