מלכיאור: "ועדת ששינסקי נכנעה לסחטנות של גדעון תדמור ומרעיו"

הרב מלכיאור: "אין ספק כי המניע היחיד לשינוי הדרמטי הוא מניע פוליטי של כניעה לסחטנות בלתי נסבלת"

TheMarker Online
TheMarker Online

בתגובה להמלצות ועדת ששינסקי העוסקת בנושא התגמולים, שהגישה לשר האוצר יובל שטייניץ ולפיהן חברות שבבעלותן זיכיון קידוחים של נפט וגז - ביניהן רציו, דלק ונובל אנרג’י - ישלמו למדינה תמלוגים, אמר הערב הרב מיכאל מלכיאור, כי "ועדת ששינסקי נכנעה למסע הסחטנות של גדעון תדמור וחבר מרעיו".

מלכיאור עומד בראש פורום פעולה אזרחית, המוביל את המאבק הציבורי להעלאת חלקו של הציבור ברווחים מהגז הטבעי. לדבריו, "הוועדה מטיבה עם תאגידי הגז בעשרות מיליארדי דולר נוספים על חשבון אזרחי ישראל, וזאת ללא כל צידוק כלכלי, משפטי או מוסרי".

מלכיאור אמר כי "ההתקפלות הדרמטית באה דווקא לאחר שהמסקנות המקצועיות מלפני חודשיים זכו לתמיכת כל המומחים הבלתי תלויים, בארץ ובעולם, ובהם נציבות הנהלת ה-OECD, נגיד בנק ישראל, קרן המטבע הבינלאומית ועוד. אין ספק כי המניע היחיד לשינוי הדרמטי הוא מניע פוליטי של כניעה לסחטנות בלתי נסבלת שאסור לעבור עליה לסדר היום".

לדבריו, "מסע ההסתה והאיומים של תאגידי הגז הוכיח עד כמה מסוכן המונופול שרוצים ליצור כאן גדעון תדמור וחבריו. במצב העניינים הנוכחי, אוחזת החבורה הזאת את המדינה בצווארה - ועושה כמעט ככל העולה על רוחה. הם מסיתים, מאיימים, משקרים, משתלטים באלימות מילולית עם תהליכי קבלת ההחלטות - ומהווים סכנה לדמוקרטיה".

לדברי מלכיאור, "הסחטנות והאיומים של תאגידי הגז ושל שר החצר שלהם, עוזי לנדאו, הפכו את הדו"ח המקצועי של ועדת ששינסקי שפורסם לפני שבועות אחדים - לדו"ח פוליטי, שעוצב על ידי איומים ולחצים אימתניים". מלכיאור הוסיף כי "במו ידיו כפה השר לנדאו על נציגי משרדו בוועדה - שהיו חתומים על ההמלצות המקוריות - לשנות דעתם מקצה לקצה".

לפי מלכיאור, "בשבועות הבאים נעבור לשלב הבא במאבק הציבורי, שיביא קץ לשליטתם המוחלטת של תאגידים על תהליכי קבלת ההחלטות במדינה. המאבק הזה הוא לא רק מאבק על הרווחים מאוצרות הטבע השייכים לציבור, ולא רק מאבק על הבטחת השקעת רווחים אלה בחינוך וברווחה - זהו גם מאבק על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker