עדיף לעשות תספורת באירופה

איך מרוויחים 34 מיליון שקל מבלי להזכיר תספורת?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

>> מניית אפריקה ישראל השלימה אתמול עלייה של 10% בתוך יומיים. הסיבה לכך היא הודעתה שלשום על שני מהלכים שישנו את מצב החוב שלה: פדיון מוקדם של האג"ח מסדרה כ"ה בהיקף של כמיליארד שקל, שנה וחצי לפי המועד המקורי שעליו התחייבה במסגרת הסדר החוב שלה; ותוכנית רכישה עצמית של אג"ח בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. שני המהלכים עשויים להביא לכך שהחברה תכווץ את סך התחייבויותיה ב-30% בשנה הקרובה.

אם לפני שנתיים הציגה החברה מצבת התחייבויות בסך 12 מיליארד שקל, הרי שהסדר החוב שבמסגרתו הזרים לבייב כסף לחברה וויתר על מניותיה, יחד עם סדרת המימושים שביצעה (מכירת מלונות אפריקה, מכירת חלקה בכביש 6 ועסקת בעלי העניין שבה מכרה את אפריקה מגורים) ולבסוף המהלכים שעליהם הוכרז שלשום - עשויים להביא אותה בתוך שנה למצבת התחייבויות של כ-5 מיליארד שקל בלבד.

איגרות החוב של החברה עשו מהלך שנראה בלתי יאומן בימי מלחמת החורמה על הסדר החוב של החברה לפני שנה. האג"ח של החברה מסדרה כ"ו ירדו מתשואה לפדיון ברוטו של 14% לפני חצי שנה, לתשואה חד-ספרתית של 9% אתמול. אפריקה השקעות עדיין שווה בבורסה רק חצי מהחובות שלה, אבל היא כבר לא נראית כמו שנראתה לפני שנה.

לכלכלית ירושלים, שמצבת התחייבויותיה מתקרבת גם היא ל-5 מיליארד שקל, יאפשר המהלך לרשום רווח לפני מס של 34 מיליון שקל. המלה "תספורת" לא נאמרה, ולא נראה שמי מבעלי הבנק האירופי התרעם על כך שאליעזר פישמן, בעל השליטה בכלכלית ירושלים, לא התייצב מאחורי החברה הבת שלו.

הסדר החוב של לבייב היה חסר תקדים. ובסדרי גודל אחרים לגמרי מהמהלך של כלכלית ירושלים. אבל לאנשי העסקים הישראלים בכל זאת יש פה לקח. אם איש עסקים ישראלי מעוניין לעשות "תספורת" - כדאי שיזכור כי אין דינה של "תספורת" מקומית לציבור הישראלי כדין "תספורת" לבנק אירופי רחוק מהעין ומהלב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker