סדר במזרח התיכון הוא מושג שאין לסמוך עליו

השוק כבר מתמחר את הסיכון הכלכלי שבגז המצרי

יורם גביזון

"יצוא הגז ממצרים נמשך כסדרו", אמר רק לפני 5 ימים יוסי מימן מבעלי המניות בחברת EMG שאחראית על הספקת הגז המצרי לישראל. היום התברר כי סדר במזרח התיכון הוא מושג שאין לסמוך עליו לאורך זמן. גם אם הספקת הגז לישראל שובשה בשל פיצוץ בתחנת המדידה בצינור הגז שמוביל דווקא לסוריה ולירדן, ברור שרמת הסיכון למשק האנרגיה הישראלי קפצה דרמטית. EMG, שמוחזקת על ידי חברת אמפל וקבוצת מרחב (20.6%), מספקת 45% מהגז הטבעי שרוכשת חברת החשמל כלומר 18% ממקורות האנרגיה של מונופול החשמל.

חברת החשמל מיהרה להבהיר שלא צפויה פגיעה בהספקת החשמל הסדירה, אבל נראה שבשוק ההון לא ממש מתרשמים מדברי ההרגעה, לא של מימן ולא של גורמים ממשלתיים.

התשואה על אגרות החוב שהנפיקה חברת אמפל קפצה בשבוע המסחר האחרון מ-3% ל-7% על סדרה א' ל-2.5 שנים בממוצע, מ-3% ל-7.7% על סדרה ב' למשך חיים ממוצע של 2.7 שנים ומ-4.9% ל-7.7% על האגרת מסדרה ג' למשך חיים ממוצע של 4.8 שנים (התשואה קשורה בקשר הפוך למחיר איגרת החוב, ככל שמחיר האיגרת יורד כך עולה התשואה עליו ומבטאת בכך את הסיכון הגובר שבעל האיגרת לא יקבל בחזרה את הכסף שהלווה לחברה).

כפי שקרה במקרים רבים בעבר שוק ההון לא המתין לחברות הדירוג, חברת מידרוג במקרה זה. מידרוג העבירה בתחילת השבוע שעבר את הדירוג של 3 סדרות אגרות החוב שהנפיקה אמפל לרשימת מעקב עם השלכות שליליות בעקבות חוסר היציבות הפוליטי במצרים. אגרות החוב של מידרוג מדורגות ב-A3 שמקביל לדירוג A- של חברת הדירוג מעלות-S&P.

אלא ששוק ההון כבר אינו מתייחס לדירוג של מידרוג, כפי שניתן להתרשם מהתשואות על אגרות חוב של חברות אחרות בעלות אותו דירוג ומשך חיים ממוצע דומה. שוק ההון דירדר בשבוע האחרון את דירוג האג"ח של אמפל לרמה שמשקפת יותר את רמת הסיכון שלה.

אגרות החוב של אבגול המדורגות ב-A- למח"מ של 2.3 שנים נסחרות בתשואה של 2.1% כלומר 4.8% מתחת לתשואה של האיגרת המקבילה של אמפל, אגרות החוב של בתי זיקוק מסדרה ב' המדורגות ב A- למח"מ של 3 שנים נסחרות בתשואה של 1.9%, כלומר ב-5.8% מתחת לתשואה של האג"ח המקביל של אמפל ואגרות החוב של אלקטרה נדל"ן בעלות דירוג זהה לאלו של אג"ח אמפל ג' ולמח"מ ארוך אף יותר של 5.4 שנים נסחרות בתשואה של 4%, כלומר ב 3.7% מתחת לתשואה של אגרות החוב המקבילות של אמפל.

המהומות במצרים והפסקת הספקת הגז לישראל קשורים גם לוויכוח הציבורי הנוקב שהתנהל בעניין גובה התמלוגים שיחול על ספקי הגז הישראליים מקידוחי ים תטיס תמר ולוויתן.

בבסיס הוויכוח עמדו שתי תפישות שונות. האחת, אותה הובילו שר האוצר יובל שטייניץ, פרופסור איתן ששינסקי וחברת הכנסת שלי יחימוביץ', היתה שהבעיה המרכזית של משק האנרגיה היא חלוקת העושר בין היזמים לציבור. האחרת, אותה הוביל שר התשתיות עוזי לנדאו, גרסה שהבעיה המרכזית היא הבטחת מקורות אנרגיה אמינים לישראל ולו במחיר הבטחת רווחים גבוהים יותר ליזמים.

גישת ד"ר יובל שטייניץ ופרופסור איתן ("תחי מדינת ישראל") ששינסקי גברה, ואולי אין זה מקרה שאין שומעים לאחרונה את קולם. המצב הנוכחי מבהיר שהבעיה המרכזית של ישראל ומשק האנרגיה בכלל זה אינה חלוקת ההכנסות, לא הטייקונים, ואפילו לא קשרי הון שלטון - אלא הישרדות.

קשה גם לשכוח את המומחים שגויסו על ידי פרופסור איתן ששינסקי ושנתנו חוות דעת לצורך בחינת מדיניות התמלוגים של ישראל בתחום הגז והנפט. כאשר נשאל פרופסור רוברט פינדיק מבית הספר למינהל עסקים סלואן של MIT בריאיון ל-TheMarker על הסיכונים הגיאופוליטיים המיוחדים לישראל בהקשר של גובה התשואה לה זכאים יזמי הגז, אמר הפרופסור המלומד: "בוודאי שישראל שונה. אבל חשוב לזכור שנובל אנרג'י מגוונת את ההשקעות שלה בכל העולם. משקיעים ישראלים יכולים לרכוש מניות של כל חברת גז או נפט".

אז זהו, אם לעמוס לסקר מנכ"ל חברת החשמל יש בעיה למצוא תחליף ל-45% מתצרוכת הגז שלו הוא תמיד יכול לרכוש מניות גזפרום, ושלא ישכח לשלוח את הצ'ק לפרופסור פינדיק על העצה המצוינת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker