מחיר הטעות של אפריקה מגורים: קנס של 240 אלף שקל

רשות ני"ע הטילה קנס בגין דיווחים שגויים על אחזקות בעלי עניין והציבור - שהובילו לגריעת המניה מת"א 100

מיכאל רוכוורגר

>> חברת אפריקה מגורים, מקבוצת אפריקה ישראל של לב לבייב, דיווחה בסוף השבוע כי קיבלה מרשות ני"ע דרישה לתשלום קנס כספי יחסית גבוה בסך 240 אלף שקל. לטענת הרשות, החברה הפרה הוראה של חוק ניירות ערך להגשת מידע שגוי לגבי התאריכים וסיבת השיבוש של שינויים בהחזקות בעלי עניין בחברה ביוני 2010 - שינויים שבעקבותיהם נגרעה אפריקה מגורים בסוף יוני 2010 ממדד ת"א 100.

התאריך הבעייתי היה 15 ביוני 2010 - היום הקובע לעדכון המדדים. עמידתה של אפריקה מגורים בקריטריוני הבורסה לצורך הכללה במדד ת"א 100 היתה גבולית - אפריקה נסחרה אז לפי שווי שוק הנמוך מ-750 מיליון שקל, והיה עליה לעמוד בקריטריון נוסף של 25% החזקות הציבור לפחות. לצורך חישוב אחזקות ציבור לא כוללים אחזקות נוסטרו (השקעות עצמיות) של מוסדיים. אחזקות הנוסטרו מסווגות בתור אחזקות של בעלי עניין. באותה תקופה התעוררה בעיה של חוסר דיוק בחישוב אחזקות הנוסטרו של כלל פיננסים במניות אפריקה מגורים, שלוו בדיווחים שלטענת הרשות היו מטעים ויכלו ליצור מצב שבו אפריקה מגורים היתה נשארת במדד ת"א 100 על חשבון חברה אחרת ולכאורה נהנית מסחירות גבוהה יותר, שהיתה עשויה להשפיע על ביצועי המניה.

כך, ב-16 ביוני 2010 דיווחה אפריקה מגורים כי חברה האם דאז, אפריקה ישראל, מכרה יום קודם לכן 60 אלף מניות של אפריקה מגורים בתמורה כוללת של כ-3.3 מיליון שקל. בעקבות מכירה זו אחזקות הציבור באפריקה מגורים הגיעו ליותר מ-25% והיא עמדה בקריטריונים של היכללות במדד ת"א 100.

פחות משבע שעות לאחר מכן באותו היום, דיווחה אפריקה מגורים לבורסה על סדרת רכישות של 1,691 ממניותיה שביצעה כלל פיננסים בין 3 מאי ל-15 ביוני 2010. בעקבות הרכישות הללו אחזקות הציבור שוב ירדו מתחת ל-25%. לאפריקה מגורים היו חסרות כ-920 מניות בלבד - בשווי של כ-50 אלף שקל - כדי להישאר בת"א 100.

אלא שבכך לא הסתיימה הפרשה, שקיבלה ב-20 ביוני תפנית חדשה. אפריקה מגורים דיווחה לבורסה כי חלה טעות בעניין הדיווח הקודם של רכישות כלל פיננסים - כך שהרכישות והנתונים נכונים ל-16 ולא ל-15 ביוני, ונכון לסוף המסחר ב-15 ביוני אפריקה מגורים אולי עמדה בקריטריוני הבורסה להיכלל במדד ת"א 100.

אבל למחרת, ב-21 ביוני בערב, שיגרה אפריקה מגורים דיווח חדש לבורסה שבו ציינה: "חלה אי-הבנה ביחס לתאריך הנדרש למילוי בשדה תאריך השינוי בין מועד ביצוע הפעולה לבין המועד שנודע לחברה על ביצועה". משמעות הדבר כי בסוף המסחר ב-15 ביוני, אחזקות הציבור באפריקה מגורים היו נמוכות מ-25% והיא בסופו של דבר נגרעה ממדד ת"א 100.

מאז שנגרעה ממדד ת"א 100 עלתה מניית אפריקה מגורים בכ-26% והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-895 מיליון שקל. בנוסף, אפריקה ישראל השלימה בסוף שבוע האחרון את עסקת מכירת השליטה באפריקה מגורים (כ-75%) לידי חברה בת אחרת, דניה סיבוס, תמורת 648 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker