רוב מוחץ בוועדת הכלכלה בעד המלצות ועדת ששינסקי

הערכות בכנסת: התפטרותם של השרים עשויה להקל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגייס רוב בממשלה בעד ההמלצות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

>> התפטרותם של שר התמ"ת בנימין בן-אליעזר, שר הרווחה יצחק הרצוג והשר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן עשויה להקל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגייס רוב בממשלה בעד ההמלצות - כך העריכו אתמול בכנסת. בחודשים האחרונים הפעילו יצחק תשובה, הבעלים של חברת דלק אנרגיה, וחברות הגז לחצים כבדים על השרים וחברי הכנסת להתנגד להמלצות ששינסקי. תשובה אף נפגש עם בן-אליעזר.

לפי הערכות, נתניהו יגייס את חברי הקואליציה בוועדת הכספים (למעט שתי נציגות ישראל ביתנו - פאינה קירשנבאום וליה שמטוב) לתמוך בהמלצות ששינסקי. בוועדה 17 ח"כים, ונתניהו זקוק לתמיכה של תשעה מהם לפחות. בקואליציה אומרים כי ניתן לגייס תשעה ח"כים בוועדת הכספים בהצעת הפשרה שיגיש נתניהו יחד עם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) התומכת בהמלצות.

מפלגת ישראל ביתנו התייצבה נגד המלצות ששינסקי בהתאם לעמדתו של שר התשתיות עוזי לנדאו. המפתח לשלמות הקואליציה מצוי כיום בידיו של ליברמן, שכן אם יפרוש מהקואליציה יפחית את מספר חבריה מ-66 ל-51. בכנסת מעלים השערה כי ליברמן ינצל כעת את כוחו הגובר כדי להשפיע על נתניהו בעניין ששינסקי. ממפלגת ישראל ביתנו נמסר בתגובה כי "המפלגה דבקה בעמדתה בעניין המלצות ששינסקי".

מתוצאות ההצבעה עולה כי סיעת קדימה עשויה להצטרף לתומכים במסקנות ששינסקי, לאחר שארבעת נציגיה בוועדת הכלכלה הצביעו בעדן. כמו כן, הצביע בעד ההמלצות נציג ש"ס בוועדה - לאחר הצהרת יו"ר המפלגה, אלי ישי, כי ש"ס תתמוך במסקנות. לפיכך, מעריכים בממשלה כי חבירת חברי מפלגות תספק את הרוב לדרוש לאישורו גם במליאת הכנסת.

משנים כיוון

אתמול החליטה ועדת הכלכלה לתמוך בהמלצות ועדת ששינסקי. ההחלטה התקבלה ברוב של תשעה ח"כים מול שניים שהתנגדו. בכך הפכה הוועדה החלטה שקיבלה לפני שבועיים, שבה דחתה את מסקנות ששינסקי. את הבקשה להצבעה חוזרת הגישה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה). סיעת קדימה תכונס בקרוב לדיון בבקשת ח"כ שלמה מולה לתמוך בהמלצות ששינסקי.

לפי ההחלטה החדשה, "ועדת הכלכלה סבורה כי בניגוד למה שהוחלט בישיבתה שנערכה באוקטובר 2010, ראוי לשנות את המשטר הפיסקלי גם על החיפושים הקיימים (פרויקטים קיימים של חיפושי גז ונפט; צ"ז). המשאבים הטבעיים, לרבות הגז והנפט, שייכים למדינה ולאזרחיה. חברות הגז והנפט הן רק שותפות להפקתם".

עוד נקבע בהחלטה: "הוועדה מברכת את חברי ועדת ששינסקי ומודה להם על עבודתם במהלך השנה האחרונה. ועדת הכלכלה רואה בחיוב את עיקרי המסקנות של הדו"ח הסופי. ועדת הכלכלה מחזקת את ידי ראש הממשלה, שר האוצר וחברי ועדת ששינסקי, ומגנה את הקמפיין השלילי המנוהל נגדם באמצעי התקשורת". כמו כן, הודיעה הוועדה שתקיים דיוני עומק לרבות השלכות ששינסקי על פרויקט תמר.

בעד ההחלטה החדשה הצביעו 9 ח"כים: יחימוביץ', כרמל שאמה-הכהן (הליכוד), דב חנין (חד"ש), אליעזר מוזס (יהדות התורה), יצחק וקנין (ש"ס), מולה, רוברט טיבייב, ישראל חסון ויוחנן פלסנר (קדימה). נגד ההחלטה הצביעו אנסטסיה מיכאלי וחמד עמר (ישראל ביתנו).

ח"כ שאמה-הכהן אמר כי "בהחלטה שלחה הוועדה מסר ברור לראש הממשלה כי אין לו שום צורך פוליטי להתפשר על המסקנות הסופיות וכי ניתן ליישם אותן בצורה חלקה ומהירה בוועדת הכלכלה". בנוסף, ציין ח"כ שאמה-הכהן כי ההחלטות הקודמות וההצבעה הקודמת הובילו לאמירות קיצוניות של חברות הדלק, כדוגמת זו של מנכ"ל דלק אנרגיה, שלפיה שהגז אינו שייך לאזרחי ישראל. "אמירה כזו היא שבירת שיאי גינס בחוצפה", אמר שאמה-הכהן.

מיכאלי טענה בתגובה, כי "קבלת ההחלטה היא כניעה לפופוליזם. מתנגדי המלצות ששינסקי הם לא אלה שאוהבים את המדינה פחות, ועמדתם משקפת תחושת אחריות ודאגה למדינה לא פחות מהתומכים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker