הבורסה הישראלית תעניק שירותי ייעוץ להגנת סייבר לבורסה הקזחית

זו תהיה הפעם הראשונה שבה הבורסה בתל אביב תעניק שירותי ייעוץ מקצועיים לבורסה זרה. על פי ההערכות, ההסכם יכניס לבורסה כמאות אלפי שקלים, ויגוון את מקורות ההכנסה שלה

אסא ששון
קזחסטן
קזחסטןצילום: Shamil Zhumatov/רויטרס

הבורסה לניירות ערך בתל אביב דיווחה היום (א') כי חתמה על הסכם ייעוץ עם הבורסה החדשה בקזחסטן, שמוקמת בימים אלו במסגרת המרכז הפיננסי הבינלאומי אסטנה (AIFC). זו תהיה הפעם הראשונה שבה הבורסה בתל אביב תעניק שירותי ייעוץ מקצועיים לבורסה זרה, כחלק מכוונותיה של הבורסה להרחיב ולגוון את מקורות ההכנסה שלה. ההערכות הן כי ההסכם מסתכם בכמאות אלפי שקלים.

כיום מקור ההכנסה העיקרי של הבורסה הוא מעמלות מסחר שהיא גובה מחברי הבורסה. לאורך השנים חלה ירידה בעמלות המסחר, והבורסה מחפשת לגוון את מקורות ההכנסה שלה, לאחר שהופרטה.

הגנה מפני התקפות סייבר היא אחד האתגרים המשמעותיים והקשים הניצבים בפני בורסות ומוסדות פיננסיים בעולם כולו. במסגרת הסכם הייעוץ, תעניק הבורסה הישראלית סל של שירותים ופתרונות בתחום הגנת הסייבר. בין השירותים שיינתנו: מחקר והערכה של הסביבה העסקית והטכנולוגית בהקשר של הגנת הסייבר; הגדרת צרכים ספציפיים; מיפוי סיכונים ואיתור הפתרונות הרלוונטיים עבור הבורסה החדשה בקזחסטן. בנוסף תהיה הבורסה הישראלית אחראית על תכנון פרויקטים לביצוע הגנת הסייבר, סיוע בבחירת ספקים, תעדוף משימות וכן פיקוח ובקרה על ביצוע הפרויקטים. הבורסה כפופה לפיקוח של רשות הסייבר הלאומית הפועלת במסגרת משרד ראש הממשלה.

AIFC נוסד בעקבות יוזמה של נשיא קזחסטן, נורסולטן נזרבייב. בדצמבר 2015 אישר הנשיא בחקיקה חוקתית את הקמת המרכז. מטרתו לייסד מרכז בינלאומי לשירותים פיננסיים. AIFC מיועדת לעודד השקעות במשק על ידי הקמת סביבה אטרקטיבית למשקיעים בשירותים פיננסיים, ולפתח את השווקים הפיננסיים המקומיים תוך כדי שילובם בשוקי ההון הבינלאומיים.

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך בתל אביב, אמר: "אנו מודים לבורסה החדשה בקזחסטן על האמון וההכרה ביכולות המקצועיות הגבוהות של הבורסה בתל אביב, ובטוחים כי שיתוף הפעולה יוכל לתרום רבות לפיתוח וניהול הגנת הסייבר, תחום קריטי ביותר בניהול כל בורסה בימינו. בהתאם לתוכנית האסטרטגית שלנו, אנו ממשיכים לפתח תחומי פעילות חדשים לגיוון מקורות ההכנסה, בדגש על יצירת שיתופי פעולה בינלאומיים תוך שימוש  בידע המקצועי הייחודי ובניסיון הרב של הבורסה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker