אקס.טי.אל עלתה ב?127% בתוך פחות מחודש. איפה זוהר גושן כשצריך אותו?

אתמול זינקה המניה ב-21% והחברה הגיעה לשווי של 150 מיליון שקל. מחזור המסחר היה 4.9 מיליון שקל - פי 20 מהמחזור הממוצע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> מניית אקס.טי.אל נסקה אתמול ב-21.5% לשווי של 150 מיליון שקל במחזור של 4.9 מיליון שקל - פי 20 מהמחזור הממוצע במניה. בכך השלימה המניה זינוק של 127% בתוך שלושה שבועות וטיפוס של 390% מהשפל ביוני 2010. העלייה במניות החברה לא לוותה בדיווח מהותי והחברה סירבה להגיב לשאלות, כך שייתכן שיהיה צורך בהתערבות של רשות ניירות ערך כדי לגלות, באיחור, מה הניע את העלייה החזקה במחיר.

אקס.טי.אל, שבשליטת אלכס רבינוביץ', מפתחת תרופות לשיפור טיפולים רפואיים קיימים. החברה מחזיקה ב-100% ממניותיה של חברת אקסטיפו, שהוקמה בנובמבר 2009 כדי לקלוט את הקניין הרוחני של חברת ביו-גאל. אקסטיפו קיבלה מבעלי ביו-גאל רישיון שימוש בלעדי בפטנט לשימוש בתרופה EPO, לטיפול בחולי סרטן מסוג מיאלומה נפוצה. EPO היא תרופה רבת-מכר שמיוצרת בטכנולוגיה של הנדסה גנטית ומשמשת כיום לטיפול באנמיית כליות ואנמיה שנובעת מסרטן לסוגיו, בשל העובדה שטיפול כימותרפי בחולי סרטן עלול להחמיר את התקדמותה של מחלת האנמיה. פרופ' משה מיטלמן, המדען הראשי של ביו-גאל, הוכיח בתצפיות אמפיריות שטיפול ב-EPO עשוי להאריך את תוחלת החיים של חולי מיאלומה נפוצה, תוך שיפור משמעותי ברמת חייהם והפחתת תופעות הלוואי שקיימות בחלק מהטיפולים נגד מאילומה שניתנים כיום.

מיאלומה היא אחד מסוגי סרטן הדם, וחלקה הוא 10% מכלל מקרי סרטן הדם. בארה"ב חיים 60 אלף חולי מיאלומה ובכל שנה מתגלים 16 אלף מקרים חדשים בארה"ב. תוחלת החיים הממוצעת של חולי מאילומה היא 3-5 שנים. המחלה נחשבת סרטן של הגיל המתקדם ותוקפת בעיקר בני 65-70. שיעור המיאלומה הוא 1% ממקרי הסרטן ו-2% ממקרי המוות מסרטן.

אקסטיפו נערכת לבצע את השלב השני של הניסויים בבני אדם ב?EPO.

פעילות אחרת של אקס.טי.אל היא אחזקה בזכויות מסוימות לפי אבני דרך בתוכנית פיתוח של תרופה לצהבת מסוג C בבני אדם בשלב השני, לפי רישיון פיתוח שניתן לפרסידיו פרמסוטיקלס, חברת ביוטכנולוגיה פרטית. אקס.טי.אל נסחרת לאחר העלייה החדה בשווי של 150 מיליון שקל, בעוד ההון העצמי של החברה מסתכם ב?3 מיליון שקל בלבד, בשל הפסד מצטבר של 142 מיליון שקל מאז הקמתה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker