"מי שיכול להוריד מחירים של ניירות ערך - מוריד"

סוחרים בשוק: "ברור שיש כאן סוג של מניפולציה, אבל אפשר לטעון שזו טכניקת מסחר"

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> עם חשיפת TheMarker אתמול את מכתבי הזימונים לשימוע לבכירי פסגות המעורבים בפרשת המסחר בנוסטרו, קשה היה למצוא בשוק ההון סוחרים מנוסים מופתעים.

במרכז החשדות של הפרקליטות לבכירי פסגות עומדים שני מכרזי החלף שנערכו ב-2007 וב-2009. הטענה היא כי בימים שקדמו לשני המכרזים פעל דוד אדרי, שניהל אז את תיק הנוסטרו של פסגות, להורדה ולהעלאה של שערי אג"ח מסוימים בצורה מניפולטיבית. מכרז ההחלף שעושה המדינה פעם בחודש נערך על ידי יחידת ניהול החוב הממשלתי ונועד לגלגל קדימה את החוב שלקחה המדינה מהציבור. במכרז מציעה המדינה לקחת מהמשקיעים את האג"ח עם המח"מ הקצר שצפוי להיפרע בקרוב ולתת להם במקומו אג"ח עם מח"מ ארוך. בכך מצליחה המדינה לדחות את מועד פירעון החוב שלקחה בהרבה שנים.

ההחלפה מתבצעת באמצעות מכרז על היחס לפיו ייקבע כמה איגרות חוב עם מח"מ ארוך יקבלו המשקיעים תמורת איגרת אחת הנסחרת במח"מ קצר. במצב כזה, ככל שהאג"ח שיחזירו המשקיעים למדינה יהיה יקר יותר, כך הם יקבלו תמורתו שיעור גדול יותר של אג"ח עם מח"מ ארוך, ולהפך - ככל שהאג"ח שיקבלו המשקיעים יהיה זול, כך הם יקבלו שיעור גדול יותר של איגרות חוב תמורת אג"ח בודד שיחזירו למדינה.

"השאיפה שלך במכרז כזה היא שהנייר יהיה זול. אם אתה מספיק גדול, ומגיע עם כל העוצמות שלך, אתה יכול להוריד הנייר", אמר אתמול סוחר אג"ח באחד הגופים הגדולים בשוק. "לא כל גוף יכול להוריד מחירים של ניירות, אבל מי שיכול להוריד - מוריד. אין בזה עבירה", הוא אומר.

בשוק מודעים לכך שמדובר בסוג של מניפולציה על הנייר, אבל מספקים הסבר שמנסה לתת הכשר לפעולות. "ברור שיש כאן סוג של מניפולציה, אבל אפשר לטעון שזו טכניקת מסחר. בסך הכל מתכוננים להיצע הגדול שיהיה במכרז ובשביל שהמכרז לא ישפיע על המחיר של האג"ח, דואגים מראש שהמחיר ירד לקראת המכרז", אמר סוחר בשוק. לדבריו, "מאז שהתפוצצה הפרשה של פסגות ואדרי, יש יותר זהירות בדברים כאלה. עדיין עושים הכנות לקראת מכרזי החלף אבל הכנות קטנות, לא כמו מה שהם עשו".

אחת הסיבות שמכרזי ההחלף הם מוקד למסחר אגרסיבי היא האפשרות להשיג בבת אחת רווח כפול. "מרוויחים גם מהאג"ח שנותנים לאוצר בשער גבוה וגם מהנייר שמקבלים במקומו מהאוצר בשער נמוך. זה מאפשר רווח של 2%-2.5% ובסכומי כסף גדולים זה הרבה", אמר אתמול סוחר אג"ח.

מכרז ההחלף שאליו מייחסת הפרקליטות את הפעילות הפלילית הראשונה של אדרי בפסגות היה מכרז ההחלף שערך משרד האוצר בסוף 2007. זה היה מכרז ההחלף הראשון שנעשה בישראל, ובשוק מספרים כי חלק גדול מהסוחרים אז בשוק האג"ח לא כל כך הבינו איך בדיוק יתנהל המכרז. סוחרים אחרים שעבדו עם גופים בינלאומיים נהנו מהידע שהיה בגופים האלה בשל ניסיון במכרזי ההחלף שנערכו לפני כן בעולם.

לפי כתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד אדרי ובכירים אחרים בפסגות, הפעילות במכרז ההחלף של 2007 בוצעה בשיתוף שני עובדים לשעבר מדויטשה בנק, סער ווינטראוב ואהרון נבון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker