בכיר מוסדי: "איני יודע כמה הפיצוץ חמור. עוד לא קיבלנו עדכון מ-EMG"

גופים מוסדיים מושקעים בחברה המצרית בהיקף של כ-80 מיליון דולר, והיום הם יקיימו הערכות מצב בעניין. "זוהי שותפות מוגבלת, ויעברו שנים עד שנוכל לצאת ממנה", הסבירו באחד הגופים

נועם בר

>> נראה שהפיצוץ בצינור הגז במצרים לא פגע באופן קשה מדי במנוחת השבת של מנהלי ההשקעות בגופים המוסדיים הישראליים המושקעים ישירות בספקית הגז EMG. בחלק מהגופים סיפרו כי לא בוצעה בינתיים שום הערכת מצב לגבי השלכות הפיצוץ על פעילות EMG וכי אין להם מושג מהן.

"אני לא יודע עדיין כמה האירוע חמור ומהי המשמעות שלו. עוד לא קיבלנו שום עדכון מהחברה", אמר אתמול מנהל באחד הגופים. "בכל מקרה, אי אפשר כעת לעשות כלום עם ההשקעה. זוהי שותפות מוגבלת, ויעברו שנים עד שנוכל לצאת ממנה. נניח שמחר יתקנו את הצינור, יש עירבון שזה לא יקרה שוב? זה הסיוט הכי גדול של יוסי מימן (אחד מבעלי המניות העיקריים ב-- EMG נ"ב)". בגופים אחרים סיפרו כי רק היום תתבצע הערכת מצב בעקבות האירוע. "הסכם אספקת הגז מעוגן בהסכמי השלום בין ישראל למצרים, כך שיש כאן אינטרס מצרי לדאוג שאספקת הגז תימשך", אמרו באחד הגופים. "מלבד הגופים הישראליים מושקעים בחברה גם גופים בינלאומיים. ויש כאן מספיק כוחות שיפעלו כדי לשמר את המצב הקיים".

ההשקעות הישירות של המוסדיים הישראליים ב-EMG מסתכמת ביותר מ-80 מיליון דולר. בראש הגופים המוסדיים המושקעים ישירות ב-EMG נמצאת חברת הביטוח הראל, עם 27 מיליון דולר.

מנורה מבטחים מושקעת בחברה בהיקף של 21 מיליון דולר, השקעות קבוצת כלל הן בהיקף של 13 מיליון דולר, פסגות מחזיק במניות בחברה בהיקף של 11 מיליון דולר והפניקס מחזיקה בהיקף של 8 מיליון דולר. בסך הכל היקף האחזקות הישיר של הגופים המוסדיים ב-EMG מסתכם ביותר מ-4% מהחברה.

ההערכות הן כי ביטול יזום של הסכם הגז בין ישראל למצרים יגרום למצרים נזק בהיקף של יותר מ-5 מיליארד דולר בשנה. הפגיעה הישירה היא בהיקף של מיליארד דולר, ויתר הסכום קשור בפגיעה עקיפה דרך הסכמי הסחר החופשי בין ישראל למצרים ומענקי הסיוע שמעבירה ארה"ב למצרים כדי לשמר את ההסכמים אלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker