מיטב בית השקעות: השנה הבאה תהיה דומה לחולפת - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מיטב בית השקעות: השנה הבאה תהיה דומה לחולפת

"המשק הישראלי צפוי לצמוח ב-2011 בשיעור די הדומה לזה שנרשם ב-2010. עם זאת, מקורות הצמיחה במשק יהיו שונים"

המשק הישראלי, צמח (לפי אומדנים מוקדמים לחשבונות הלאומיים) בשנת 2010 ב-4.5%. במחצית הראשונה של השנה התרחב התוצר הישראלי בשיעור של 4.6% (בניכוי עונתיות), במחצית השנייה המשיך המשק במגמת ההתרחבות, אף בקצב מואץ יותר מאשר במחצית הראשונה, כתוצאה מהתרחבות של ההשקעות במשק ושל התצרוכת הממשלתית.

המדד המשולב רשם עלייה של 3.1% באחד עשר החודשים הראשונים של שנת 2010. אחוז השינוי הממוצע של אחד-עשר החודשים הראשונים של השנה בעשור האחרון (2010-2001) הינו 2.1%. כלומר, המדד המשולב השנה התרחב באחוז אחד יותר מאשר הממוצע שנרשם בעשור האחרון.

מנוע הצמיחה העיקרי של שנת 2010, היה היצוא. עם זאת, במבט לאורך חודשי השנה, התפתחותו הייתה מעט מדאיגה, סבורים במיטב. כך, בעוד שבחודשים הראשונים של השנה נרשמה בו עלייה חדה, בחודשים האחרונים של שנה נרשמה התייצבות. כל זאת, תוך המשך עלייה ביבוא המסחרי (ככל הנראה לביקושים מקומיים). כתוצאה מכך, בחודשיים אוקטובר ונובמבר אף נרשם גרעון במאזן הסחר (נתונים מנוכי עונתיות, ללא מטוסים יהלומים וחמרי אנרגיה). לגבי יצוא השירותים, התמונה הינה יותר אופטימית ומגמת העלייה ביצוא השירותים נמשכת.

הכלכלה נהנתה גם מהתחזקות בביקושים המקומיים במשק. מדד הפדיון בכל ענפי המשק צמח ב-2.5% (חודשים ינואר-אוקטובר), והמכירות ברשתות השיווק גדלו ב-1.5% (חודשים ינואר-נובמבר). מנתוני החשבונאות הלאומית עולה כי הצריכה הפרטית עלתה בשנת 2010 ב-4.7%.

גם בשנת 2011 צפויה הכלכלה הישראלית לרשום התפתחויות נאות ולהתרחב ב-4.2%, סבורים במיטב. "להערכתנו, עיקר התרומה לתוצר יגיע משני אפיקים, מהצריכה הפרטית ומההשקעות בענפי המשק, אשר ימשיכו במגמת ההתרחבות, שאפיינה אותם בשנת 2010", אומר רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב בית השקעות.

מנגד, היצוא שבלט לחיוב בשנת 2010 צפוי להציג התמתנות מסוימת בעצמת הצמיחה. אגב, הדבר צפוי להשפיע גם לכדי התמתנות בקצב התרחבות הייצור התעשייתי.

גם בשוק העבודה נרשמו, בסך הכל, תמורות חיוביות בשנה שחלפה. שיעור האבטלה במשק ירד מרמה של-7.8% (באמצע 2009), והגיע לכדי 6.4% ברבע השני של 2010. אמנם, ברבע השלישי של השנה שיעור האבטלה עלה ל-6.6%, אך זו נבעה מתוספת לכוח העבודה האזרחי, ולא מירידה במספר העובדים במשק (מספר העובדים עלה ברבע זה).

שיעור האבטלה צפוי להמשיך לרדת במהלך 2011 ולהגיע עד סופה לכדי 6%.

סביבת האינפלציה

באחד עשר החודשים הראשונים של 2010 עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.3%. המדד, הושפע בעיקר מהתייקרויות חדות במחירי הירקות והפירות עקב שינויים אקלימיים (17.0%). גם מחירי הדיור האמירו בקצב מהיר (4.5%).

עם זאת, לראשונה זה מספר שנים האינפלציה צפויה לעמוד ביעד הממשלתי (3%-1%). זאת, כתוצאה מההוזלות במחירי ההלבשה וההנעלה (4.9%-), הריהוט והציוד לבית (2.5%-) ושל אחזקת הדירה (1.5%-).

מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בשנת 2011 ב-2.5%. הגורמים התומכים בכך שהאינפלציה לא תחרוג מהיעד הממשלתי הם:

(1) הפעילות הריאלית בשוק המקומי לא תהיה במלוא הפוטנציאל.

(2) העודף הקיים במאזן התשלומים ומכאן ההשפעה לחוזקו של השקל.

(3) המדיניות המוניטרית המרסנת שמפעיל בנק ישראל.

(4) סעיף הדיור וסעיף הירקות והפירות הטריים, אשר תרמו רבות לעליית המדד בשנת 2010, לא צפויים לרשום שוב קצב עליית מחירים דומה. אף קיימת סבירות כי סעיפים אלה ירשמו הוזלת מחירים.

(5) הפחתת המע"מ באמצע 2011.

שוק ההון המקומי

האפיק המנייתי

"על רקע מחזור העסקים הריאלי המקומי, אין לנו סיבות שלא להאמין בשוק המניות הישראלי, בראייה לשנת 2011", מציין אייכל. "במיוחד, הדברים נכונים לחברות שעיקר הכנסותיהן מגיע מפעילות מקומית. כך, צפוי השוק להמשיך ולרשום תשואה סבירה."

רווחיות החברות בישראל תמשיך לגדול גם בשנה הבאה. בעקבות רמת המזומנים הגבוהה שלהן וביטחון גובר של מנהלי החברות, ניתן אף לצפות בחלק מהחברות לכדי עלייה בתשואת הדיבידנד.

"בראייה אסטרטגית, תמחור שוק המנייתי ורמת הסיכון בו נראים בהחלט סבירים ולהערכתנו, זהו האפיק האטרקטיבי לשנה זו", אומר אייכל.

האפיק הסולידי

שנת 2010 הייתה מוצלחת מאוד לאפיק האג"חי אשר נהנה מרמת הריבית הנומינלית והאינפלציה הנמוכות, בישראל ובעולם.

עצמת רווחי ההון שנרשמו באפיק זה בשנה שחלפה לא צפויים לחזור על עצמם בשנת 2011. במיטב סבורים כי תנאי הרקע לאפיק זה בשנת 2011 יהיו פחות אטרקטיביים כאשר הריבית המוניטרית בישראל צפויה להמשיך ולעלות, ההרחבה הכמותית בארה"ב תסתיים, ב-Fed יתכוננו להעלאת הריבית והחלק הארוך של ה-UST (ה-10 שנים) ירשום הפסדי הון.

אפיק הממשלתי הישראלי, צפוי להניב בשנה זו רווחי הון צנועים למדי, כאשר החלקים הארוכים יובילו מפאת השיפוע החד של עקום התשואה. יתר על כן, איגרות החוב השקליות נראות אטרקטיביות יותר בפתחה של השנה, על רקע העובדה כי הציפיות האינפלציוניות בשוק הן גבוהות למדי.

הדבר מקבל משנה תוקף לאור סדרת מדדי המחירים לצרכן הצפויה בחודשים הקרובים. המח"מ המגלם יחס סיכוי מול סיכון הטוב ביותר הוא הבינוני.

במיטב סבורים גם כי אפיק איגרות החוב הקונצרני צפוי בשנה הקרובה לשמור על פער תשואה קבוע למדי ביחס לממשלתי, לפיכך, איגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד, ובוודאי שהאיכותיות שבהן, עשויות להוות תחליף יאה למדי לממשלתיות הצמודות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#