השוק לא שמע למימן ולא חיכה למידרוג

גז מצרי

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> "יצוא הגז ממצרים נמשך כסדרו" - כך אמר רק לפני חמישה ימים יוסי מימן, מבעלי המניות בחברת EMG, שאחראית על הספקת הגז המצרי לישראל. אתמול התברר כי סדר במזרח התיכון הוא מושג שאין לסמוך עליו לאורך זמן.

חברת החשמל מיהרה להבהיר שלא צפויה פגיעה בהספקת החשמל הסדירה, אבל נראה שבשוק ההון לא ממש מתרשמים מדברי ההרגעה, לא של מימן ולא של גורמים ממשלתיים. התשואה על אג"ח מסדרה א' שהנפיקה אמפל קפצה בשבוע המסחר האחרון מ-3% ל-7%; התשואה על אג"ח מסדרה ב' זינקה מ-3% ל-7.7%; והתשואה על אג"ח מסדרה ג' זינקה מ-4.9% ל-7.7%.

כפי שקרה במקרים רבים בעבר, שוק ההון לא המתין לחברות הדירוג, מידרוג במקרה זה. מידרוג העבירה בתחילת השבוע שעבר את הדירוג של 3 סדרות של אג"ח שהנפיקה אמפל לרשימת מעקב עם השלכות שליליות. איגרות החוב של מידרוג מדורגות ב-A3.

אלא ששוק ההון כבר אינו מתייחס לדירוג של מידרוג, כפי שניתן להתרשם מהתשואות על האג"ח של חברות אחרות בעלות אותו דירוג ומח"מ דומה. שוק ההון דירדר בשבוע האחרון את דירוג האג"ח של אמפל לרמה שמשקפת יותר את רמת הסיכון שלה.

האג"ח של אבגול, המדורגות ב-A מינוס נסחרות בתשואה של 2.1%, כלומר 4.8% מתחת לתשואה של האיגרת המקבילה של אמפל; האג"ח של בתי זיקוק מסדרה ב' בעלות דירוג A מינוס נסחרות בתשואה של 1.9%; והאג"ח של אלקטרה נדל"ן, בעלות דירוג זהה לאלו של אג"ח אמפל ג' ולמח"מ ארוך אף יותר של 5.4 שנים, נסחרות בתשואה של 4%.

המהומות במצרים והפסקת האספקה של הגז לישראל קשורים גם לוויכוח שהתנהל בעניין גובה התמלוגים שיחול על ספקי הגז הישראליים מקידוחי ים תטיס, תמר ולווייתן.

בבסיס הוויכוח עמדו שתי תפישות שונות. האחת, שאותה הובילו שר האוצר יובל שטייניץ, פרופ' איתן ששינסקי וחברת הכנסת שלי יחימוביץ', היתה שהבעיה המרכזית של משק האנרגיה היא חלוקת העושר בין היזמים לציבור. האחרת, שאותה הוביל שר התשתיות, עוזי לנדאו, גרסה שהבעיה המרכזית היא הבטחת מקורות אנרגיה אמינים לישראל ולו במחיר הבטחת רווחים גבוהים יותר ליזמים.

גישת שטייניץ וששינסקי גברה, ואולי אין זה מקרה שאין שומעים באחרונה את קולם. המצב הנוכחי מבהיר שהבעיה המרכזית של ישראל ומשק האנרגיה אינה חלוקת ההכנסות, לא הטייקונים, ואפילו לא קשרי הון-שלטון - אלא הישרדות.

קשה גם לשכוח את המומחים שגויסו בידי ששינסקי ושנתנו חוות דעת לצורך הבחינה של מדיניות התמלוגים של ישראל בתחום הגז והנפט. כשנשאל פרופ' רוברט פינדיק מבית הספר למינהל עסקים סלואן של MIT בראיון ל-TheMarker על הסיכונים הגיאופוליטיים המיוחדים לישראל בהקשר של גובה התשואה שלה זכאים יזמי הגז, אמר הפרופ' המלומד: "בוודאי שישראל שונה, אבל חשוב לזכור שנובל אנרג'י מגוונת את ההשקעות שלה בכל העולם. משקיעים ישראליים יכולים לרכוש מניות של כל חברת גז או נפט".

אז זהו, אם לעמוס לסקר, מנכ"ל חברת החשמל, יש בעיה למצוא תחליף ל-45% מתצרוכת הגז שלו, הוא תמיד יכול לרכוש מניות גזפרום, ושלא ישכח לשלוח את הצ'ק לפרופ' פינדיק על העצה המצוינת שלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker