עד כמה ישפיעו המהומות במצרים על הכלכלה העולמית?

לקחים פיננסיים מהמהומות במצרים

עמי גינזבורג
שתפו בפייסבוק

ימים היסטוריים מתרחשים לנגד עינינו במצרים. המהומות המסרבות לגווע מלמדות על לחץ ומצוקה אמיתיים שמוציאים את האנשים לרחובות. הברומטר המרכזי של הכלכלה, המדד המוביל בבורסה המצרית, צנח בשבוע שעבר ב-16%. השבוע נסגרה הבורסה של מצרים לפעילות, בין השאר משום שהבנקים במדינה אינם מתפקדים, ומשום שהורדת השאלטר על רשת האינטרנט מנעה ממשקיעים רבים לבצע עסקות.

עדיין מוקדם לדעת כיצד ישפיעו האירועים במצרים על כלכלת העולם, אבל ניתן להעריך כי השפעתם תהיה קשה. התיירות במדינה הולכת להיפגע בחודשים הקרובים באופן קשה, והלירה המצרית צפויה לסבול מפיחות משמעותי. עד כה נפלה הלירה המצרית לשפל של 4.5 שנים מול הדולר.

המהומות מחדדות שוב כמה מהסיכונים שאורבים לכלכלה העולמית בכלל ולשווקים המתעוררים בפרט בעידן של פוסט המשבר הפיננסי הגלובלי. הנה כמה לקחים שראוי להפנים ולהתחשב בהם במשוואות הסיכון-סיכוי של עולם ההשקעות:

* חדשות רעות מגיעות תמיד לשווקים בהפתעה. דווקא כשהכלכלה הגלובלית נראתה בדרך להבראה, ושוקי המניות נשקו לרמות של טרום המשבר, הגיעו החדשות מתוניסיה, לבנון ומצרים, ויצרו אי ודאות על הכלכלה העולמית.

* בעידן האינטרנט קשה לדכא מהפכות והפגנות עממיות. ניסיונו של מובארק לסגור את האינטרנט ומקורות תקשורת זרים (רשת אל ג'זירה) הגביר את הזעם כלפיו. זוהי בשורה רעה למשטרים הטוטאליטריים בעולם.

* העלייה במחירי המזון והאנרגיה היא קריטית במדינות מתפתחות. במדינות המפותחות עלייה של מחירי המזון והאנרגיה היא אי-נוחות שבינתיים נתפשת כנסבלת, אבל במדינות מתפתחות מדובר במשבר של ממש. הרגשות האנטי אמריקאיים שמבעבעים בעולם הערבי נובעים אמנם מסיבות דתיות, תרבותיות והיסטוריות. ואולם באופן אירוני נראה שחלק ניכר מהנזק לעניי המזרח התיכון והעולם מגיע כיום דווקא מכיוון אחר - מהריבית הנמוכה בארה"ב שדוחפת כלפי מעלה את מחירי הסחורות החקלאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker