חברות הטכנולוגיה - התקווה העיקרית של ארה"ב לצמיחה

הכלכלות המדשדשות לא מונעות מחברות הטכנולוגיה לפרוח

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

שנה לא פשוטה עברה על יצרנית שבבי המחשב האמריקאית אינטל. בשנה החולפת נאלצה אינטל לראות כמה יריבות קטנות וגמישות ממנה משתלטות על השוק הלוהט של מכשירי הטאבלט, בעוד היא נותרת מאחור. הפיגור בשוק החדש מזכיר נשכחות משוק הסלולר ומכשירי הטלפון החכמים (סמארטפונים), שגם בו התקשתה אינטל להפוך לשחקן מוביל.

אינטל גם נאלצה לשלם כ-1.5 מיליארד דולר ב-2010 בהסכם פשרה משפטי עם יצרנית השבבים הגראפיים Nvidia, ובסוף אוגוסט 2010 דיווחה כי יצרני מחשבים מעכבים או מבטלים הזמנות לשבבים חדשים. על אף הצרות, התוצאות הכספיות שהציגה אינטל היו מרשימות. החברה דיווחה על הכנסות של 11.5 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, רווח תפעולי של 4.4 מיליארד דולר ורווח נקי של 3.4 מיליארד דולר. ב-2010 כולה הציגה אינטל הכנסות שיא של 43.6 מיליארד דולר ורווח נקי של 11.7 מיליארד דולר.

ההודעה המפתיעה של אינטל, יחד עם הודעות דומות של יצרניות שבבים מובילות אחרות, גרמו לתנופה בקרב מניות של חברות המספקות ציוד לתעשיית השבבים, כמו אפלייד מטריאלס ו-KLA טנקור. אפילו נובה הישראלית, שמתמחה במכשירי מדידה לתעשיית השבבים, זינקה ביום שישי ב-9%.

מתברר שהכלכלות המדשדשות של ארה"ב ואירופה אינן מונעות בינתיים מחברות הטכנולוגיה לפרוח. הן לא מנעו ממדד נאסד"ק לקפוץ ב-23% בחמישה חודשים ולהעמיד אותו במרחק של 2% מרמת השיא התקופתי שבה היה באוקטובר 2007. 10 שנים אחרי פיצוץ הבועה הגדולה, נראה שחברות הטכנולוגיה הן שוב הסיכוי העיקרי של כלכלת ארה"ב לחזור לקצבי צמיחה שיאפשרו לה להתמודד עם האתגר המרכזי של העשור - הפחתת החוב הלאומי האדיר שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker