ימי הרדיו היו עליזים, ההווה הרבה פחות

מניה ב-200 מלה

נתן שבע

>> סוני היא יצרנית מוצרי אלקטרוניקה יפנית. החברה מייצרת בין היתר טלוויזיות, מצלמות, מכשירי DVD ואת מכונת המשחקים סוני פלייסטיישן.

החברה הוקמה לאחר מלחמת העולם השנייה על ידי מאסורו איבוקה כחברה לציוד תקשורת, וזכתה להצלחה לאחר שבנתה את הרשמקול הראשון ביפן. בראשית שנות ה-50 הצליח איבוקה לשכנע את מעבדות בל בארה"ב להעניק לו רישיון לשימוש ברכיב אלקטרוני הקרוי טרנזיסטור. בעזרת הטכנולוגיה החדשה פיתחה סוני מכשירי רדיו קטנים, שהחליפו את מכשירי השפופרת המיושנים. סוני לא היתה הראשונה לפתח מכשירים כאלה, אבל היא הפכה אותם לזולים במידה שאיפשרה לה לחדור לשוק האמריקאי.

ב-1965 החלה סוני לשווק מכשירי טלוויזיה צבעונית עם מסך של 19 אינץ', ובשנות ה-70 וה-80 היא שיווקה גם מכשירי ווקמן, מכשירי וידיאו, מצלמות וידיאו ומוצרים אלקטרוניים נוספים בהצלחה רבה. התפתחות חשובה נוספת רשמה החברה ב-1994, עם תחילת השיווק של קונסולת המשחקים הביתית סוני פלייסטיישן.

עם זאת, בעשור האחרון מיעטה סוני להפתיע, ופעילותה מצויה בדעיכה. בארבעת הרבעונים האחרונים הרוויחה החברה 900 מיליון דולר. הכנסות החברה הסתכמו בתקופה זו ב-82 מיליארד דולר.

מניית סוני הונפקה לראשונה ב-1963, והיא רשומה למסחר ביפן ובארה"ב ונסחרת לפי שווי של 36 מיליארד דולר. המנייה נסחרת במכפיל רווח גבוה של 37 על רווחי 12 החודשים האחרונים. מאז פברואר 2000 ירד מחירה של מניית סוני בכ-75%. התשואה השנתית הממוצעת על מניית סוני ב-20 השנה האחרונות היתה 1.5%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker