קרן של קרנות

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> וינטאג', שמנוהלת על ידי אלן פלד, אייב פינקלשטיין ועמית פרנקל, עוסקת כיום בשתי פעילויות עיקריות: רכישת אחזקות בחברות סטארט-אפ וקרנות הון סיכון - מה שמכונה "שוק שניוני" (Secondary Market), והשקעות בקרנות הון סיכון אחרות (Fund of funds).

במרבית המקרים, בתום תקופת חיי הקרן, נותרות אחזקות בחברות בשלות שעדיין לא מומשו. במצב כזה, לקרן הון סיכון יש אפשרות למכור את האחזקות בפורטפוליו שלה. במרבית מהמקרים, חלופה זו עדיפה על המשקיעים המוגבלים של הקרן (Limited Partners), מאשר החלופה שבה יקבלו בעלות של שברירי אחוזים בחברות פרטיות.

ייתכן גם מצב שבו משקיעים פרטיים משנים את המיקוד האסטרטגי של הקרן ומבקשים הון נזיל, ולכן מעדיפים למכור אחזקות בחברות שכבר אינן תואמות לאסטרטגיה החדשה.

בנוסף, וינטאג' רוכשת אחזקות בחברות סטארט-אפ פרטיות, שבהן היזם, מנהל או מנהל לשעבר מעוניין לממש חלק מסוים מהאחזקות שלו.

"כשהתחלנו עם פעילות השניונית שלנו, עשינו הרבה עבודה. נפגשנו עם קרנות וחברות, הכרנו את הקרנות לעומק. כשקרנות הון סיכון רצו לגייס קרן חדשה, היינו במצב שאיפשר לנו להעריך אותן בצורה קלה יותר. ב-2005 הגיע רעיון מאחד המשקיעים המוסדיים, שהידע הזה על הקרנות יסייע לנו גם בהחלטה אם להשקיע בקרנות הון סיכון הבאות של אותן קרנות שהשקענו בהן כ-Secondary - ואז גם התחלנו עם הפעילות של Fund of funds", אומר פלד.

כיום וינטאג' מנהלת ארבע קרנות. הקרן הראשונה, בהיקף של 64 מיליון דולר, נולדה בשנים 2003-2004 והתמקדה בשוק השניוני. הקרן השנייה, בהיקף של 85 מיליון דולר, נולדה בשנים 2005-2006 ועסקה בהשקעות בקרנות הון סיכון חדשות וממוקדות בתחומים ספציפיים. הקרן השלישית, בהיקף של 125 מיליון דולר, שוב התמקדה בשוק השניוני, אבל הפעם גם ב-Secondaries בתחום הפרייבט אקוויטי.

הקרן הרביעית, בהיקף של 92 מיליון דולר, שנולדה בשנים 2008-2009, שוב חזרה להשקיע בקרנות הון סיכון חדשות וגם בקרנות פרייבט אקוויטי חדשות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker