איך הגיעו דב ילין ויאיר לפידות לשווי אישי של חצי מיליארד שקל, כל אחד - ב-12 שנה?

ב-2006 מכרו דב ילין ויאיר לפידות 50% מבית ההשקעות שהקימו ללידר תמורת 15 מיליון שקל ■ שוויו של בית ההשקעות כיום, הנסחר בבורסה בעקיפין, הוא 1.5 מיליארד שקל ■ כל אחד מהשניים שווה כיום - עם המניות, הדיווידנדים והשכר שקיבלו - חצי מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דב ילין (משמאל) ויאיר לפידות
דב ילין (משמאל) ויאיר לפידותצילום: דודו בכר

דב ילין ויאיר לפידות, הבעלים של בית ההשקעות ילין לפידות, מוכרים בשוק ההון כמנהלי השקעות מוכשרים שבוחנים בכל יום מגוון עסקות — החל בבחירת מניות של איזו חברה לרכוש וכלה בהחלטה לאיזו חברה להעמיד אשראי.

ואולם באוקטובר 2006 לא עמדו להם כישורי ניהול ההשקעות שלהם, והם ביצעו את אחת העסקות הגרועות ביותר בשוק ההון. קבוצת לידר השקעות בחנה באותם ימים רכישה של בית ההשקעות הצעיר יחסית שהקימו. ביוני של אותה השנה החליט מנכ"ל לידר אז, דני ברק (שמת ב–2010), לרכוש 30% מבית ההשקעות ילין לפידות תמורת 8 מיליון שקל — בית ההשקעות ניהל באותה תקופה נכסים בהיקף של 900 מיליון שקל בלבד. ללידר ניתנה האופציה לרכוש 20% נוספים בעתיד.

ואכן, באוקטובר 2006 מימשה לידר את האופציה, ורכשה עוד 20% תמורת 6.7 מיליון שקל. כך, בסוף אוקטובר 2006 החזיקה לידר ב–50% מבית ההשקעות ילין לפידות. היא שילמה עבור השקעתה 14.7 מיליון שקל, סכום שמשקף לילין לפידות שווי של 29.4 מיליון שקל. יתרת האחזקות נחלקה בין המייסדים ילין (25%) ולפידות (25%), ושיעור זה נותר כמות שהוא עד היום.

לא מעט גבות הורמו בשוק ההון על העסקה. התהיות לא היו על המהלך של לידר, אלא על הצד של ילין ולפידות. בשיחה עם לפידות לפני כמה שנים תהינו על העסקה, ושאלנו עד כמה היתה טובה. הוא השיב אז כי אינו מצטער על העסקה, ולהערכתו יש מניות שעלו אף יותר.

בית ההשקעות ילין לפידות אינו נסחר בבורסה באופן ישיר. 50% ממנו מוחזקים בידי חברת האחזקות אטראו שוקי הון, שבשליטת קרן דן דוד, הנסחרת לפי שווי של 550 מיליון שקל. אטראו היא גלגולה של בית ההשקעות לידר, לאחר שחברות הברוקראז' והחיתום שלה נמכרו למנכ"ל הוותיק עמית ורדי. הנכס העיקרי של אטראו הוא האחזקה בילין לפידות. לפיכך, לפי השווי הבורסאי, ילין לפידות שווה 1.1 מיליארד שקל, אם כי את שוויו עדיף להעריך באמצעות מכפיל הרווח.

את 2017 סיכם ילין לפידות עם רווח של 138.6 מיליון שקל, לעומת 92 מיליון שקל ב–2016 — קפיצה של כ–50%. ההכנסות ב–2017 הסתכמו ב–268 מיליון שקל, לעומת 169 מיליון שקל ב–2016 — זינוק של 59%. עיקר הגידול בהכנסות וברווחיות נבע מיכולת השיווק של החברה, בעקבות התשואות הטובות שהשיגה בקופות הגמל. עם זאת, ב–2017 היה בית ההשקעות בתחתית דירוג הגמל מבחינת התשואות לעמיתים. שינוי זה עדיין לא בא לידי ביטוי בתוצאות הכספיות.

מכפיל הרווח המקובל בבתי ההשקעות הוא 10. לפי אמת מידה זו, השווי של ילין לפידות הוא 1.4 מיליארד שקל. לסכום זה יש להוסיף 110 מיליון שקל במזומן שבקופת החברה, כך שהשווי הוא 1.5 מיליארד שקל. לחברה אין חובות, כך שהשווי גדל בתוך 12 שנה מ–30 מיליון שקל ל–1.5 מיליארד שקל — תשואה של פי 50.

דיווידנדים של 380 מיליון שקל ב–5 שנים

בנוסף לאחזקה במניות החברה, דב ילין ויאיר לפידות קיבלו דיוודנדים ושכר. בחמש השנים האחרונות חילק בית ההשקעות 381 מיליון שקל כדיווידנדים. כלומר, ילין ולפידות קיבלו 95 מיליון שקל כל אחד.

דיווידנדים של 380 מיליון שקל ב–5 שניםצילום: אייל טואג

עלות השכר הממוצעת של כל אחד מהם בעשור האחרון היא כ–3 מיליון שקל בשנה. כלומר, בעשר האחרון נהנה כל אחד מהם מעלות שכר של כ–30 מיליון שקל. סכימה של שלושת המרכיבים מלמדת כי השווי של ילין ולפידות יחדיו הוא מיליארד שקל לפחות, או 500 מיליון שקל לפחות בנפרד.

האתגר: תחומי צמיחה חדשים

ילין ולפידות מיצבו את עצמם כמנהלי השקעות. כלומר, הם לא חיפשו גימיקים שיווקיים שימשכו אליהם כספים, אלא התמקדו בניהול כסף והשאת תשואה ללקוחות. בחינת התשואות שלהם לאורך העשור האחרון מגלה כי הם הניבו לחוסכים תשואות גבוהות יותר ממדדי היחס.

עם העלייה בתוצאות הגיעה גם זרימת הנכסים. כך, למשל, הניבה קרן ההשתלמות שלהם במסלול כללי תשואה של 132% בעשור האחרון, לעומת 110% של אלטשולר שחם ו–73% של קרן ההשתלמות של כלל ביטוח. כיום החברה מנהלת נכסים בהיקף של 85 מיליארד שקל.

את 2017 סיים בית ההשקעות ילין לפידות במקום האחרון בתשואות בתחום הגמל. אמנם שנה אחת בחיסכון ארוך טווח אין בה כדי ללמד על העתיד, אך היא אמורה לעורר את תשומת לבם של החוסכים. בנוסף, ילין לפידות מתמקד בתחומי החיסכון הקלאסיים, שהם קרנות נאמנות, ניהול תיקים וקופות גמל. בית ההשקעות חסר רגל פנסיונית, שהיא לרוב מנוע צמיחה בבתי ההשקעות. ילין לפידות גם שומר על ההתמחות בניהול ההשקעות בישראל, ואינו מפתח תחומי התמחות נוספים, כמו אג"ח חו"ל, מניות או נדל"ן בחו"ל.

בעבר טענו בילין לפידות כי הם מעדיפים להשקיע במה שהם מבינים, ואת החשיפה לחו"ל הם ישיגו באמצעות חשיפה למדדים רלוונטיים בהתאם לניתוחי המאקרו שהם מבצעים. בילין לפידות גם בחרו לא להיכנס לחיסכון לכל ילד. זהו תחום לא רווחי, אך הוא מספק תזרימי מזומנים גדולים לחברות המובילות בתחום, כמו בית ההשקעות אלטשולר שחם. בילין לפידות בחרו להתמקד בתחומים הרווחייים — ולראיה, הזינוק ברווח. השאלה היא אם זה יספיק גם בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker