לאפשר למכללות להסמיך דוקטורנטים

השכלה גבוהה

רענן הר-זהב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רענן הר-זהב

>> האם יהיה תואר שלישי במכללות? שאלה זו אינה תיאורטית. על שולחן המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) מונחות בימים אלה בקשות של מוסדות להשכלה גבוהה המכונים על ידי המל"ג "מכללות", להעניק להן הסמכה לתת תארים שלישיים.

יתר המוסדות מוגדרים על ידי המל"ג כמוסדות הוראה בלבד, ולגישת המל"ג קיום מחקר אינו חלק מתפקידם. תואר שלישי הוא תואר מחקרי, ולכן הקישור בין תואר שלישי לבין מכללות הוא סתירה פנימית מבחינת המל"ג. לשם חיזוק החומה בין האוניברסיטאות לשאר המוסדות להשכלה גבוהה, החליטה המל"ג שלא תוקם עוד אוניברסיטה בישראל.

כדי לדעת מה ההבדל בין אוניברסיטה ליתר המוסדות, צריך לדעת מהי אוניברסיטה. אבל לביטוי אוניברסיטה אין הגדרה בישראל. חוק המל"ג אינו מגדיר מהי אוניברסיטה. גם כללי המל"ג מעולם לא הוגדר מושג זה.

כל מוסד מוכר להשכלה גבוהה חופשי לכנות עצמו בשם "אוניברסיטה" על פי שיקול דעתו הבלעדי, והמל"ג אינה רשאית למנוע ממנו לעשות כן. כמו כן, מוסד שמתקיים בו, בנוסף על הוראה, גם מחקר - הוא בגדר אוניברסיטה. חלק מהמכללות מקיימות מחקר, וחלקן אף מקיימות מחקר משמעותי. המל"ג אינה יכולה למנוע ממוסדות לקיים מחקר. אפשרות שלישית היא שרק מוסד שרשאי להעניק תואר שלישי ייקרא אוניברסיטה בישראל. רק המל"ג מעניקה הסמכה להעניק תארים אקדמיים בכלל ותואר שלישי בפרט.

האם המל"ג יכולה למנוע ממכללות להעניק תואר שלישי? התשובה לכך ברורה והיא שלילית. המל"ג לא רשאית למנוע מכל מוסד אקדמי, יהא שמו אשר יהא, העומד באמות מידה אקדמיות ענייניות, להעניק תואר שלישי.

ראשית, בישראל קיים כלל יסוד משפטי חוקתי של חופש עיסוק. בהקשר של מוסדות אקדמיים, חופש העיסוק מעניק לכל מוסד אקדמי את הזכות לעסוק בכל תחומי ההשכלה הגבוהה, כולל קיום מחקר ולימודים לתואר שלישי. כדי למנוע ממוסד אקדמי כלשהו להעניק תואר שלישי, דרושה הוראה מפורשת בחוק שתסמיך את המל"ג למנוע הענקת תואר שלישי במכללות. הוראה כזו לא נמצאת בחוק המל"ג או בכל חוק אחר.

שנית, והפוך מכך, על פי סעיף 15 לחוק המל"ג, ניתן לכל מוסד להשכלה גבוהה חופש פעולה אקדמי ומינהלי לקבוע אם ברצונו לקיים לימודים לקראת תואר שלישי.

בנוסף, כשרצה החוק למנוע מסוג מסוים של מוסדות לקיים לימודים לתואר שלישי, הדבר נאמר במפורש בחוק המל"ג. כמו כן, כללי המל"ג עצמם קובעים את המתווה להענקת תואר שלישי במכללות. לפי סעיף 3 לכללי ההסמכה של המל"ג, כל מוסד להשכלה גבוהה רשאי לפנות בבקשה להעניק תואר שלישי לאחר שהעמיד לפחות שלושה מחזורים של בעלי תואר שני.

אחרי כל זאת, לא ברור מדוע מתעקשים במל"ג לקיים דיון עקרוני בשאלה אם לאפשר תואר שלישי במכללות. לדיון עקרוני כזה יכולה להיות רק סיבה אחת - משיכת זמן. התוצאה ידועה מראש, הדין קובע אותה, ולפיו למל"ג אין כל סמכות למנוע תואר שלישי במכללות.

הכותב הוא עורך דין המומחה בדיני השכלה גבוהה ומשפט ציבורי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker