להיות ברוקר בסין - או לחדול

BenchMarker

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

>> שבועיים חלפו מאז שחגגו ברחבי העולם את השנה האזרחית החדשה - וסיכמו את השנה החולפת. גם בנקאי ההשקעות בעולם סיכמו את השנה החולפת, וגם להם היתה סיבה לחגיגה: ב-2010 גויסו ברחבי העולם 292.5 מיליארד דולר בהנפקות ראשונות לציבור, ב-1,491 עסקות.

משמעות ההתאוששות בעבור אותם בנקאי השקעות היא בעיקר בונוסים שמנים. ואולם לא רק בונוסים, כי אם חזרה לתוואי ההצלחה ולהמשך פעילות, פעילות שב-2008 המשך קיומה היה מוטל בספק. חלק מבנקאי ההשקעות אף טענו כי פעילות של בנקאות ההשקעות לא תשתקם לאחר קריסת בר סטרנס וליהמן ברדרס.

אבל 2010 אינה דומה ל-2007. ניתוח הגיוסים באזורים השונים ברחבי העולם מעלה כי בעוד ארה"ב גייסה 64.9 מיליארד דולר ב-359 עסקות ב-2010, ואירופה גייסה 43.8 מיליארד דולר ב-280 עסקות, המנוע האמיתי של ההנפקות בעולם היה באזור אסיה-פסיפיק, שבו גויסו ב-2010 183.8 מיליארד דולר ב-856 עסקות. היקף הגיוסים באזור אסיה פאסיפיק היה גדול ב-70% מבארה"ב ובאירופה יחד.

על רקע נתונים אלה ניתן לדמיין את אנחת הרווחה ששיחררו בשבוע שעבר בשניים מהבנקים הגדולים במערב. שבוע חלף מאז שהרגולטורים של תעשיית הפיננסים בסין אישרו את הקמת זרועות הפיננסים של בנקי ההשקעות ג'יי.פי מורגן צ'ייס ומורגן סטנלי בסין.

שני הבנקים הבינלאומיים לא הקימו יוזמה עצמאית. ג'יי.פי מורגן יחבור לפירסט קפיטל סקיוריטיז, בית ברוקראז' משנזן, ויחזיק 33% מהיוזמה המשותפת. מורגן סטנלי יורשה לפעול עם הואשין סקיוריטיז, ויחזיק גם הוא בנתח של 33% מהיוזמה המשותפת.

ההתאוששות של 2010 הבהירה כי המגמה בשווקים הפיננסיים של העולם היא אחת: שוקי המזרח הם שייתנו את הטון בשנים הקרובות. הבנקים הבינלאומיים ברחבי העולם שירצו לשמור על מעמדם יצטרכו להשיג בסין דריסת רגל. גולדמן סאקס, סיטי ואחרים לא יוכלו להסתמך על כך שהחברות הסיניות יבואו להנפיק בבורסות המערביות וישלמו להם עמלות חיתום. הם גם לא יוכלו להסתמך על כך שהמשקיעים הסינים ימשיכו לסחור בבורסות של ניו יורק ולונדון ולשלשל לכיסם עמלות ברוקראז'. היציאה מזרחה, עבור הבנקים הגדולים, היא בבחינת להיות או לחדול.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker