סולטן במו"מ לרכישת השליטה בפרוקוגניה

צחי סולטן מנהל מגעים לרכישת השליטה בחברת הביומד, שסובלת מגירעון חודשי של 800 אלף שקל והפסד שנתי של 77 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> מניית פרוקוגניה נסקה אתמול ב-34% במחזור של 5 מיליון שקל - פי 45 מהמחזור הממוצע במניה - לאחר שהחברה דיווחה על עסקה שעשויה לשנות את מבנה השליטה בה, ובעיקר לקדם אותה באופן משמעותי לגיוס ההון הנדרש להמשך תפקודה כעסק חי.

פרוקוגניה סבלה בשנה האחרונה משחיקה בהונה העצמי בעקבות הפסד מצטבר של 77 מיליון שקל, ומגירעון חודשי של 800 אלף שקל בתזרים המזומנים מפעילותה השוטפת, שהוריד את מפלס המזומנים שבקופתה ל-8 מיליון שקל בסוף הרבעון השלישי של 2010.

מצב דברים זה גרם למשרד קוסט פורר גבאי את קסירר, רואי החשבון של החברה, לפרסם הערה שלפיה יש ספק משמעותי בדבר המשך קיומה כעסק חי. מצבה של פרוקוגניה הסתבך בשל מבנה הבעלות בחברה. פרוקוגניה נשלטת על ידי קבוצה של קרנות הון סיכון שסיימו את חייהן. קרנות אלו אמורות להחזיר את נכסיהן לבעלי יחידות ההשתתפות, ולכן אין להן כל עניין לבצע השקעות חדשות.

מסיבה זו פרוקוגניה לא היתה יכולה לסמוך על הזרמות הון מבעלי השליטה בה. פרוקוגניה מצדה דחתה הצעות של ציידי שלדים בורסאיים, שהציעו להפסיק את פעילות המחקר והפיתוח שלה ולצקת לתוכה פעילות חדשה.

העברת השליטה בחברה לסולטן, שעמד בראש כלל חיתום בעת שהנפיקה את פרוקוגניה, תגדיל באופן משמעותי את הסיכוי שהחברה תגייס 15-20 מיליון שקל שנחוצים לתפקודה בשנתיים הבאות. נראה שסולטן התרשם מהטכנולוגיה של החברה, מהעובדה שבמועצת המנהלים שלה מכהנים דמויות בעלות מוניטין בתחום הביוטק, כמו פרופ' רות ארנון וד"ר ישעיהו יקיר, מהעובדה שלחברה יש מוצר דיאגנוסטי שכבר נמכר לחברות פארמה מובילות, וכן תרופה נגד סרטן הנמצאת בפיתוח.

פרוקוגניה עוסקת בפיתוח טכנולוגיה לניתוח מבנה סוכרים על גבי חלבונים לצורך אבחון מחלות סרטניות וניטור הפיתוח של תרופות ביולוגיות. האבחון מבוסס על העובדה שמחלה סרטנית גורמת לתהליך אנזימטי המשבש את המבנה הסוכרי על גבי חלבונים, ולכן היכולת לאבחן שינויים במבנה הסוכרי בבדיקת דם עשויה לתת אינדיקציה לנוכחותה של המחלה.

ניתוח המבנה הסוכרי על גבי החלבון חיוני גם לייעול הפיתוח של תרופות ביולוגיות מקוריות וגנריות, שכן מבנה הסוכרים על גבי החלבון משפיע על יציבותו של החומר הפעיל בתרופה ועל עמידותה של התרופה בתנאים של טמפרטורה וחומציות בתהליך הפיתוח והייצור.

פרוקוגניה הפסידה 8.6 מיליון שקל במחזור של 1.3 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2010. החברה צברה הפסד של 77 מיליון שקל והונה העצמי נשחק ל-8.2 מיליון שקל. שווי השוק של החברה הידרדר ל-13 מיליון שקל עקב ירידה של 54% ב-12 החודשים האחרונים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker