אלקטרה נדל"ן מוכרת את נכסיה האחרונים בשווייץ ב-113 מיליון שקל

בעקבות המכירה תהנה החברה מתזרים מזומנים חופשי בסך של כ-19.5 מיליון שקל ■ לאחר המימוש, לאלקטרה נותרו שני נכסים בגרמניה ונכס מניב אחד בקליבלנד, שייצא למכירה החודש

ערן אזרן
נכסים בשוויץ של אלקטרה נדל"ן
אחד מהנכסים שמכרה אלקטרה נדל"ן בשווייץ

אלקטרה נדל"ן , הנמנית על קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד, מוכרת חלק נוסף מהנכסים המסחריים המניבים האחרונים שנותרו לה בחו"ל. זאת, כחלק מהאסטרטגיה להתמקד בפעילות מקבצי הדיור בארה"ב על חשבון הפעילות המניבה באירופה.

הבוקר דיווחה החברה כי השלימה מכירת 3 נכסים מניבים בשווייץ, ובכך חיסלה את פעילותה במדינה. אלקטרה נדל"ן החזיקה ב-50% מהזכויות בשלושת הנכסים, הממוקמים בערים לוצרן ובייל, והיא חתמה יחד עם שותפתה לנכסים על הסכם למכירתם תמורת כ-113 מיליון שקל (כ-30 מיליון פרנק שווייצי). העסקה תניב לאלקטרה נדל"ן ולשותפיה תזרים מזומנים חופשי של כ-39 מיליון שקל (כ-10 מיליון פרנק שווייצי).

חלקה של אלקטרה נדל"ן בתמורה בעסקה מסתכם בכ-56.5 מיליון שקל (כ-15 מיליון פרנק שווייצי). בעקבות המכירה תהנה החברה מתזרים מזומנים חופשי של כ-19.5 מיליון שקל (כ-5.3 מיליון פרנק שווייצי). באלקטרה הדגישו כי העסקה כבר מגולמת בדו"חותיה הכספיים של החברה לסיכום 2017, שכן החברה כבר סיווגה את הנכסים כמיועדים למכירה.

"שוקדים על פיתוח מקבצי הדיור בארה"ב; החל גיוס קרן שנייה שתשקיע בתחום"

אלקטרה נדל"ן נקלעה לפני כחמש שנים למשבר עסקי חמור, שהעמיד אותה כפסע מהסדר חוב עם בעלי האג"ח. הטלטלה היתה המשך למשבר העולמי שפקד את השווקים ב-2008, שהפחית את שווי נכסיה של אלקטרה ופגע בתזרימי המזומנים מהנכסים.

מקבץ דיור של אלקטרה נדל"ן בארה"ב
מקבץ דיור של אלקטרה נדל"ן בארה"ב

כחלק מההחלטה לצאת מהפעילות המניבה, בשלוש השנים האחרונות מימשה אלקטרה נדל"ן את נכסיה באנגליה, בלגיה, לוקסמבורג וקנדה - מדינות בהן סגרה את פעילותה ויצאה מהן לחלוטין. כמו כן, החברה מימשה את הפרויקטים הפעילים שלה בהודו, ונותרה בה רק עם קרקעות המיועדות לפיתוח בעלות בלתי משמעותית. היא מכרה את כל נכסיה המניבים בישראל, ונותרה רק עם פרויקטים בתחום הייזום.

בסך הכול, החברה מימשה ב-4 השנים האחרונות נכסים בכ-7 מיליארד שקל, שהניבו תזרים מזומנים חופשי של יותר ממיליארד שקל. התזרים איפשר לחברה לפרוע התחייבויות ולשפר את איתנותה הפיננסית באופן משמעותי. במהלך השנתיים האחרונות עלתה מניית אלקטרה נדל"ן בשיעור של כ-25%, ושווי החברה מגיע כעת לכ-430 מיליון שקל.

לאחר המימוש נותרו לאלקטרה שני נכסים בגרמניה ונכס מניב אחד בקליבלנד, שייצא לשוק למכירה החודש. בסך הכול נשארו לחברה שלושה נכסים מניבים בחו"ל ומרכז מסחרי בנתניה (הסוהו).

גיל רושניק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן
גיל רושניק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן

"אנו ממשיכים ביישום אסטרטגיית המימושים, שבה מכרנו בשנים האחרונות נכסים בהיקף של מיליארדי שקלים במדינות מהן החלטנו לצאת ולסגור את הפעילות", אמר גיל רושינק מנכ"ל אלקטרה נדל"ן. "מימושים אלה הניבו לחברה תזרים מזומנים חופשי גבוה, שאיפשר לנו לשפר באופן ניכר את מצבה הפיננסי של החברה, תוך הפחתת החוב הפיננסי והקטנת המינוף הפיננסי.

"לצד זאת, אנו שוקדים בשנתיים האחרונות באופן נמרץ על המשך פיתוח פעילות מקבצי הדיור בארה"ב, תחום העומד בבסיסה של האסטרטגיה הנוכחית של החברה ואשר קיים בקבוצה למעלה מעשור. לאור הביקושים של משקיעים, ובהתאם למגמת הצמיחה ממנה נהנה סקטור ה-Multi Family בארה"ב, אנו נמצאים כיום בתהליך של גיוס קרן שנייה שתשקיע בתחום".

במסגרת פעילות מקבצי הדיור, החברה רכשה עד כה - הן באופן ישיר והן באמצעות קרן ייעודית שהיא בעלת השליטה בה - 62 מקבצי דיור (מתוכם 20 מקבצים על ידי הקרן) בהיקף של כ-20 אלף יחידות דיור (מתוכן כ-7,000 באמצעות הקרן). הקרן גייסה כ-215 מיליון דולר וכבר השקיעה את כל משאביה בארה"ב. לאור זאת, החלה אלקטרה נדל"ן לגייס קרן שנייה להרחבת פעילות זו, בהיקף מתוכנן של כ-300 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker