דפנה מאור
דפנה מאור

בהנהגתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הובלו ארה"ב וסין השבוע לאחד הסכסוכים הכלכליים העולמיים הקשים ביותר זה עשורים. שוקי ההון בעולם היטלטלו חדות בהתאם לתגובתם לרטוריקה האמריקאית - שאיימה על סין בצעדי עונשין כלכליים, ולחלופין ניסתה להרגיע את השווקים בטענות שאין זאת מלחמת סחר של ממש.

מהם הצעדים שעליהם הכריזה ארה"ב?

טראמפ הורה ביום שישי לממשל הפדרלי לבחון הטלת מכסים נוספים על סחורות סיניות בשווי 100 מיליארד דולר. הכרזה זו הצטרפה להודעה רשמית על כוונת הממשל האמריקאי להטיל מכסים על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר. צעדים קודמים של הממשל האמריקאי (ראו תרשים) כללו הטלת מכסים על פלדה ואלומיניום, פאנלים סולריים ומכונות כביסה.

איך הגיבה סין?

ביום שישי סין הודיעה בתגובה להכרזתו האחרונה של טראמפ כי היא "מוכנה להילחם עד הסוף במדיניות הפרוטקציוניזם של טראמפ". משרד המסחר הסיני הודיע ביום שישי כי סין אינה מעוניינת במלחמת סחר, אך אמר כי "הצד הסיני יגיב עד הסוף ובכל מחיר, ויתקוף בחוזקה, תוך שימוש באמצעי נגד חדשים, כדי להגן על האינטרסים של האומה ושל העם".

ביום רביעי הודיעה סין על מכסים של 25% על יבוא סחורות אמריקאיות בשווי 50 מיליארד דולר, כולל פולי סויה, מכוניות, כימיקלים ומטוסים, וזאת בתגובה לצעד בהיקף דומה שהכריזה ארה"ב.

>> האזינו: החזית בין סין ורוסיה לבין מדינות המערב

השבוע

פרק 22 | 27.3.2018

0:00
-- : --

במידה שסין תרצה להגיב למהלך האחרון היא לא תוכל להסתפק בהטלת מכסים - מכיוון שאין מספיק סחורות אמריקאיות שמיובאות לסין בשווי 100 מיליארד דולר. עם זאת, סין יכולה להגיב בנקיטת צעדים נגד פעילות חברות אמריקאיות בשטחה והגבלת חבילות הנופש והעברות הסטודנטים לארה"ב

איך הגיבו השווקים?

השווקים חוו שבוע תנודתי, עם ירידות חדות ביום שישי, שמחקו את כל עליות השבוע בוול סטריט בעקבות איומיו המחודשים של טראמפ.

דו"ח התעסוקה המאכזב שפירסם ביום שישי משרד העבודה האמריקאי הכביד אף הוא על המדדים. בוול סטריט מדד דאו ג'ונס ומדד נאסד"ק נפלו ב-2.3%; מדד S&P 500 ב-2.2% - הנפילה היומית החדה זה חודש. מניות עם חשיפה גדולה לשוק הסיני, כמו בואינג וקטרפילר, נפלו ביותר מ-3% ביום שישי. בנוסף, את הנפילות הובילו מניות טכנולוגיה גדולות כמו אינטל ואמזון, עם נפילות של יותר מ-3%.

שלושת המדדים מחקו ביום שישי את כל עליות השבוע. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.7% בסיכום שבועי, מדד S&P 500 ב-1.4% ונאסד"ק ב-2.1%.

באירופה, יום לאחר הזינוק החד ביותר זה כמעט שנתיים, בורסות אירופה נסגרו ביום שישי במגמה שלילית בהובלת מגזרי הרכב וחומרי הגלם. לונדון ירדה ב–0.2%, פרנקפורט ב-0.5% ופריז ב-0.4%. מדד המניות הכלל־אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.4% לאחר שנסק ביום חמישי ב-2.4% - הזינוק היומי החד ביותר מאז ינואר 2016. הודות לזינוק שרשם ביום חמישי, טיפס המדד בסיכום שבועי בקרוב ל-1%.

מחיר הנפט נסגר בירידות חדות בניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי למסירה מסוג טקסס מתוק במאי נסגרו במחיר של 62.06 דולר לחבית, נפילה של 2.3%, ושל 4.6% בסיכום שבועי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות על רקע החששות. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נפלה ב-0.05% לרמה של 2.79% - הירידה החדה ביותר זה למעלה משבוע. ירידות של כחצי אחוז נרשמו בדולר מול הין, הליש"ט והיורו ביום שישי.

נמל ינגשן, שנחאי סיןצילום: בלומברג

בנפרד מסכסוך הסחר, שוק מטבעות הקריפטו המשיך להידרדר. השווי הכולל של שוק מטבעות הקריפטו נפל בשישי מתחת לרמה של 250 מיליארד דולר, לראשונה מאז נובמבר. זוהי נפילה של 70% מהשיא בינואר. ביטקוין, הגדול במטבעות הקריפטו, נסחר ביום שישי ב–6,604 דולר - ירידה של כ–2% ביממה החולפת, לפי נתוני טרייד־בלוק.

האם מלחמת סחר היא בלתי־נמנעת?

נראה שאף אחד לא יודע, כולל הממשל האמריקאי והממשל הסיני. המהלך החדש של טראמפ הפתיע את אנשי הממשל שלו, ועלול לפגוע במאמצים שמובילים נציגי הסחר של ארה"ב וסין להגיע להסכם כדי למנוע את הידרדרות מאבק הסחר בין המדינות.

רוברט לייטהיזר, ראש נציגות הסחר של ארה"ב, אמר ביום חמישי כי אף אחד מהמכסים לא ייכנס לתוקף באופן מיידי. לייטהיזר אמר כי מכסים נוספים יועמדו לתגובות הציבור למשך 60 יום לפני שייכנסו לתוקף, וכך גם המכסים שעליהם הוכרז בתחילת השבוע, על סחורות בשווי 50 מיליארד דולר. "אף מכס לא ייכנס לתוקף עד סוף התקופה לקבלת תגובות הציבור", אמר לייטהיזר.

היועץ הכלכלי החדש של טראמפ, לארי קודלו, ובכירים אחרים בממשל ניסו ביומיים האחרונים להרגיע את החשש בעולם הפיננסי ממלחמת סחר גלובלית. קודלו אמר ביום חמישי כי שתי המדינות מנהלות משא ומתן שעשוי למנוע את הצורך בהטלת מכסים. הוא אמר כי ארה"ב עדיין יכולה להגיע להסכם עם סין על ידי עידוד כלכלות נוספות לצאת נגד התנהלות הסחר הלא־הוגנת של סין.

שר האוצר סטיבן מנוצ'ין אמר בריאיון ל-CNBC כי הוא אופטימי לגבי המגעים, אך הסכנה למלחמת סחר של ממש עומדת בעינה.

טראמפ פעל שוב ושוב לסכל את מאמצי ההרגעה של יועציו. "אתה חייב לתקוף את האנשים שלא מתייחסים אליך בצורה הוגנת", אמר טראמפ. "הולכים להיות לנו יחסים נפלאים עם סין בטווח הארוך, אבל אנחנו צריכים להסדיר את הנושא הזה, חייבים איזון בסחר", אמר טראמפ.

מי עשוי להיפגע מהמכסים?

חלק מהמכסים שסין הטילה בתגובה להתפתחויות היו על יבוא פולי סויה מארה"ב. ארה"ב ייצאה בשנה שעברה פולי סויה בשווי 14.2 מיליארד דולר לסין - הלקוחה הגדולה ביותר של ארה"ב, שאליה מיוצא יותר משליש מכלל היבול. הנפגעים העיקריים הם החקלאים האמריקאים, שכבר סובלים ממחירי פולי הסויה הנמוכים ומירידת ערך הקרקעות שלהם. מרבית החקלאים הם תומכי טראמפ והמפלגה הרפובליקאית, והחשש ממלחמת סחר גלובלית עשוי להשפיע על בחירות האמצע לקונגרס בנובמבר. טראמפ זקוק לקולות תומכיו כדי לשמור על רוב רפובליקאי בבית הנבחרים.

פגיעה נוספת שאין מדברים עליה רבות היא בצרכנים האמריקאים. מכסים על מוצרים סיניים יגרמו לעלייה ביוקר המחייה בארה"ב. לפי הערכות מכון המחקר פיטרסון, בעלי הכנסות נמוכות בארה"ב ישלמו 12%–14% יותר על סל המצרכים שלהם אם תיושם מדיניות הסחר שמציע טראמפ, בעוד שהעשירונים העליונים ישלמו בערך 5%–6% יותר ממה שהם מוציאים כיום. הרעיון מאחורי הטלת מכסים על יבוא סיני הוא לאפשר לחברות אמריקאיות, שתשומות הייצור שלהן (בעיקר כוח אדם) יקרות יותר, להתחרות בסינים. בכל מקרה, מחירי המוצרים יעלו.

האם המכסים לא יצילו את הכלכלה האמריקאית?

שדה חיטה בארה"בצילום: בלומברג

ההיסטוריה מלמדת שמכסים יוצרים פגיעה בשני צדי המתרס. אם מחירי המוצרים יתייקרו, הצריכה הפרטית תיפגע, ועמה הצמיחה הכלכלית והתעסוקה בארה"ב. התעשייה האמריקאית שנפגעה כתוצאה ממעבר הייצור לארה"ב תשתקם רק בשוליים, במקרה הטוב. ואולם מערכת הסחר העולמית הנוכחית סבוכה כל כך, עד שהזעזוע שתספוג יפגע בשרשרות אספקה שלמות שבהן תלויות חברות אמריקאיות רבות. במצב הנוכחי, שבו האבטלה בארה"ב נמצאת בשפל והכלכלה צומחת, התרומה של מלחמת סחר כזו תהיה שולית.

ומה יש לסין להפסיד?

המון. זוהי אולי הנקודה הנסתרת החשובה ביותר. כלכלת סין תלויה בייצור. זו אינה שאלה של "חזרה לגדולה" שאפיינה את ארה"ב לפני 50 שנה, או איזו תוספת שולית של תעסוקה ושכר לפועלי ייצור. היצוא של סין הוא מקור החיים שלה ושל יותר ממיליארד תושביה. סין אינה יכולה לשנות את המודל הכלכלי שלה, לא בבת־אחת, ולא באופן משמעותי בשנים הקרובות.

הפעלה של סמכות הנשיא להכריז על סין כמדינה עוינת ויישום המכסים שטראמפ רוצה להטיל, מהווה, לפי ג'יימס ריקרדס מאתר הפיננסים דיילי רקונינג, מקבילה פיננסית למלחמה גרעינית. הנשיא טראמפ, לדברי ריקרדס, לא מבין עד כמה סין תרחיק לכת להגן על האינטרסים שלה. טראמפ תיאר את המשא ומתן עם סין כ"אמנות העסקה", אך המטרה של מנהיגי סין אינה להגיע לעסקה, אלא הישרדות לאומית - של המשטר עצמו ושל יציבות החברה הסינית. גם תחת שי ג'ינפינג תאב הכח סין פועלת במלוא עוצמתה לשמר את התעסוקה והרווחה של תושביה. האיום של טראמפ לערער זאת עשוי להביא לפעולות תגמול קשות.

איזה נשק יש לסין?

היבוא האמריקאי לסין קטן בהרבה, בכשליש, מהיבוא הסיני לארה"ב. הכלכלה האמריקאית גם גדולה יותר מזו של סין. לפיכך הטלת המכסים של סין היא צעד שיפגע פחות ביצואנים האמריקאים. ואולם לחברות הרב־לאומיות בארה"ב יש השפעה גדולה יותר, ולטראמפ יש תלות בבוחרים יותר משיש לסינים.

נשק נוסף ששר האוצר האמריקאי ביטל את חשיבותו, אך כזה שאין לזלזל בו, הוא ההשקעה הסינית באג"ח של ממשלת ארה"ב.ממשלת סין היא המחזיקה הגדולה ביותר של אג"ח אמריקאיות, בהיקף של 1.2 טריליון דולר, מה שהופך אותה לנושה הגדולה ביותר של הממשל הפדרלי. כמעט חמישית מהחוב האמריקאי הוא בידי סין. לסין אין אינטרס מובהק שמחיר האג"ח ייפול, כי היא תפסיד מזה, אולם אחזקות אלה מהוות שליש מיתרות המט"ח שלה, ולכן תוכל לספוג הפסד מסוים. קשה להגיד זאת על ארה"ב, בשנה שבה הורדת מס גדולה פוגעת בהכנסותיה ומאלצת אותה ללוות יותר כסף בשווקים. מצד שני, כפי שאמר שר החוץ - תמיד יהיו אנשים שירצו לקנות אג"ח של ארה"ב, והגידול בחוב האמריקאי הוא בעיה לדורות ולממשלים הבאים.

אז למה טראמפ וארה"ב מתעקשים?

הדעות חלוקות לגבי הסיבות לגירעון הסחר של ארה"ב ולבעייתיות שבו. כפי שמציין פול קרוגמן, פרופסור לכלכלה ופרשן, הגירעון השוטף של ארה"ב הוא קטן למדי, 2.4% מהתמ"ג, ומעיד כי ארה"ב מייצאת שירותים ומושכת השקעות זרות במידה שמפצה, ויותר מכך, על גירעון הסחר במוצרים. זאת ועוד, יש כלכלנים שטוענים כי הגירעון האמריקאי נובע מתת־חיסכון, ולא ממדיניותה הלא־הוגנת, כפי שטוען הממשל בסין. כדי לאזן את גירעון הסחר שטראמפ כל כך מודאג ממנו, ארה"ב תצטרך להגדיל את היצוא שלה לסין ב-50%, וסין תצטרך להקטין את היצוא שלה לארה"ב ב-20%.

עם זאת, לטראמפ יש סיבות פוליטיות רבות לשאת על נס את מלחמת הסחר, מכיוון שרטוריקת האנטי־גלובליזציה שלו נופלת על אוזניים קשובות. זוהי גולת הכותרת של קמפיין הבחירות ושל המצע הכלכלי שלו שהביא לבחירתו. במידה רבה, סין פעלה בעשורים האחרונים בצורה חד־צדדית שאינה עומדת בכללי הסחר העולמי כדי לתמוך ביצוא שלה, לבלום כניסת מתחרים זרים לתוכה וכדי לנכס, שלא לומר לגנוב, ידע וקניין רוחני של מדינות זרות. אלא שמלבד טראמפ, אין רבים שחושבים שהצעדים שהוא מציע יפתרו את הבעיות האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker