העשירונים העליונים התמכרו לעבודה הזרה

בשורה רעה לעניים: הממשלה לא מטפלת בבעיית הזרים

סמי פרץ
שתפו בפייסבוק

>> רחובות דרום תל אביב נראים בבוקר כמו שוק עבדים: בקרנות רחוב עומדים מאות זרים, כהי עור, בשקט מופתי, ומחכים שמישהו יקח אותם לעבודה מזדמנת. כמעט לכולם יש טלפון סלולרי, שגם הוא יכול לבשר לפתע על איזה ג'וב רגעי בשכר זעום ובתנאי העסקה ירודים. הדבר האחרון שאתה רוצה לעשות באותו רגע הוא לעלות אותם על מטוס ולשלוח אותם הביתה. איך אפשר להתעמר במי שנמצאים בתחתית סולם התעסוקה הישראלי?

הנכונות של הזרים לעבוד בתנאי העסקה כאלה גורמת ליצירת מעמד קורבני נוסף במשק הישראלי: האנשים שנפלטים ממעגל העבודה, עקב האלטרנטיבה הזולה והנוחה שמספקים הזרים למעסיקים בישראל.

אנחנו מרבים להתגאות בשיעור אבטלה נמוך בישראל, אבל הנתון הזה לא מספר את הסיפור האמיתי של המשק. בישראל יש קרוב למיליון איש שאינם נוטלים חלק בשוק העבודה מכל מיני סיבות, ובנוסף יש מיליון איש שעובדים אבל משתכרים בסביבות שכר מינימום. ישראלים רבים קמים בבוקר ויוצאים לעבוד תמורת שכר זעום - כי היצע כוח האדם בעבודות שאינן דורשות כישורים והשכלה הוא גדול מאוד. לעובדים האלה אין כושר מיקוח על שכר או על תנאי העסקה. אם הם לא ירצו לעבוד, יהיו אחרים שיעשו זאת במקומם. העובדים הזרים בעיקר.

העובדים הזרים לא מאיימים על מקומות העבודה של העשירונים העליונים. נהפוך הוא. הם משפרים את מצבם של אלה, מאחר שהם מוזילים את עלויות השירותים והמוצרים שבהם הם מעורבים: שמירה, סיעוד, ניקיון, שיפוצים, הסעדה ואירוח. את המחיר משלמים רק הישראלים מעוטי הכישורים.

המשק הישראלי התמכר לעבודה הזרה, וללא יישום של תוכניות ממשלתיות קיימות שיצמצמו את מספרם של העובדים הזרים - יונצח המעמד הנחות של עובדים זרים חסרי זכויות מינימליות, לצד דחיקה של ישראלים רבים משוק העבודה לחיי בטלה, עוני והישענות על תקציבי הרווחה.

הנתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מלמדים שהממשלה לא מצליחה ליישם אפילו את יעדיה שלה בהקטנת מספרם של העובדים הזרים. אלה חדשות רעות בעיקר לישראלים העניים. עבור הישראלים המבוססים אלה בשורות טובות בטווח הקצר, כי הם ימשיכו ליהנות מעבודה זולה של עובדים שמנקים, מבשלים ומשפצים להם. בטווח הארוך, זו יכולה להתגלות כפצצת זמן כלכלית וחברתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker