המיליארדר המצרי חוסיין סאלם, שותפו של יוסי מימן, ברח לז'נבה

ביום ראשון דיווחה סוכנות אי-פי כי 19 מטוסים פרטיים של משפחות עשירות ממצרים ואנשי עסקים ערביים עזבו לדובאי ■ סאלם, המחזיק ב-28% מחברת הגז המצרית-ישראלית EMG, עוסק גם בהתפלת מים ומחזיק באתרי נופש רבים ■ אתמול בערב הודיע נשיא מצרים מובארק כי לא יתמודד לכהונה נוספת

חוסיין סאלם, אחד השותפים הגדולים במיזם שיתופי הגז והנפט EMG, מקורבו של נשיא מצרים חוסני מובארק ואחד האנשים העשירים במצרים, נמצא בז'נבה מאז ברח ממצרים בתחילת השבוע - כך טענו אתמול מקורות זרים המקורבים לסאלם.

המקורות מכחישים את הדיווחים מהימים האחרונים שלפיהם נמצא סאלם בדובאי. ביום ראשון דיווחה סוכנות אי-פי כי לפי גורם רשמי בשדה התעופה בקהיר, 19 מטוסים פרטיים של משפחות עשירות ממצרים ואנשי עסקים ערביים עזבו לדובאי. ההערכה היתה כי סאלם עזב יחד עם קבוצה זו. למחרת דווח כי סאלם נעצר בדובאי יחד עם חצי מיליארד דולר במזומן.

נשיא מצרים, חוסני מובארק, הודיע הלילה (שלישי) כי לא יתמודד בבחירות הבאות לנשיאות מצרים, שייערכו בספטמבר השנה, אולם בכוונתו להישאר בתפקידו עד שייבחר לו מחליף. נאומו של מובארק, שמגיע בעקבות שבעה ימים של הפגנות סוערות בכל רחבי מצרים, מסמן את קץ שלטונו לאחר 30 שנה.

קבוצת מרחב של יוסי מימן, שותפתו של חוסיין סאלם בפרויקט EMG, הכחישה באופן רשמי את המעצר ביום שני. גורמים המקורבים ל-EMG אמרו אתמול כי סאלם נמצא בקשר ישיר עם בעלי המניות מאז יום ראשון. בקבוצת מרחב סירבו להגיב על הדיווחים.

סאלם מחזיק את הנתח הגדול ביותר (28%) במיזם EMG. מלבדו מחזיקים במיזם חברת PTT התאילנדית (25%), קבוצת מרחב שבבעלותו הישירה של יוסי מימן וחברת אמפל הציבורית שבשליטת מרחב (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) ומשקיעים מוסדיים ישראליים (4.4%).

עסקיו של סאלם במצרים כוללים אחזקות נוספות בתחום האנרגיה, אך שני תחומי הפעילות העיקריים שלו הם תיירות והתפלת מים. בנוסף לאחזקותיו ב-EMG, סאלם הוא גם יו"ר ובעלי HKS גרופ, חברת אחזקות לה אתרי נופש יוקרתיים בשארם א-שייח' ובלוקסור, כמו גם פעילות מחוץ למצרים.

אתר נופש של חוסיין סאלם קריירה צבאית בימי נאצר

מקורות זרים מספרים כי סאלם היה איש צבא בימי נאצר, אך באמצע שנות ה-50 נבלמה הקריירה הצבאית שלו, לאחר שבמכתב פרטי הביע את עמדתו כי לא רצוי לבצע מהלכים שיובילו למלחמה עם ישראל, וכי על מצרים להעמיד את האינטרסים של עצמה בראש בכל הנוגע לסכסוך במזרח התיכון. רק לאחר שסאדאת עלה לשלטון במצרים, חזר סאלם לשירות הציבורי, אך הפעם למערכת הפוליטית.

סאלם נחשב אחד התומכים המובהקים בסאדאת ובמהלכיו בהסכם ההיסטורי עם ישראל. הוא ייצג את מערכת הביטחון המצרית בעסקות נשק במפרץ הפרסי, ולאחר מכן היה לאיש הקשר בין מערכת הביטחון המצרית למערכת הביטחון האמריקאית. בין היתר, היה סאלם אחראי ליישום הסיוע האמריקאי הביטחוני למצרים במסגרת הסכם השלום עם ישראל.

באמצע שנות ה-80 עבר סאלם לעולם העסקים. עם זאת, פעילותו לא היתה מנותקת לגמרי מהפעילות הדיפלומטית במצרים. עם יציאתו לעולם העסקים, החל לפעול בשארם א-שייח' בסיני ובנה בתוך זמן קצר שני מלונות באזור. מלונות אלה נהפכו למוקד הפעילות הבינלאומית המצרית עם ועידות דיפלומטיות של העולם הערבי, כאשר סאלם היה אחראי לניהולן מבחינה לוגיסטית. לנשיא מובארק וילה באחד ממתחמי הנופש של סאלם ולפי דיווחים מסוימים, שם הוא נמצא כעת.

עם הזמן, התפתחה פעילות התיירות של סאלם גם בלוקסור ובאירופה. במקביל, פיתח סאלם זרוע פעילות נוספת - התפלת מים. הוא הקים מפעל בשארם א-שייח', שאחראי כיום לאספקת המים בחלק גדול מהאזור ונהפך עם הזמן לגורם ההתפלה המוביל במצרים.

כשסאלם ומימן נפגשו

לאחר הסכם אוסלו בשנות ה-90, פגש סאלם את יוסי מימן, ובאווירה האופטימית ששררה אז יזמו השניים את הקמת בית הזיקוק מידור במצרים. סאלם היה אחראי לצד המצרי, שכלל קבלת היתרים וניהול משא ומתן עם גורמים פנימיים במצרים, ואילו אמפל של מימן היתה אחראית למימון ולהכנסת חברות בנייה שיהיו קבלניות הפרויקט. עסקה זו הכניסה את סאלם לתחום האנרגיה, תחום שגם אותו פיתח מאוחר יותר, עם הקמת תחנת כוח באזור אלכסנדריה, ומפעלים פטרוכימיים שפעילותם נושקת לבית הזיקוק.

בסוף שנות ה-90', החלו סאלם ומימן לקדם את מיזם EMG. סאלם נתקל בהתנגדות רבה מבית, אך זכה לתמיכתו של מובארק בעסקה, מה שאיפשר את קידום העניינים בדרגים השונים במצרים. העסקה גם זכתה לתמיכה גדולה של ארה"ב, שראתה בה אות מבורך לנורמליזציה של יחסי ישראל-מצרים .

בשנים האחרונות בריאותו של סאלם התערערה והוא היה נוסע לא מעט לבדיקות ולטיפולים רפואיים באירופה. אף שפעילותו העסקית ואחזקותיו במצרים נותרו נרחבות, החל סאלם בהליך הפרישה ומכר חלק מנכסיו. הוא החליט להעביר לבנו חלק גדול מניהול עסקיו ומכר חלק מאחזקותיו ב-EMG לחברת PTT ולאיל הנדל"ן האמריקאי סם זל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker