ועדת הכספים דורשת להרחיב הפטור ממס לרוכשי דירות שאינם משקיעים

במשרד האוצר חושפים כי שיעור המשקיעים בשוק הדירות ירד מ-33% בדצמבר ל-24% בינואר. בהתאחדות הקבלנים מזהירים: את מחיר המיסוי המוגדל על המשקיעים ישלמו השוכרים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק

>> העלאת מדרגות מס רכישה למשקיעים הבריחה משקיעים רבים משוק הדירות - כך אומרים גורמים במשרד האוצר בהתבסס על נתונים ראשוניים, שלפיהם שיעור הדירות להשקעה מתוך כלל הדירות שנרכשו ירד באופן חד בין דצמבר 2010 לינואר 2011. לאור זאת סבורים במשרד האוצר כי היוזמה של חברים בוועדת הכספים, לבצע שינויים במדרגות מס רכישה כדי לסייע לזוגות צעירים, מיותרת. הדברים נחשפו על רקע החלטת ועדת הכספים להציב את רף הפטור ממס לרוכשי דירה יחידה על 1.6 מיליון שקל, לעומת 1.139 מיליון שקל כנהוג היום.

במהלך הדיון התריע רכז בינוי ושיכון באגף התקציבים באוצר, ראובן קוגן, כי ההחלטה תגרור פגיעה בהכנסות המדינה. במשרד דוחים טענות שהובאו בוועדת הכספים, כי בעקבות הכבדת הנטל על משקיעים, הם פונים לרכוש דירות עממיות וזולות יותר, ובכך מתחרים בזוגות הצעירים.

לטענת גורמים במשרד, הקטנת שיעור המשקיעים היא עדות לכך שהכבדת נטל המס, כפי שנקבע לפני כחודשיים, היתה אפקטיבית.

התוצאה: שיעור המשקיעים מקרב רוכשי הדירות ירד מ-33% בדצמבר 2010 ל-24% בינואר 2011.

קוגן אף ציין בישיבת ועדת הכספים, כי המחיר החציוני של הדירות שרוכשים זוגות צעירים מגיע ל-865 אלף שקל, כך שהקלות המס המוצעות בוועדה מיותרות.

"במחירים של 1.6 מיליון שקל, למעט באזורי תל אביב והשרון, ניתן לרכוש דירות ברמות גבוהות בהרבה מאשר הדירות שמבוקשות על ידי זוגות צעירים, ואין שום סיבה למדינה לסייע למשפרי דיור לרכוש דירות גדולות וצמודי קרקע בפריפריה", אמר מקור במשרד האוצר.

ואולם, חברי הוועדה לא השתכנעו. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר ש"ההצעה טובה ביסודה, אם כי אין מדובר במהפכה של ממש".

במהלך הישיבה אתמול הזהירה התאחדות הקבלנים כי המשקיעים יעבירו את נטל המס הנוסף שנגזר עליהם אל שוכרי הדירות. ערן ניצן, סמנכ"ל התאחדות הקבלנים, הציג בוועדה את עמדת התאחדות הקבלנים, שלפיה הרחבת הפטור ממס רכישה על דירה ראשונה היא הדרך הנכונה לסייע לזוגות צעירים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker